פרשנות |

הקמפיין נגד יאיר גולן לא ישפיע על עתידו בצבא, אך עשוי להרתיע קצינים בכירים אחרים

סיכוייו של אלוף גולן להתמנות לרמטכ"ל נמוכים מאז הנאום ב-2016 בו השווה באופן עקיף בין תהליכים בישראל לאלו שהתרחשו בגרמניה הנאצית ■ מהקמפיין נגדו ניכרים סימניה של "אם תרצו", ועולה השאלה אם קצינים נוספים המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל נמצאים על הכוונת

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גולן, ליברמן ואיזנקוט בטקס של חטיבת הנח"ל, ב-2016
גולן, ליברמן ואיזנקוט בטקס של חטיבת הנח"ל, ב-2016צילום: אריאל חרמוני / משר
עמוס הראל
עמוס הראל

הקמפיין המתנהל בימים האחרונים נגד מינויו של אלוף יאיר גולן לתפקיד הרמטכ"ל הבא הוא קמפיין סרק. ראשית, משום שהטענות המועלות נגד גולן מסולפות ומעוותות, ושנית משום שהסיכוי שגולן ימונה לרמטכ"ל קלוש ביותר. לכך, כזכור, הוא כבר דאג בעצמו.

ההתקפות על גולן החלו בשבוע שעבר, מטעם התארגנות של נכי צה"ל. אתמול (ראשון) נוספה, בפרופיל גבוה יותר, קריאה של התארגנות אחרת, המאגדת הורים שכולים. לפחות את אחד הקמפיינים מלווה ארגון הימין "אם תרצו", שאכן כבר חלפו כמה חודשים ממסע ההשמצות הדוחה האחרון שלו. בנוגע לשניהם יוצאות כעת הצהרות נגדיות - של שר הביטחון אביגדור ליברמן ושל ארגונים גדולים המייצגים נפגעי טרור והורים שכולים - המגנות את הקריאות נגד גולן ודוחות ניסיונות להשפעה פוליטית חיצונית על תהליך המינויים.

גולן, כך נראה, כבר לא יהיה רמטכ"ל, בעיקר בגלל אותו נאום מפורסם בטקס ערב יום השואה באפריל 2016. הוא מועמד מנוסה, ראוי ורב כישרונות, עם צורך בלתי נשלט לעלות על מוקשים לא הכרחיים. "הלקוח שלי", אמר פעם פרקליט בכיר על אחד ממפקדיו של גולן בפיקוד הצפון, "סובל מנטייה לשים מדי פעם את הרגל שלו בתוך הפה שלו".

הדברים נכונים גם לגולן. החלטתו לשאת את נאום "זיהוי התהליכים" שלו היתה שגויה. ספק אם זה מקומו של קצין במדים לחלק ציונים לחברה הישראלית, מה גם שכל השוואה עקיפה לנאצים (גולן דיבר על "אירופה וגרמניה בשנות ה-30") מבטלת מיידית שמץ סיכוי לדיון ענייני על הנזקים המוסריים לחברה הישראלית שגורם המשך הכיבוש בשטחים. ימים אחדים לפני הנאום, התכנס פורום מטכ"ל לדיון שנתי על לקחי השואה ב"יד ושם". גולן הציג שם תזה דומה והוזהר מיד בידי עמיתיו שהיא לא תתקבל בעין יפה בציבור. זה לא מנע ממנו לחזור עליה באירוע הבא, מול המצלמות.

ההתקפה הנוכחית על גולן מתבססת על דברים אחרים - שיחה שהוקלטה בחשאי לפני יותר מעשור, בין האלוף - אז מפקד כוחות צה"ל בגדה - לחניכי מכינה קדם-צבאית בהתנחלות נוקדים (שבה מתגורר, במקרה, גם שר הביטחון). הטענה היא שההקלטות, שכבר פורסמו בחדשות 2 לפני כשנתיים, מעידות על פגם מוסרי בהתנהגותו משום שגולן לכאורה מכשיר סיכון בלתי מוצדק של חיי חיילים.

סגן הרמטכ"ל יאיר גולן בטקס יום השואה בקיבוץ תל יצחק, ב-2016צילום: אסף שילה / ישראל סאן

זה, במחילה, קשקוש - שמסתמך על הוצאה שיטתית של דברים מן ההקשר. גולן נשמע בקלטת מוצף, כמעט מותקף, בידי חניכי המכינה ומדריכיהם (שחלקם לא מגלים כבוד מינימלי לקצין שבא לדבר עמם) בשאלות של מוסר לחימה. התשובות שלו סדורות, שקולות ומשכנעות. הוא אינו חורג במאומה ממסמך רוח צה"ל - וקשה להאמין שמישהו משלושת המתמודדים האחרים על תפקיד הרמטכ"ל היה עונה תשובה אחרת על אותן קושיות.

האנשים שתוקפים עכשיו את גולן מנסים להציג אותו כיונת שלום רופסת, יפה נפש החושש להילחם במחבלים. גם זו אינה קביעה המעוגנת במציאות. בין מכריו ופקודיו הרבים של גולן בצבא רווחת כבר שנים ההערכה שבכל הנוגע להפעלת כוח, הוא דווקא אחד הקצינים הנציים ביותר במטכ"ל. הוא רק סבור שהדברים צריכים להיעשות בהתאם לכללים הערכיים של צה"ל.

בעניין הזה הוא אינו שונה מהרמטכ"ל הנוכחי, גדי איזנקוט. איזנקוט, אמר באחרונה חבר הקבינט השר יובל שטייניץ, הציל את צה"ל בעמדה שנקט בפרשת אזריה. לפי שטייניץ, רק על התעקשותו של איזנקוט, נגד דעת הקהל (ועמדת השר הממונה עליו), הרמטכ"ל היה ראוי לשנת כהונה נוספת.

מהומת גולן תחלוף כנראה במהרה. סיכוייו להתמנות קלושים ממילא וסדרת הגינויים להתקפות עליו צפויה להוריד את הטענות נגדו מסדר היום. אבל מי שמשכו בחוטים מאחורי קמפיין נכי הטרור וההורים השכולים יכולים לסמן לעצמם "וי" על הטלת דופי בעוד קצין בכיר. השאלה האמיתית אינה אם גרמו נזק לסיכויי גולן (את זה, כאמור, הוא עשה בכוחות עצמו לפני שנתיים). השאלה היא אם יצליחו להרתיע בכך קצינים אחרים, ובהם לפחות שניים מהמועמדים האחרים לתפקיד הרמטכ"ל, אלוף ניצן אלון ואלוף אביב כוכבי. אלון סומן כבר בעבר על ידי הימין הקיצוני כ"שמאלן מסוכן", על סמך ראיות מפוקפקות במיוחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ