בגלל קרבה משפחתית לחמאס: בן שלוש יוצא מעזה לניתוחים וטיפולים כימיים בלי אמו

מאז חודש ינואר, אז אובחן לואי אלח'ודרי כחולה סרטן, הוא נאלץ לנדוד לטיפולים בירושלים ובשכם ללא אמו. באחרונה אף מתלווה אליו אשה זרה שנענתה לפנייה שפרסמה האם בפייסבוק

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לואי אלח'ודרי בבית החולים א־נג'אח בשכם, אתמול
לואי אלח'ודרי בבית החולים א־נג'אח בשכם, אתמול
עמירה הס
עמירה הס

ישראל אוסרת על אם מרצועת עזה להתלוות לבנה בן השלוש החולה בסרטן לטיפולים בבית חולים בשכם. גורמים ביטחוניים מסרו ל"הארץ" שהסיבה לכך היא שהאם קרובת משפחה מדרגה ראשונה של איש חמאס, ולכן אינה מורשית לצאת מהרצועה. על כן, ניסתה האם למצוא נשים שאינן קרובות משפחה, ושיתנדבו להתלוות אליו — גם באמצעות פוסטים בפייסבוק.

בינואר אובחן הבן, לואי אלח'ודרי, במחלה המכונה סרקומה — גידול אגרסיבי ומסוכן ברקמות הרכות, כשהיה בן שנתיים וחצי. בתחילה הוא טופל בבתי החולים אוגוסטה ויקטוריה והדסה בירושלים, והחל בחודש מאי הועבר לטיפולים בבית החולים א־נג'אח בשכם. מיד כשנקבע התור הראשון, אמו חנאן הגישה בקשה להיתר יציאה כמלווה. התשובה שקיבלה היתה שהבקשה נמצאת "בבדיקה". זו התשובה שקיבלה גם בשבעת החודשים הבאים, כשהמשיכה להגיש בקשות ללוות אותו לתורים חדשים לטיפול.

בחודשים הראשונים דודתו של לואי ליוותה אותו לטיפולים, אך מצבה הבריאותי לא אפשר לה להמשיך ולהצטרף אליו. מכיוון שלא נמצאה קרובת משפחה אחרת שתלווה אותו, הוא החמיץ שני טיפולים — בתחילת יוני ובאמצע יולי. בייאושה, פרסמה האם, חנאן, פוסט בפייסבוק שבו היא קוראת לנשים זרות להתנדב ללוות את בנה.

בסרטון שצילמה האם, נראה הבן יושב על ברכיה והיא אומרת: "ביצענו הרבה ניתוחים ללואי, ואין מי שילווה אותו... תראו כמה לואי מתענה כל פעם — ממחטים, מתפרים, מניתוחים, אין אף מקום בגופו שלא נותח... בכל פעם שבני הולך פותחים לו את הגוף. אני מצפה שתעזרו לי ותלוו את בני כי אין אף אחד אצלו... מכיוון שהנושא (התור הבא, ע"ה) קרוב מאוד. אתם רואים את מצב בני, הוא לוקח שש מנות (של טיפול כימי, ע"ה) בכל פעם ולבטח אתם יודעים כמה טיפול זה כואב, ואין מי שתתן לבני רוך ואהבה יותר מאמו".

חנאן אלח'ודרי עם בנה החולהקרדיט: רופאים לזכויות אדם

בעקבות הפוסט, התנדבה אשה ללוות את לואי לטיפולים, ואכן קיבלה היתר יציאה והתלוותה אליו לתורים שנקבעו לו בסוף יולי וכן השבוע. הרופאה בבית החולים בשכם כתבה בהמלצותיה שבפעם הבאה האם תצטרך לבוא עם בנה כדי לשפר את סיכויי הריפוי שלו.

עמותת רופאים לזכויות אדם פנתה למינהלת התיאום והקישור, וביקשה "לשים קץ לסאגה האבסורדית" שנכפתה על הפעוט ועל אמו ולאפשר את יציאתם המשותפת לבית החולים בכל מועד עתידי שבו יוזמן הילד לטיפולים רפואיים. "כל עיכוב נוסף, כל הערמת קשיים נוספת", נאמר במכתב ששלחה העמותה, "יסכנו באופן חד משמעי את בריאותו ואת חייו של הילד". אך המכתב - שנשלח בטרם הטיפול שהתקיים השבוע - לא הועיל, ולואי יצא שוב לטיפולים עם האשה הזרה לו.

גורם ביטחוני אמר ל"הארץ" ש"מבחינת עקרונית, ככל שלא קיימות מגבלות ביטחוניות, ישנה עדיפות מוחלטת להוצאת הורים כמלווים לקטינים היוצאים לטיפולים רפואיים. עם זאת, כאשר קיימת בעיה ביטחונית עם ההורים, מתאפשרת החלופה של ליווי על ידי גורם אחר — המקובל על ידי בני המשפחה — אשר עומד בבדיקות הביטחוניות הנדרשות.

"במסגרת בחינת הבקשה עלה כי חנאן הינה קרובת משפחה מדרגה ראשונה של פעיל ארגון הטרור חמאס. ועל כן, בהתאם להנחיית הדרג המדיני, בקשתה סורבה". הגורם ביקש להדגיש ש"הילד עצמו קיבל היתרים רצופים לקבלת הטיפול הרפואי בליווי קרובת משפחתו בחודשים: מארס, מאי, יוני ויולי".

דוברת יחידת מתאם הפעולות בשטחים מסרה בתגובה כי "כניסת פלסטינים תושבי רצועת עזה לישראל אינה זכות מוקנית ומתאפשרת בהתאם למדיניות ובכפוף לבדיקות ביטחוניות. בנוסף, על פי החלטת הממשלה, תושבי הרצועה, אשר בעלי קרבה משפחתית ראשונה לפעילי ארגון הטרור חמאס, אינם זכאים לקבלת היתר כניסה לישראל".

המקרה של חנאן אלח'ודרי ובנה אינו המקרה היחיד. בינואר 2017 החליט הקבינט המדיני־ביטחוני לקצץ במספר היתרי היציאה מסיבות הומניטאריות וזאת כהיענות לדרישת משפחת גולדין להפעיל לחץ על חמאס כדי שימסור לישראל את עצמות בנה הדר. השנה דווח על עלייה תלולה במספר הבקשות להיתרי יציאה שנדחו בשל "קרבה לאיש חמאס".

בסוף יולי עתרו לבג"ץ שבע חולות קשה, שתלויות בטיפול מציל חיים שאינו בנמצא ברצועה, ושלא קיבלו היתרי יציאה בעילה של קרבה משפחתית. לעותרות הצטרפו ארבעה ארגוני זכויות אדם — אלמיזאן, עדאלה, גישה ועמותת רופאים לזכויות אדם — שגם מבקשים את ביטולה של אותה החלטת קבינט. מיד לאחר הגשת העתירה הודיעה מפקדת התיאום והקישור כי התברר שאחת מהעותרות אינה קרובה לאיש חמאס, בניגוד למה שנטען קודם לכן, ושלפיכך עליה להגיש בקשה חדשה להיתר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ