בביקורו בליטא, נתניהו תוקע עוד דגל במאבק באיחוד האירופי

ראש הממשלה פירט בגלוי את השיטה - קשרים עם קבוצות אזוריות של מדינות ביבשת כדי לחבל בקונסנזוס באיחוד בסוגיה הפלסטינית. נתניהו לרה"מ סקוורניאליס: "ישראל לא זוכה ליחס ראוי מצד בריסל. סילופים רבים מופנים כלפינו"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שליחת "הארץ" בליטא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו וסקוורניאליס בליטא, היום
נתניהו וסקוורניאליס בליטא, היוםצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ
נעה לנדאו
נעה לנדאו
שליחת "הארץ" בליטא

בלב וילנה, ליטא, מולדת אבותיו כפי שציין לא מעט, הודה היום (חמישי) בחגיגיות ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש הממשלה הליטאי סאוליוס סקוורניאליס על סיועו במלחמת החורמה שהוא מנהל בשנים האחרונות נגד האיחוד האירופי. ״אני רוצה להודות לך על העמדה החזקה שנקטתם בה בפורומים של האיחוד האירופי למען האמת ולמען ישראל וההגינות. לעתים קרובות, ישראל לא זוכה ליחס ראוי מצד בריסל. סילופים רבים מופנים כלפינו, ומרענן לראות שאתה נוקט בעמדה של בהירות, אמת ואומץ", אמר נתניהו למנהיג המדינה שאכן סייעה לו בדצמבר להתארח במטה האיחוד, באמצעות הזמנה לארוחת בוקר עם שרי החוץ האירופאים טרם ישיבתם החודשית. המהלך נחשב אז כמחטף מנוגד לפרוטוקול ועורר זעם רב בלשכת שרת החוץ של הארגון פדריקה מוגריני.

אחרי החבירה השיטתית למדינות בקצה הלאומני ביותר של מרכז אירופה ומזרחה, שנועדה לחבל בקונסנזוס הנדרש תמיד בין 28 מדינות האיחוד כדי להוביל מדיניות חוץ אחידה, חושף כעת נתניהו את הקלפים בגלוי מאי־פעם: האסטרטגיה היא להשתמש בקבוצות תת־אזוריות של מדינות, כמו פורום וישגרד וכוכבו הראשי מהונגריה ויקטור אורבן, כדי להטות את העמדות בסוגיית הנוגעות לפלסטינים ולאיראן במוסדות הבינלאומיים, או לכל הפחות לייצר מצב שבו היעדר קונצנזוס פוגע באפשרות לקדם מהלכים חדשים.

״אני מעוניין לאזן את היחס הלא תמיד ידידותי של האיחוד האירופי אל מול מדינת ישראל, על מנת שנשיג יחס הוגן יותר ואמיתי יותר. אני עושה זאת באמצעות מגעים עם גושי מדינות בתוך האיחוד האירופי, מדינות מזרח אירופה, עכשיו עם המדינות הבלטיות וגם כמובן עם מדינות אחרות״, הסביר נתניהו מפורשות לפני המראתו לביקור בן שלושה ימים, שבמהלכו ייפגש עם מנהיגי המדינות הבלטיות ליטא, לטביה ואסטוניה.

בין היתר, ייפגש נתניהו גם עם נשיאת ליטא דליה גריבאוסקאיטה, ראש ממשלת לטביה מאריס קוצ'ינסקיס וראש ממשלת אסטוניה יורי רטס. בנוסף, נתניהו צפוי להשתתף בטקס אזכרה רשמי באתר הזיכרון לטבח היהודים בפונאר, לפגוש את נציגי הקהילה היהודית בבית הכנסת הכוראלי ששרד את השואה ולפקוד את קבר הגאון מווילנה — שם לבטח יספר שוב למארחים על תולדות משפחתו מתלמידי הגר״א. ״אתה יודע, משפחתי מפה״, אמר ראש הממשלה למקבילו הליטאי רגע לפני פגישתם. ״אני יודע, אני יודע״, ענה המארח.

יחסי ישראל עם ליטא ולטביה מתחממים בשנים האחרונות. אסטוניה נחשבת מרוחקת יותר בתפיסותיה ונוטה לעמדה ניטרלית ביחס לסכסוך הישראלי־פלסטיני. בייחוד בעת כהונתה בנשיאות התורנית של האיחוד. בניגוד למדינות הגדולות במערב אירופה, במדינות הבלטיות סובלים מהגירה שלילית אל מדינות אחרות באיחוד ולכן קיימת בהן בריחת מוחות ואנשי מקצוע, סוגיה באמצעותה מבקשת ישראל להדק את הקשרים.

בנוסף, ההיסטוריה הסבוכה של המדינות הבלטיות עם רוסיה הביאה עמה תפיסות לאומניות־מקומיות, ומאז הפלישה הרוסית לחצי האי קרים גם דאגה רבה במישור הביטחוני והתעצמות צבאית. נתניהו הדגיש גם את זה בפגישותיו כאשר אמר לליטאים שכמו ישראל גם בליטא גאווה לאומית גדולה — אך הדגיש שזאת ״לצד ערכים דמוקרטיים וזכויות פרט״. אמר זאת היטב גם ויקטור אורבן בביקורו האחרון בישראל: ״אני חושב שחלק חשוב בקשרים המצוינים בין ישראל להונגריה הוא הקשרים האישיים בינינו: שני מנהיגים פטריוטים״. קבוצת המדינות הבאה על אותה הכוונת היא פורום מנהיגי מדינות הבלקן בקרואטיה.

משקיפים במסדרונות בריסל סיפרו ל"הארץ" כי השיטה של נתניהו אכן יוצרת ״אפקט מצנן״ על היכולת לפרסם הודעות משותפות בשם 28 המדינות החברות. הדינמיקה הזו לא חדשה אבל הפכה מרובה ואסרטיבית יותר בשנתיים־שלוש האחרונות. ״קשה יותר לאיחוד לדבר בקול אחד ברור על הסכסוך הישראלי־פלסטיני״, הם אומרים. נתניהו מצדו רוצה להעלות את השותפות הזו מדרגה. ״דיברנו כיצד ניתן להרחיב זאת״, אמר בהצהרות לאחר פגישתו עם בכירי ליטא.

לטיפוח הקשר עם מדינות אלה על חשבון המדינות הליברליות הגדולות במערב אירופה יש גם מחיר. יש שיגידו ערכי ויש שיגידו אסטרטגי. גרמניה וצרפת, למשל, הן ידידות חזקות וחשובות לא פחות מהמדינות הבלטיות. נתניהו עושה כל שביכולתו לחתור תחתן. וכל זאת כדי למנוע תמיכה במדיניות שאפילו נתניהו תומך בה עקרונית בדרך כלל בדבריו בפני קהל בינלאומי — פתרון שתי המדינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

המאחז מצפה דני, אתמול. חיבור מאחזים לחשמל היה לציפור הנפש של ח"כ ניר אורבך

מהבנייה ועד הכספים החדשים למתנחלים: השנה של הממשלה מעבר לקו הירוק

הילה רוח. "יצאו באלבום החדש כמה שירים עם לב. ויש לי לב"

"באלבום החדש רציתי לחלוץ שד. אתה יכול לצטט"

מפגינות נגד החלטת בית המשפט העליון בארה"ב לבטל את זכותן החוקתית של נשים להפיל, אתמול

פסיקת העליון היא עוד צעד המחלק את ארה"ב לשתי מדינות נפרדות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ