נעה לנדאו
ניר חסון

נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש הבוקר (שלישי) עם נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, שמבקר בישראל. בפתח הפגישה אמר ריבלין כי "האנושות כולה, לא רק העם היהודי, חשו שהיטלר מייצג את השטן עצמו, שטן עלי אדמות". הוא פנה לדוטרטה ולהוסיף "אין לי ספק שכך חשת בביקורך ביד ושם". במהלך הפגישה בין השניים הפגינו עשרות אנשים מחוץ לבית הנשיא.

בספטמבר 2016 השווה דוטרטה את הקמפיין האלים שהוא מנהל נגד סוחרי ומשתמשי הסמים בפיליפינים לשואה, ואמר כי יהרוג נרקומנים רבים - כפי שהיטלר הרג יהודים רבים. "המבקרים משווים אותי לבן דודו של היטלר", אמר דוטרטה, "היטלר טבח בשלושה מיליון יהודים. יש שלושה מיליון נרקומנים ואני אשמח לטבוח בהם". בהמשך התנצל על דבריו ובביקור בבית כנסת מקומי אמר כי לא התכוון לפגוע באף אחד.

דוטרטה בביקור ביד ושם, אתמולצילום: אמיל סלמן

בפתח הפגישה עם ריבלין אמר דוטרטה כי מדינתו קונה נשק מישראל. "קיבלנו מכם סיוע בתחום המודיעין פעמים רבות", אמר נשיא הפיליפינים. "ההנחיות לאנשי הצבא שלי הן שלגבי ציוד צבאי, בעיקר בתחום המודיעין, יש מדינה אחת לקנות ממנה - וזו ישראל".

בזמן הפגישה הפגינו עשרות נגד ביקורו של דוטרטה בישראל. המפגינים צעקו "בושה" בשעה ששיירתו של דוטרטה הגיעה לבית הנשיא וקראו "דוטרטה אל תדאג, עוד נראה אותך בהאג" ו"איך לישראל נכנס - גם דיקטטור גם אנס". יו"ר תג מאיר, גדי גבריהו, אמר בהפגנה: "לא יעלה על הדעת ששבוע לפני ראש השנה, מדינה יהודית מארחת אדם שמדמה עצמו להיטלר, גזען ומעודד אונס של נשים. אי אפשר לאחוז את המקל משני קצותיו: להגדיר את המדינה כיהודית ולארח מנהיגים שפועלים בניגוד לערכי היהדות".

ההפגנה נגד ביקור דוטרטה מחוץ לבית הנשיא, היוםצילום: דוברות מרצ

בארגון ההפגנה היו שותפים אמנסטי ישראל והשתתפו בה עו"ד איתי מק, ממובילי המאבק נגד מכירת נשק ישראלי למדינות שמבצעות פשעים נגד האנושות והפרות זכויות אדם, וח"כ מוסי רז (מרצ).

במקביל, ח"כ תמר זנדברג (מרצ) פנתה היום לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרשה ממנו לפרסם את לוח הזמנים של ביקור דוטרטה בישראל. לדבריה, לפי פרסומים בכלי התקשורת, חלק מהביקור לא פורסם וכולל ביקור בתערוכות של כלי נשק ובציוד ביטחוני. "בשנים האחרונות כוחות הביטחון של דוטרטה, אשר מעורבים ברצח המונים במסגרת 'המלחמה בסמים', עושים שימוש ברובי תבור תוצרת ישראל. על כן, הפרסומים אודות ביקורו של דוטרטה בתצוגות נשק מדאיגים במיוחד. הדבר עלול להעמיד את ישראל במצב בו היא שותפה לפשעים נגד האנושות שמבצע דוטרטה בארצו", כתבה.

נשיא הפיליפינים ביקר אתמול ביד ושם, ואמר: "חוסר השפיות של מה שקרה באירופה, לא הייתי יכול לתאר מדינה שמצייתת לשליט משוגע". לדברי דוטרטה, "המחזה של מנהיג שרוצח זקנים בהמוניהם, נשים וילדים, אני מקווה שזה לא יקרה פעם נוספת". ליוו אותו שנמלטו לפיליפינים בתקופת המלחמה וחיים כיום בישראל.

דוטרטה נחת בישראל ביום ראשון לביקור רשמי שיימשך ארבעה ימים. זהו ביקורו הראשון של נשיא פיליפיני בארץ מאז מיסוד הקשרים הדיפלומטיים בין המדינות ב-1957. לאחר מכן ימשיך דוטרטה לירדן.

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ