רוסיה מאשימה את ישראל: צה"ל השתמש במטוס הרוסי שהופל בסוריה כמגן

משרד ההגנה הרוסי פרסם את ממצאי התחקיר שערך בעקבות הפלת המטוס, וטען כי צה"ל סיפק מידע שגוי בנוגע למיקום התקיפה בלטקיה. שלשום דווח כי מוסקבה דחתה את ממצאי תחקיר צה"ל

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תדרוך משרד ההגנה ברוסיה, ראשון
תדרוך משרד ההגנה ברוסיה, ראשוןצילום: צילום מסך RT
הארץ

רוסיה הודיעה כי לישראל יש אחריות בלעדית להפלת המטוס הרוסי בסוריה, ואמרה כי מטוסים ישראליים השתמשו במטוס הרוסי כמגן - כך הודיע היום (ראשון) משרד ההגנה של רוסיה. בהצגת התחקיר על הפלת המטוס אמר דובר משרד ההגנה הרוסי כי התנהלות צה"ל בתקרית היתה "חוסר מקצועיות או רשלנות פושעת, לכל הפחות".

לפי התחקיר הרוסי, ישראל הפרה את הסכם התיאום בין המדינות כשהודיעה לרוסים על התקיפה בלטקיה רק דקה אחת לפני שהתבצעה, ולא אפשרה לרוסיה להזהיר את כוחותיה באזור. לצפייה בהודעת משרד ההגנה של רוסיה:

משרד ההגנה הרוסי טען כי צה"ל הודיע לרוסים כי התקיפה תתבצע בצפון סוריה, אולם היא התרחשה בלטקיה שבמערב המדינה. לפי משרד ההגנה, ההודעה השגויה בנוגע למיקום התקיפה לא אפשרה למטוס הרוסי להגיע למקום בטוח.

לפי התחקיר, שפירט דקה אחרי דקה את ההתרחשויות, לאחר התקיפה בלטקיה מטוסי חיל האוויר ביצעו הטעיה בקרבת חופי סוריה, ובשל כך המטוס הרוסי הוצב בסכנה. משרד ההגנה הרוסי טען כי ישראל ידעה שמערך ההגנה האווירית הסורי יחשוב שהמטוס הרוסי הוא חלק ממטוסי חיל האוויר הישראלי.

משרד ההגנה הרוסי מסר כי רוסיה יידעה את ישראל בשנים האחרונות על 310 פעילויות שביצעה באזור גבולותיה, בניגוד ל-25 הודעות בלבד שישראל העבירה לרוסיה. "קשה לנו להבין את הסיבות לפעולות הללו של תל אביב. זו תגובה כפוית טובה לכל מה שרוסיה עשתה עבור ישראל", נמסר.

הרוסים פירטו בהודעה צעדים שונים שנקטו למען ישראל, בהם הרחקת הכוחות האיראניים למרחק של 140 ק"מ מרמת הגולן, שימור אתרים וקברים יהודיים בחאלב, וחיפוש באזורים שבהם פועל דאעש אחרי גופות חיילי צה"ל שנהרגו בעבר.

15 אנשי צוות רוסים נהרגו ביום שני לאחר שמטוס של חיל האוויר הרוסי יורט בשוגג על ידי מערכת ההגנה של צבא סוריה באזור לטקיה. התקרית אירעה לאחר תקיפה ישראלית באזור. רוסיה אמרה שחוסר אחריות מצד ישראל הוביל לתקרית, ואילו ישראל הטילה את האשמה על סוריה. לאחר התקרית פרסם צה"ל הודעה חריגה שבה הודה כי חיל האוויר תקף מתקן של צבא סוריה שממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק עבור איראן וחיזבאללה.

מטוס מדגם איליושין 20, בדומה למטוס שהופלצילום: AFP

ביום חמישי נפגש מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין עם מקבילו הרוסי אנדריי יודין במוסקבה, והציג לו את ממצאי התחקיר שערך צה"ל. ואולם, לפי דיווח באלמיאדין, רוסיה דחתה את הממצאים. מלשכת נתניהו נמסר כי ראש הממשלה הנחה להמשיך במגעים הרצופים מול רוסיה בעניין. כתב אלמיאדין במוסקבה דיווח כי הרוסים ביקשו מישראל לערוך תחקיר חדש, וכי הם כי התחקיר הישראלי רואה ברוסיה ובסוריה אחראיות להפלת המטוס.

לדברי גורם צבאי בכיר, "כל מה שהוצג לרוסים היה בתיאום מלא עם הדרג המדיני. במהלך הפגישות הוצגו לרוסים פרטים מבצעיים ומודיעיניים בנוגע להתבססות איראן בסוריה, העברת אמצעי הלחימה לחיזבאללה וכן המידע שהיה בידי צה"ל על המחסנים בלטקיה שבעקבותיו תקפה ישראל". לדברי הגורם, "המשלחת הציגה את כל חומרי המודיעין לגבי היירוט של הסורים שהביא להפלת המטוס".

לפי הודעת צה"ל, המשלחת הציגה מפות, מסמכים ומצגת שמראה את שלב התקיפה עד להפלת המטוס הרוסי שלב אחר שלב. הגורם הוסיף כי "הסורים ירו לעבר המטוס הרוסי יותר מ-20 טילים נגד מטוסים באופן לא מקצועי. הראנו לרוסים באופן ברור שהטילים שנורו על המטוס שלהם נורו בשלב של נחיתת מטוסי חיל האוויר בישראל, כאשר באותו שלב המטוס הרוסי נמצא מזרחית ללטקיה בכיוון נגדי לתנועת המטוסים הישראלים".

לאחר התקרית החליטה רוסיה החליטה לסגור אזורים במרחב האווירי, היבשתי והימי של קפריסין לטובת מבצעים של צבאה. ואולם, ערוץ אלמיאדין הלבנוני דיווח אתמול כי בכוונת רוסיה להותיר את המרחב האווירי מעל המים הטריטוריאליים של סוריה סגור גם לאחר מכן. לפי הדיווח, ההחלטה התקבלה על ידי המועצה לביטחון לאומי ברוסיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ