מועצת המכינות תעניק פרס "אומץ לב אזרחי" לקצין שחשף פרשת הטרדה מינית בגבעתי

סגן-אלוף בני מאיר, ששימש אז סמג"ד, התעמת עם מפקד הגדוד סא"ל לירן חג'בי, אך המערכת הצבאית גיבתה תחילה את המג"ד וסילקה את מאיר מתפקידו. כיום הוא מג"ד בפיקוד העורף

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תרגיל של גבעתי ברמת הגולן
תרגיל של גבעתי ברמת הגולןצילום: דובר צה"ל
עמוס הראל
עמוס הראל

מועצת המכינות הקדם-צבאיות פרסמה בשבוע שעבר את שמותיהם של 12 הזוכים בפרס הבוגר של המועצה לשנת תשע"ח. אחד הזוכים בפרס, שיוענק בטקס שיתקיים בעוד שבוע, הוא סגן-אלוף בני מאיר, הקצין שחשף פרשה קשה של הטרדות מיניות בחטיבת גבעתי ולאורך תקופה סבל בשל כך מיחס נוקשה ומתעמר מצד מפקדיו בצה"ל. בנימוקים לקבלת הפרס נאמר כי סא"ל מאיר, כיום בעצמו מפקד גדוד בפיקוד העורף, "הפגין אומץ לב אזרחי כאשר יצא למאבק ערכי אל מול מפקד הגדוד שפעל באופן לא ראוי, על אף המחיר הכרוך בכך".

הפרשה, שעליה דיווחה לראשונה כרמלה מנשה בקול ישראל בשנת 2014, עסקה בשורה של הטרדות מיניות בגדוד צבר בחטיבת גבעתי. שני לוחמים באחת הפלוגות בגדוד התלוננו על הטרדה נגד מפקד המחלקה שלהם, אולם הפיקוד הבכיר של החטיבה טייח את הפרשה. מאוחר יותר התגלתה בגדוד שורה של חשדות לעבירות נוספות ולימים הורשע מפקד הגדוד, סגן-אלוף לירן חג'בי, בהתנהגות בלתי הולמת כלפי הפקידה שלו, מאי פאטל, וחיילת נוספת. הרמטכ"ל באותה תקופה, בני גנץ, הדיח את חג'בי מתפקידו.

המג"ד הודה בהסדר טיעון בעבירה של התנהגות בלתי הולמת, הורד בדרגה, נדון לעונש מאסר על תנאי ולקנס כספי ופרש מצה"ל. באפריל השנה קיבל בית המשפט השלום בתל אביב תביעת פיצויים שהגישה פאטל נגד המג"ד ופסק שעליו לשלם לה סכום של 140 אלף שקל.

כפי שהעלה תחקיר שפורסם ב"הארץ" באפריל 2015, מאיר, ששימש במשך תקופה קצרה כסגנו של חג'בי, סומן כ"עושה צרות" בידי שרשרת הפיקוד, לאחר שחשף את הפרשה והתלונן עליה בפני מפקדיו. תומכי המג"ד אספו מידע נגדו ואפילו טפלו עליו עלילות שווא בדבר הטרדות מיניות משלו, וניסו לשווק אותן לתקשורת.

מאיר תומרן לפרישה מתפקידו עוד בטרם הודח המג"ד חג'בי. מאוחר יותר, הועבר מאיר לתפקיד שולי, ורק לאחר התערבות של כמה קצינים בכירים שהכירו אותו משנותיו כמפקד מבצעי וסלדו מהתנהגות מפקדיו כלפיו, מונה למפקד גדוד סדיר בפיקוד העורף. בעימות בינו לבין המג"ד, העדיפו מפקדיו לגבות את המג"ד. הדברים השתנו רק לאחר הפרסום של כרמלה מנשה, שהוביל לחקירה יסודית ולבירור האמת.

מאיר, בן למשפחה שעלתה מהקווקז בסוף שנות ה-70, גדל בשכונת מצוקה בעכו והיה מהבודדים מבני מחזורו בשכונה שהשתלבו בשירות משמעותי בצה"ל. הוא התגייס ליחידת החילוץ בהיטס של חיל האוויר, שירת כמפקד צוות שם ואחר כך עבר לחטיבת גבעתי, שבה מילא שלושה תפקידי מפקד פלוגה, נפצע בלחימה בעזה, זכה בציון לשבח מטעם מפקד חטיבת גבעתי ואחר כך התמנה להקים את סיירת רימון.

סא"ל מאיר הוא בוגר המכינה הקדם-צבאית על שם יצחק רבין. הוא זכה בפרס לבוגרים כ"משפיע השנה בתחום כוחות הביטחון". בנימוקים לפרס נאמר כי בנוסף להצטיינותו כלוחם וכמפקד, "הפגין אומץ לב אזרחי כאשר יצא למאבק ערכי אל מול מפקד הגדוד שפעל באופן לא ראוי, על אף המחיר הכרוך בכך. הוועדה בחרה בבני משום שהדרך הייחודית שעשה מסביבת ילדותו דרך המכינה וגילויי האומץ הצבאי והאזרחי שלו הם דוגמה להתגשמות הציפיות מבוגרי מכינה להיות מובילים ערכיים גם בעת שירותם במערכות הביטחון והממשל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ