איסמעיל הנייה: עזה קרובה להסרת המצור, לא יהיה מחיר מדיני לסיוע ההומניטרי

ראש הלשכה המדינית של חמאס אמר כי הסיוע לרצועה יינתן בהסכמה לאומית פלסטינית שתשמור על מעמדם של "כוחות ההתנגדות", וכי העסקה שמקדם טראמפ לאזור מצויה ב"מוות קליני"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנייהנואם לאחר תפילות חג הקורבן בעיר עזה, היום
הנייהנואם לאחר תפילות חג הקורבן בעיר עזה, היוםצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט�
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה אמר הבוקר (שלישי) כי הפלסטינים "בדרך לסיום המצור על רצועת עזה". בדרשה שנשא לרגל חג הקורבן ברצועה אמר הנייה כי "זו תוצאה של העמידה האיתנה שלכם והמאבק שלכם, וכל סיוע הומניטרי לרצועה לא יהיה במחיר מדיני". לדבריו, הסיוע לרצועה יינתן בהסכמה לאומית פלסטינית ותוך פיקוח של רשת ביטחון ערבית, "כדי שיהיו ערבויות מתאימות לכך, בדגש על כך שכוחות ההתנגדות הפלסטינית יישארו במעמדם כספקי המגן והביטחון לעם הפלסטיני".

הנייה הוסיף כי חג הקורבן נושא בשורות לפלסטינים, וכי "עסקת המאה" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מצויה "במוות קליני". הוא ציין עוד כי כל שיח בעניין הפיוס הפנים פלסטיני מחייב קודם כל את הסרת הסנקציות שהטילה הרשות הפלסטינית על הרצועה, וקרא להפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל ורדיפת אנשי חמאס וארגוני ההתנגדות על ידי מנגנוני הרשות בגדה המערבית.

הנייה מגיע לתפילות חג הקורבן בעזה, היוםצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט�

דברי הנייה מצטרפים להתבטאות של סגן מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד אנחלה, שחשף אתמול כמה מפרטי הבנות הרגיעה שגובשו בין ישראל לחמאס ולפלגים הפלסטינים. אנחלה אמר שמצרים הודיעה כי המימון למיזמי תשתית בתחום המים והחשמל ברצועת עזה כבר הושג, והבטיחה להאריך את שעות הפעילות של מעבר רפיח ולשלש את מספר העוברים בו.

אנחלה, שהשתתף בשיחות שקיימו בימים האחרונים נציגי הפלגים בקהיר, הוסיף כי ישראל התחייבה בפני מצרים להרחיב את פעילות המעברים והסירה את התנגדותה להכנסת חומרי בניין לרצועה. זאת, בנוסף להגדלת מרחב הדיג המותר לחופי עזה. לאור זאת, אמר אלנחלה, ישנה הסכמה בין כל הפלגים לגבי הרגיעה.

ברשות הפלסטינית ובעיקר בפתח ממשיכים לתקוף את ההבנות. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת קרא אתמול למנהיגי חמאס להבין את הסכנה בתוכנית הסיוע המתגבשת, שמטרתה לטענתו היא לפלג את אש"ף כארגון הגג של העם הפלסטיני ולהביא לניתוק בין הרצועה לגדה המערבית. לדבריו, ישראל וארה"ב דוחפות להפרדה כזו דרך המתווה של ממשל טראמפ ובדרכים נוספות.

נציגי חמאס והפלגים הפלסטינים חזרו בסוף השבוע לרצועת עזה או למדינות שבהן הם שוהים בתום סבב שיחות שנמשך כמה ימים. השיחות צפויות להתחדש בתום חופשת חג הקורבן שתימשך עד לסוף השבוע. נציגי הפלגים חלוקים סביב מקומה של הרשות הפלסטינית בהבנות, ונציגי החזית העממית ופלגים קטנים יותר תבעו שההסכם יכלול קידום של פיוס לאומי. "הארץ" דיווח כי משלחת של בכירים בפתח אמורה לצאת בשבוע הבא לקהיר כדי לדון בכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ