עדכונים שוטפים |

צה"ל: הוסרו כל ההגבלות על תושבי עוטף עזה

הפיצוץ במערב העיר עזה, היום
הפיצוץ במערב העיר עזה, היוםצילום: AFP
עדכונים

בתום לילה שקט, פיקוד העורף עדכן את ההנחיות לתושבי הדרום

בתום לילה ללא אזעקות בעוטף עזה, פרסם הבוקר פיקוד העורף הנחיות חדשות לתושבים. היום תתאפשר פעילות הקייטנות ביישובי העוטף אך במרחבים מוגנים בלבד. בנוסף, קו הרכבת אשקלון-שדרות, שהושבת אתמול, ישוב לפעילות סדירה. עם זאת, חוף זיקים יישאר סגור לציבור.

מקור מצרי: הושגה הפסקת אש בין ישראל לחמאס

מקור מצרי אמר ל"הארץ" כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס, שנכנס לתוקף בשעה 23:00‎. מוקדם יותר ברשת א-לג'זירה דווח כי הפסקת האש תיכנס לתוקף בלילה. לפי הערכת מערכת הביטחון והדרג המדיני, חמאס יעדיף לסיים את סבב הלחימה לאור הנזק שגרמו התקיפות הישראליות. אם הארגון יפסיק את הירי לעבר ישראל, גם בצה"ל לא מתכוונים לחדש את האש.

לקריאת הידיעה המלאה: חמאס: הושגה הפסקת אש בדרום; בישראל מכחישים

(ג'קי חורי)

הסתיימה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני

בתום כארבע שעות דיונים, הסתיימה ישיבת שרי הקבינט המדיני-ביטחוני בקריה בתל אביב שעסקה בהסלמה ברצועת עזה. גורמים ששוחחו עם "הארץ" אמרו כי ההערכה כרגע בדרג המדיני היא שאם הלילה הקרוב יעבור בשלום, ללא שיגורים מצד חמאס, לא יהיה מבצע צבאי רחב היקף ברצועה‎. בתום הישיבה מסרה לשכת ראש הממשלה הודעה לקונית לתקשורת, שנאמר בה כי "הקבינט הנחה את צה"ל להמשיך לפעול בעוצמה נגד גורמי הטרור". מסרים דומים נשמעו בחודשים האחרונים שוב ושוב.

במהלך היום, נמשכו מאמציהם של שליח האו"ם ניקלואי מלדנוב וההנהגה המצרית להביא להסכם הפסקת אש ארוכת טווח בין חמאס לישראל. אמש הודיע מלדנוב כי הוא "מודאג מאוד" מההסלמה וכי אם לא תהיה רגיעה מיידית למצב עשויות להיות "השלכות הרסניות" לכל הצדדים. בין המסרים שהעבירו מלדנוב והמצרים לחמאס, גם אזהרה כי ישראל עשויה לשוב למדיניות ההתנקשויות נגד הארגון.

(נעה לנדאו)

אזעקות הופעלו בעוטף עזה

אזעקות צבע אדום הופעלו במועצות האזוריות שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון, ביישובים כרם שלום, אור הנר, ארז, יד מרדכי ונתיב העשרה. בשער הנגב אותרו שתי נפילות בשטחים פתוחים, ואחת מהן גרמה לשריפה.

(בר פלג)

הערכה: הירי לעבר באר שבע היה יוזמה מקומית

בדיקה שערך צה"ל העלתה כי ירי הרקטות בבאר שבע, שנתפס בישראל כהרחבה של היקף העימות, היה יוזמה מקומית. הצבא סבור כי כי אם היורים היו אנשי חמאס, הם לא פעלו על דעת הדרג הבכיר בארגון. לאור זאת, ההנחה היא שחמאס לא מתכוון להמשיך ולירות לעבר הערים הגדולות.

(יניב קובוביץ)

במערכת הביטחון מעריכים: פחת הסיכוי למערכה נרחבת בעזה

במערכת הביטחון מעריכים כי בשעות האחרונות קטן באופן ניכר הסיכוי למערכה נרחבת ברצועת עזה. לפי ההערכה בישראל, לנוכח הנזק שגרמו התקיפות הלילה ותקיפת הבניין הערב, חמאס יעדיף לסיים את סבב הלחימה. צה"ל פעל כדי לצמצם את מספר הנפגעים, והזהיר את דיירי הבניין זמן רב לפני התקיפה.

(יניב קובוביץ)

צה"ל: הבניין שהותקף שימש את כוחות ביטחון הפנים של חמאס

הריסות הבניין שהותקף בעזה, היוםצילום: AFP

הבניין שתקף חיל האוויר מוקדם יותר שימש את כוחות ביטחון הפנים של חמאס - כך מסר דובר צה"ל. בד בבד, אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול. לפי הצבא, חמאס השתמש בבניין, בן חמש קומות בצפון רצועת עזה, לצרכים צבאיים. עוד נמסר כי התקיפה בוצעה בתגובה לירי של ארגון הטרור חמאס לבאר שבע.

(יניב קובוביץ)

ארה"ב: תומכים בזכותה של ישראל להתגונן מהתקפות חמאס

ממשל טראמפ מסר כי הוא מגבה את זכותה של ישראל להתגונן מירי מרצועת עזה. הממשל הטיל את האחריות להסלמה על חמאס. "אנו מגנים את שיגור הרקטות לישראל וקוראים לסיים את האלימות", אמר מקור במשרד החוץ האמריקאי, "חמאס שולט ברצועת עזה ומסכן את חייהם של תושביה".

מוקדם יותר כתב השליח המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, כי "חמאס שוב משגר רקטות לעבר יישובים ישראלייים. עוד לילה של טרור".

(אמיר תיבון, וושינגטון)

בניין במערב עזה קרס בתקיפות צה"ל; לפחות 18 נפצעו

הריסות הבניין ברצועת עזה, היום

בניין במערב העיר עזה קרס אחרי תקיפת צה"ל. משרד הבריאות ברצועה דיווח על 18 פצועים באורח קל. בסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות נראה פיצוץ עז בבניין בן כמה קומות במחנה הפליטים א-שאטי. מקור במחנה הפליטים אמר כי ביתו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, נמצא בקרבת מקום. בד בבד, נשמעו אזעקות במועצה האזורית אשכול.

בניין במערב העיר עזה מופצץ על ידי צה"ל

תושב מחנה הפליטים אמר כי הבניין שימש כמרכז תרבות ואומנות, וכי לא נעשה בו שימוש פוליטי או ביטחוני. לדבריו, המקום שימש גם את הקהילה המצרית ברצועה. ראש הקהילה, עאדל עבד ארחמן, הוסיף כי "המרכז, שמשרת אלפי אמהות פלסטיניות, נהרס בצורה ברוטאלית ואכזרית".

בתוך כך, מצרים הודיעה כי מאז אתמול היא פועלת מול ישראל וחמאס כדי למנוע הסלמה ואת המשך התקיפות ברצועה. מקור מצרי אמר כי קהיר מנהלת מגעים עם גורמים שונים.

(ג'קי חורי)

גורם מדיני: נתניהו וליברמן הנחו את צה"ל להיערך לכל אפשרות

גורם מדיני אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן הנחו את צה"ל להיערך לכל אפשרות. לדבריו, "חמאס ספג מכה קשה. ישראל תמשיך לפעול בעוצמה". הסתיימה הערכת מצב בהשתתפות נתניהו, ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן וראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת בקריה בתל אביב, ובקרוב יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני.

בתוך כך, המועצה האזורית אשכול הודיעה לתושבים כי פעילות צה"ל ברצועת עזה תימשך בשעות הקרובות, וביקשה מהם להימצא ליד המרחבים המוגנים.

(נעה לנדאו ויניב קובוביץ)

רה"מ, ראש המל"ל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ראש חטיבת המחקר, ראש אמ"ן, הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש השב"כצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

שמונה נפגעים אושפזו בבתי החולים באשקלון ובבאר שבע מאז הלילה

שמונה נפגעים אושפזו מאז הלילה בבתי חולים ברזילי באשקלון וסורוקה בבאר שבע. מצבה של האשה שנפצעה מרקטה באשכול ממשיך להשתפר ומוגדר כבינוני. בבית החולים ברזילי התקבלו 28 בני אדם, ששבעה מהם אושפזו. לבית החולים סורוקה פונו שמונה נפגעים.

(עידו אפרתי ובר פלג)

צרפת: מקווים שהאיפוק יגבר על האלימות

משרד החוץ של צרפת מסר כי המדינה "מצרה על ההסלמה באלימות בין ישראל ובין רצועת עזה". לפי ההודעה, "צרפת מגנה את ירי הרקטות לעבר ישראל ומקווה שהאיפוק יגבר על האלימות ושההבנות ייושמו בין הצדדים על מנת למנוע פגיעה נוספת באזרחים. אירועים אלו מדגישים את הצורך הדחוף לפעול למען פתרון מדיני בר קיימא בעזה ולהביא פתרון יעיל למשבר ההומניטארי המשפיע על האוכלוסייה הפלסטינית. פתרון זה כולל את הסרת המצור תוך כיבוד דאגותיה הביטחוניות של ישראל מחד גיסא, ומימוש הפיוס בין הפלגים הפלסטינים והחזרת שליטתה של הרשות הפלסטינית בעזה מאידך גיסא".

(נעה לנדאו)

לפיד: צריך להיכנס בחמאס בכל הכוח בלי לחשוב

יו"ר יש עתיד, חבר הכנסת יאיר לפיד, קרא לתקוף את חמאס. "בטווח הקצר, צה"ל צריך להיכנס בהם בכל הכוח. בלי להסס, בלי לחשוב, ובלי לדבר עכשיו על הסדרה", כתב בציוץ בטוויטר. לפיד הוסיף בפייסבוק: "יש היום לצבא ארגז כלים רחב שעוד לא השתמשנו בו, כולל סיכולים ממוקדים".

שיפור במצב הפצועה שנפצעה מנפילת רקטה באשכול

מצבה של האשה שנפצעה הבוקר מנפילת רקטה במועצה האזורית אשכול השתפר, וכעת הוא מוגדר בינוני. מבית החולים סורוקה נמסר כי הפצועה בהכרה ונושמת בכוחות עצמה. פצוע נוסף שמצבו הוגדר קל שוחרר לביתו.

(בר פלג)

דיווח פלסטיני: טנק צה"ל תקף ברצועה

נזק של תקיפת צה"ל ברצועת עזה, היוםצילום: Khalil Hamra/אי־פי

כלי התקשורת מדווחים כי טנק צה"ל ירה לעבר שטח חקלאי בצפון בית לאהיא בצפון הרצועה.

(ג'קי חורי)

הפלגים הפלסטיניים בעזה: תם הסבב הנוכחי

נזק שנגרם כתוצאה מתקיפת צה"ל בפאתי העיר עזה, היוםצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

חדר המבצעים המשותף של הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה הודיע כי תם סבב העימותים הנוכחי בין ישראל לחמאס. לפי ההודעה, התנהלות ישראל תכריע את גורל הרגיעה בין הצדדים, והפלסטינים יפסיקו את הירי אם ישראל תנצור את האש.

(ג'קי חורי ורויטרס)

צה"ל: חיל האוויר תקף שתי מנהרות סמוך לחוף במרכז הרצועה

חיל האוויר תקף שתי מנהרות סמוך לחוף במרכז רצועת עזה - כך הודיע דובר צה"ל. לפי הודעת הצבא, התקיפה כללה גם כמה יעדים נוספים ברצועה, בהם מתחם צבאי ברפיח ופיר של מנהרה נוספת ממערב לג'באליה.

"מדובר בהמשך מאמץ להשמדת תשתיות טרור תת-קרקעיות שמוביל צה"ל בשנים האחרונות", נמסר מדובר צה"ל. עוד הודיע הצבא: "התקיפות הנרחבות שביצע צה"ל הביאו לפגיעה והשמדה של כ-150 מטרות צבאיות ואסטרטגיות של ארגון הטרור חמאס ומהוות פגיעה קשה בארגון הטרור חמאס. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל".

לקריאת ההודעה המלאה של דובר צה"ל

בצה"ל שוקלים לפנות יישובים ברדיוס של ארבעה ק"מ מגבול הרצועה

בצה"ל שוקלים את האפשרות לפנות יישובים ברדיוס של ארבעה קילומטרים מגבול רצועת עזה בעקבות ההסלמה. "גם אם ניאלץ לפגוע בשגרת הקיץ של האזרחים נעשה זאת, ובהחלט יש היערכות במקרה הצורך לפנות אזרחים עד ארבעה ק"מ מהגבול, אפילו בשלב הראשון של מערכה רחבה יותר", אמר קצין בכיר בצה"ל בשיחה עם "הארץ".

צה"ל תקף כ-150 יעדים ברצועת עזה, זוהו 180 שיגורים

עמדת חמאס שצה"ל תקף ברצועה, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

דובר צה"ל מעדכן כי צה"ל תקף כ-150 יעדים ברצועת עזה וכי זוהו כ-180 שיגורים של רקטות לשטח ישראל. עוד נמסר כי סוללת כיפת ברזל יירטה יותר מ-30 שיגורים וכי רוב הנפילות היו בשטחים פתוחים.

ראש מועצת חוף אשקלון: "יש פה מצב לא נורמלי"

מקום פגיעת הרקטה ביישוב במועצה אזורית חוף אשקלון, היוםצילום: אילן אסייג

ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, ביקר בבית במועצה שספג פגיעה ישירה בגגו מרקטה. "המונח הזה של ׳שגרת חירום׳ הוא מונח ייחודי לאזור הזה כבר יותר מעשור, זה מודל כמעט פבלובי פה לקפוץ מרגיעה לחירום, יש פה מצב לא נורמלי", אמר ל"הארץ".

"אף אחד לא יודע לצפות את ההתנהגות של החמאס, זו התנהגות לא נורמלית, הם החליטו שהם רוצים לקבוע מי ירה אחרון", הוסיף פרג'ון, "לדעתי, אנחנו צריכים לשנות את המשוואה ולפגוע במנהיגות חמאס. להגיד שיום אחד יהיה שלום? כשהם יחליטו יהיה שלום".

(בר פלג)

נתניהו יקיים הערכת מצב ביטחונית בקריה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי יקיים הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל בשעה 12:00 בקריה בתל אביב.‎

(נעה לנדאו)

חמאס: "הפגיעה באזרחים לא תעבור בשקט, הכיבוש ישלם את המחיר"

דובר חמאס, עבד אללטיף אלקאנוע, התייחס הבוקר למותן בתקיפת צה"ל של אם ובתה ברצועת עזה, ואמר כי "התקיפה הברוטאלית והפגיעה באזרחים לא תעבור בשקט והכיבוש ישלם את המחיר ולא יצליח להכתיב נוסחה חדשה". לדבריו, "כוחות ההתנגדות עושים את המוטל עליהם במסגרת ההגנה על העם הפלסטיני מפני התוקפנות הישראלית".

(ג'קי חורי)

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס אחרי הצהריים לאור ההסלמה בדרום

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום בשעה 16:00 לאור ההסלמה בדרום. אתמול בערב קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית בהשתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרטמכ"ל גדי איזנקוט, ראש שב"כ נדב ארגמן וראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת.

(נעה לנדאו)

שיפור במצבה של האשה שנפצעה מנפילת רקטה באשכול: מצבה בינוני-קשה

בית החולים סורוקה דיווח כי חל שיפור במצבה של האשה שנפצעה באורח קשה מנפילת רקטה במועצה האזורית אשכול. בית החולים עדכן כי האשה נותחה וכעת מצבה מוגדר בינוני עד קשה, והיא מאושפזת ביחידה לטיפול נמרץ כללי.

בנוסף, בית החולים הודיע כי שני גברים נפצעו בנפילת הרקטה באשכול ונפצעו קל. אחד מהם מטופל בחדר המיון והשני שוחרר.

(עידו אפרתי)

פיקוד העורף פרסם הנחיות לתושבי נתיבות: לימודים - במרחב מוגן בלבד

פיקוד העורף פרסם הבוקר הנחיות חדשות לתושבי הדרום, שכללו לראשונה מאז תחילת ההסלמה אתמול את תושבי נתיבות. לפי ההנחיות, לימודים וקייטנות יתקיימו במרחב מוגן בלבד, והתכנסויות יוגבלו ל-500 בני אדם בשטח סגור.

בכיר בצה"ל: לא רואים את סוף ההסלמה, קרובים למערכה בעזה

תקיפת צה"ל ברצועת עזה, הלילהצילום: Khalil Hamra/אי־פי

בכיר בצה"ל אמר הבוקר כי ישראל מתקרבת למערכה צבאית ברצועת עזה. "אנחנו אחרי לילה נוסף של הסלמה שבשלב זה אנחנו לא רואים את סופה", אמר. הבכיר הוסיף כי "חמאס בחר להתרחק מההסדרה והוא ישלם את המחיר על ההפרות שעשה בארבעת החודשים האחרונים. חמאס עומד לספוג מכה קשה על הבחירה שלו".

הקצין הוסיף צה"ל שוקל לפנות יישובים בעוטף עזה, כדי להשלים את התקיפה בשטח הרצועה. "גם אם ניאלץ לפגוע בשגרת הקיץ של האזרחים נעשה זאת, ובהחלט יש היערכות במקרה הצורך לפנות אזרחים עד ארבעה ק"מ מהגבול", אמר הקצין.

לדברי הבכיר, "חמאס צריך לחזור להבנות שלאחר צוק איתן, ואם הוא לא יעשה זאת, הוא יבין בדרך הקשה. חלק מהדברים שחמאס חלם עליהם מתרחקים מהם". הבכיר הזהיר את חמאס כי ישראל תמשיך את התקיפות ברצועת עזה. "במהלך הלילה צהל תקף כ-150 יעדים של חמאס, פגענו במפעלי בטון, יעדים אסטרטגיים, מה שסימנו כיעדים שאנחנו רוצים להשמיד - הושמד", אמר.

(יניב קובוביץ)

תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות הופסקה

תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות הופסקה הבוקר בהוראת פיקוד העורף בשל הירי מרצועת עזה לעבר ישראל. הרכבות שמגיעות מצפון יסיימו את נסיעתן בתחנת אשקלון, והרכבות מהדרום יפסיקו את תנועתן בנתיבות.

(יהושע (ג'וש) בריינר)

צה"ל: תקפנו יותר מ-20 מטרות נוספות ברצועה

דובר צה"ל הודיע כי לפנות בוקר תקף יותר מ-20 מטרות במתחמים צבאיים ובמחנה אימונים של חמאס. בין המטרות שנתקפו - מחסן לאחסון אמצעי לחימה, מתחם המשמש את הכוח הימי של חמאס לאימונים.

אשה נפצעה קשה במועצה האזורית אשכול, נשקפת סכנה לחייה

מקום הנפילה במועצה האזורית אשכול, הבוקרצילום: ביטחון אשכול

מדוברות המועצה האזורית אשכול נמסר כי נפלה רקטה בחממות מחוץ ליישוב במועצה. בת 30 שעבדה במקום נפצעה באורח קשה. סגן מנהל בית החולים סורוקה, פרופ' יוחנן פייזר, מסר לגלי צה"ל כי היא נמצאת בסכנת חיים. אשה נוספת נפצעה באורח קל.

(עידו אפרתי)

לידיעה המלאה

צה"ל: זוהו כ-150 שיגורים לעבר ישראל

דובר צה"ל הודיע כי החל מהשעה חצות זוהו כ-80 שיגורים לעבר שטח ישראל. סה"כ משעות הערב אתמול זוהו 150 שיגורים לעבר יישובי עוטף עזה. סוללת כיפת ברזל יירטה 25 שיגורים. רוב הנפילות היו בשטח פתוח.

צה"ל תקף יותר ממאה מטרות ברצועה לאורך הלילה

קרדיט: דובר צה"ל

דובר צה"ל הודיע כי במהלך הלילה הותקפו יותר ממאה מטרות ברצועת עזה. החל משעות הערב נשמעו ביישובי העוטף יותר מ-125 אזעקות.

צה"ל תקף עשרה מתחמים צבאיים של חמאס לאורך הרצועה ובהם מתחמי ייצור, יעדי התעצמות, אמצעי לחימה מתקדמים ויכולות מיוחדות.

משרד הבריאות בעזה: אשה ופעוטה נהרגו מתקיפת צה"ל

משרד הבריאות בעזה הודיע כי אשה בת 23 ובתה, בת שנה וחצי, נהרגו בתקיפת צה"ל במרכז הרצועה. לפי ההודעה האשה היתה בהיריון. עוד נמסר כי בעלה של האשה נפצע בינוני עד קשה. עד כה דווח על שלושה הרוגים ברצועה הלילה.

צה"ל החל לפרוס סוללות כיפת ברזל נוספות

נתניהו, ליברמן ואיזנקוט בהערכת המצב בקריה, הלילהצילום: תקשורת משרד הביטחון

צה"ל מתגבר את מספר סוללות ההגנה האווירית והחל לפרוס סוללות כיפת ברזל נוספות כהיערכות לאפשרות של ירי רקטות לטווחים רחוקים יותר.

(יניב קובוביץ)

משרד הבריאות בעזה: הרוג אחד וששה פצועים מתקיפות צה"ל ברצועה

משרד הבריאות בעזה הודיע כי אדם אחד נהרג וששה בני אדם נוספים נפצעו בתקיפות של צה"ל ברצועת עזה. ההרוג, עלי אל ראנדור, בן 30, נהרג בתקיפת צה"ל בצפון הרצועה על רכב ששימש חוליה ששיגרה רקטות לעבר ישראל.

בתגובה לירי לעבר החוליה, חמאס יורה בדקות האחרונות מטחים גדולים יותר לעבר ישראל ומגדיל את טווח הירי לאזורים שמעבר ליישובי העוטף.

(יניב קובוביץ וג'קי חורי)

שליח האו"ם למזרח התיכון: מודאג מהשיגורים לעבר יישובי הדרום

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב אמר כי הוא מודאג מההסלמה בין עזה לישראל, ובפרט מהשיגורים הרבים לעבר היישובים הישראליים בדרום. מלדנוב התייחס למאמצים שנעשו לגישור בין הצדדים דרך מצרים בניסיון להימנע מההסלמה.

"מאמצינו המשותפים מנעו מהסיטואציה להתפוצץ עד עכשיו. אם ההסלמה הנוכחית לא תיעצר מיידית, המצב יכול להתדרדר במהירות ולהביא להשלכות הרסניות", אמר מלדנוב. "נמשיך לעבוד קשה כדי לוודא שעזה תתרחק מהסף, שכל הסוגיות ההומניטריות יטופלו, וכדי שהמאמצים לפיוס פנים פלסטיני יצליחו".

רקטה פגעה ישירות בבית בשדרות, אין נפגעים

תושב שדרות, אברהם חופי, מצביע על הכניסה של חלקי הרקטה לסלון ביתו, הלילה

רקטה פגעה הלילה פגיעה ישירה בבית בעיר שדרות. הרקטה חדרה מגג הבית לתוך המבנה. אין נפגעים.

לפי הודעת המשטרה, "שוטרי וחבלני משטרת ישראל הוזעקו לשתי זירות נפילות בעיר שדרות בעקבות ירי רקטי. חבלני המשטרה מטפלים בזירות אלו תוך איסוף ממצאים והסרת הסכנה הטמונה בזירות מעין אלו לציבור".

(יניב קובוביץ)

אורי אריאל: "שוב חמאס חושב שהוא בעל הבית. הוא לא"

השר אורי אריאל (הבית היהודי) אמר היום בתגובה לחילופי האש בדרום. שוב רקטות, שוב לרוץ למקלטים, שוב חמאס חושב שהוא בעל הבית. הוא לא. תנו לצה"ל לנצח!", כתב בטוויטר.

חברו לסיעה, מוטי יוגב, התייחס בפוסט בפייסבוק לדיונים על ההסדרה שמתנהלים לאחרונה בין ישראל לחמאס. "אין מה לדבר על הסדרה, צריך לתקוף! לדחות מלחמה זה תמיד נכון, למלחמה יש מחירים יקרים. יחד עם זאת, חובתם הראשונית של הממשלה ושל צה"ל היא להגן על תושבי ישראל". עוד כתב יוגב: "במוקדם או במאוחר, נאלץ להכריע את החמאס, להשמיד את ראשיו ולחתור לשלטון אזרחי ברצועת עזה. כעת אין מה לדבר על הסדרה, צריך לתקוף ולהשמיד מפקדים, מפקדות ותשתיות ובמקביל להזרים מים, מזון, חשמל ותרופות לאוכלוסיה ברצועת עזה".

גבאי תקף את הממשלה: "נתניהו וליברמן, נכשלתם"

חבלן משטרה באחת מזירות הנפילות בשדרות, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, תקף הערב את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון אביגדור ליברמן בעקבות הירי מרצועת עזה. "נתניהו וליברמן! נכשלתם! נתתם לסלאח ערורי, מי שאחראי לחטיפת הנערים וצוק איתן, לעשות סיבוב ניצחון בעזה. ככה מנהלים מו"מ? לבנו עם תושבי העוטף ותומכים בצה"ל במשימה להשבת הביטחון לתושבי העוטף", כתב בטוויטר.

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) הוסיף: "הממשלה פועלת ללא מדיניות ברורה ולכן השחיקה נמשכת. מדיניות הממשלה היא למעשה השלמה עם הירי מעזה. בנס זה הסתיים הפעם רק בפצועים ופגיעה ברכוש. לא ניתן להמשיך לעשות את אותם הדברים ולצפות לתוצאות שונות: הריטואל החוזר של סבב ועוד סבב מבהיר כי לא די בפעולות צבאיות, ויש לפעול גם מדינית לשינוי המציאות בה חיים תושבי העוטף. אני מאחל החלמה מלאה לפצועים הערב בשדרות".

גם יו"ר עתיד, יאיר לפיד, מתח בטוויטר ביקורת על הממשלה: "ארבע שנים היו לנתניהו לשנות את המציאות בעוטף עזה ו'מר בטחון' לא עשה כלום. מחזק את תושבי שדרות בערב הזה. נעמוד מאחורי צה"ל בכל תגובה".

ראשת מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה על התקריות בדרום: "האירועים הקשים בשעות האחרונות מדגישים את הצורך הדחוף בהסדרה. עוד לא מאוחר להימנע ממלחמת הברירה הזאת ולבחור באופציית ההסדרה בתיווך מצרי שנמצאת על השולחן. מערכת הביטחון תומכת בזה ובצדק. היגררות למלחמה היא לא הפתרון לתושבי עוטף עזה והאזור כולו, אלא בדיוק להיפך. מאחלת החלמה מהירה לנפגעים ולילה שקט לתושבי האזור".

שני פצועים מפגיעת ארבע רקטות בשדרות

ירי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, הערב

שני גברים בני 20 ו-34 נפצעו הערב באורח קל וקל-בינוני מרסיסים לאחר שארבע רקטות התפוצצו בשטח שדרות. באזור הנפילות טופלו גם 13 נפגעי חרדה, מהם שתי נשים בהיריון שנתקפו צירי לידה ונער בן 13. דובר צה"ל מסר כי שמונה רקטות שוגרו מרצועת עזה לשטח ישראל, מהן שתיים יורטו על ידי כיפת ברזל. בתגובה, תוקף צה"ל ברצועת עזה. שר הביטחון אביגדור ליברמן כינס הערכת מצב עם בכירים בצה"ל בקריה בתל אביב.

(יניב קובוביץ וג'קי חורי)

לידיעה המלאה

צה"ל תוקף מטרות ברצועת עזה

דובר צה"ל הודיע כי הצבא תוקף בשעה זו מטרות ברצועת עזה. מוקדם יותר דיווחו הפלסטינים כי הצבא תקף באמצעות מל"ט בצפון-מערב העיר עזה.

(יניב קובוביץ וג'קי חורי)

שתי רקטות נפלו בשדרות וגרמו נזק לרכוש

שתי רקטות נפלו בשדרות וגרמו נזק לרכוש. מהמשטרה נמסר כי הרקטות אותרו בשתי זירות בעיר, והן מטופלות על ידי שוטרי וחבלני משטרת ישראל.

המשטרה מסרה: "שבים ומזכירים לציבור שלא להתקרב לזירות נפילה ולדווח למוקד 100 של המשטרה על כל אירוע חריג".

(יניב קובוביץ)

צה"ל תקף עמדת חמאס בתגובה לירי מרצועת עזה

צה"ל תקף הערב עמדה של חמאס בצפון רצועת עזה בתגובה לירי מעבר לגדר. לפי הודעת דובר צה"ל, "מחבלים ביצעו ירי לעבר כלים אזרחיים שעסקו בעבודות למאמץ הקמת המכשול במרחב גדר המערכת בצפון רצועת עזה".

אחר הצהרים הורה צה"ל על הגברת הכוננות וסגירת כמה צירי תנועה באזור עוטף עזה. לפי הודעת דובר צה"ל, ההחלטה התקבלה לאחר שבפיקוד דרום זיהו פינוי מוצבים של חמאס. לפי ההערכות בצה"ל, פינוי המוצבים מלמד על כוננות לקראת תקיפה אפשרית, ולכן חמאס פינה יעדים שעשויים להיפגע מתגובת צה"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ