מדריך "הארץ" לשמאלן: כל מה שצריך לדעת במקרה שעוכבת בכניסה לארץ

בחודשים האחרונים עוכבו בשדה התעופה ובמעברי הגבול האחרים שורה של פעילי שמאל ותושאלו על רקע פעילותם הפוליטית. היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח מבהיר את זכויות המעוכבים

אליסון קפלן סומר
אליסון קפלן סומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביקורת גבולות בנתב"ג, בשנה שעברה
ביקורת גבולות בנתב"ג, בשנה שעברהצילום: אייל טואג
אליסון קפלן סומר
אליסון קפלן סומר

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר השבוע כי תשאולו בנתב"ג של העיתונאי היהודי-אמריקאי פיטר ביינרט היה "טעות מינהלית". אלא שעיכובו של ביינרט היה רק מקרה אחד בשרשרת ארוכה של מקרים שעליהם דווח ב"הארץ" בחודשים האחרונים ושבהם עוכבו ותושאלו פעילי שמאל, ישראלים וזרים, עם כניסתם לארץ על רקע פעילותם הפוליטית.

מאחר שזוהי ככל הנראה אינה הפעם האחרונה שבה מעוכב אזרח על רקע פעילותו הפוליטית בנמל התעופה בן גוריון או במעברי הגבול האחרים, ערך "הארץ" מדריך קצר להכרת זכויות המעוכב במעמד זה.

מימין למעלה, עם כיוון השעון: יהודית אילני, מוריאל רוטמן, פיטר ביינרט, סימון צימרמן ואבי קירשבאום, שעוכבו בנתב"ג

האם משטרת הגבולות רשאית לעכב אזרחים ישראלים בכניסה לארץ?

דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, מבהיר כי לכל אזרח ישראלי יש זכות להיכנס לישראל וכי לאנשי משטרת הגבולות אין סמכות למנוע את כניסתו. בית המשפט העליון פסק ב-2017 כי שב"כ יכול לזמן אזרחים ל"שיחת אזהרה" רק בתנאי שיבהיר מראש שההגעה לתחקור אינה חובה ושיידע אותם כי לא מדובר בחקירה באזהרה.

אם כך, מה אזרח ישראלי צריך לעשות אם הוא מעוכב?

יקיר מסביר כי כל עיכוב של אזרח בכניסה לארץ, שאינו נועד לעצור אותו בחשד לביצוע עבירה כלשהי, הוא אינו חוקי. על כן, במקרה כזה על המעוכב להתקשר לעורך דין ולבקש את התערבותו. חשוב לדעת כי לשלטונות גם אין זכות להחרים דרכון של אזרח ישראלי על מנת להפעיל עליו לחץ בעניין כלשהו.

האם ניתן לעכב אזרחים זרים בכניסה לארץ?

יקיר מסביר כי על פי החוק, "אנשי משטרת הגבולות רשאים לעכב אזרח זר, אם יש יסוד לחשוד שהוא מהווה סכנה ביטחונית או שהוא תומך בתנועת החרם על ישראל (BDS)". החוק נגד תומכי BDS, שעבר ב-2017, אוסר את כניסתם של אזרחים זרים הקוראים להחרים את ישראל, מוסד ישראלי כלשהו או "כל שטח שבשליטת ישראל".

מה אזרח זר צריך לעשות אם הוא מעוכב בכניסה לארץ?

במקרה שאזרח זר נלקח הצדה ומעוכב בעת הכניסה לישראל, הוא רשאי לשאול איזו רשות אחראית על עיכובו, לאיזה רשות שייך המתשאל ומה הסיבה לעיכוב. אם מדובר באיש שב"כ, המעוכב לא חייב להשיב על השאלות או להשתתף בשיחה והוא רשאי לפנות לעורך דין כדי שיפעל לזרז את כניסתו לארץ. מי שרשאי לתשאל ולעכב אזרחים זרים הם אנשי משטרת הגבולות. בכל מקרה של עמימות זהות הרשות האחראית על העיכוב, יש לפנות לעורך דין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ