נעה לנדאו
נעה לנדאו

שגרירות ארה"ב הודיעה היום (ראשון) כי היא מסייעת לסטודנטית האמריקאית לארה אל-קאסם, שכניסתה לישראל נמנעה בטענה שהיא תומכת חרם והיא כלואה מאז יום שלישי במתקן המעוכבים בנתב"ג. בית המשפט המחוזי בתל אביב יקבע היום מועד לדיון בערעור שהגישה על גירושה מהארץ.

בתוך כך, משרד הפנים דחה היום את בקשתם של קבוצת מרצים מהאוניברסיטה העברית, בה אל-קאסם נרשמה ללמוד, לבקר אותה במתקן בנתב"ג. המרצים הסבירו בפנייתם כי כיוון שהיא אשה צעירה ללא קרובי משפחה בישראל, ברצונם לוודא שמצבה טוב ושלא חסר לה דבר. עד כה, רק עורכי דינה אושרו לפגוש אותה.

אל-קאסם, בת 22 שסביה פלסטינים, הגיעה לישראל ביום שלישי בלילה, לאחר שקיבלה מהקונסוליה הישראלית במיאמי אשרת סטודנטית מסוג א/2, התקפה לשנה, לצורך לימודי תואר שני בזכויות אדם באוניברסיטה העברית בירושלים. למרות הוויזה, כניסתה נמנעה בנמל התעופה על ידי הרשויות כיוון שסומנה במחשב כפעילת חרם על ידי המשרד לנושאים אסטרטגיים. היא ערערה בפני בית הדין לעררים בתל אביב, שדרש תחילה מהמשרד לנמק את החלטתו ולאחר דיון נוסף בתשובתם פסק ביום חמישי כי לא מצא שההחלטה לגרשה "חרגה ממתחם הסבירות באופן המצדיק התערבות".

לפי דו"ח המשרד לנושאים אסטרטגיים על פעילותה הפוליטית של אל-קאסם, שהגיע לידי "הארץ", אל-קאסם היתה פעילה בעת לימודה לתואר ראשון באוניברסיטת פלורידה בארגון סטודנטים בשם Students for Justice in Palestine ובשנים 2017-2016 היתה נשיאת הסניף בקמפוס. בעדותה בפני בית הדין לעררים אמרה אל-קאסם בתגובה כי בסניף שבו היתה חברה היו חברים בודדים, בערך חמישה, וכי היא לא נחשבה אז "בכירה" בארגון הארצי, כפי שקובעים הקריטריונים שקבע המשרד לאכיפת החוק למניעת כניסת תומכים בחרם. היא הוסיפה כי דווקא לא תמכה אז באופן אישי ופעיל בקמפיינים לקידום חרמות על ישראל.

לארה אל-קאסם

עוד אמרה אל-קאסם: "כעת אינני תומכת ב-BDS. אם הייתי תומכת לא הייתי יכולה לבוא להיות סטודנטית בישראל. עזבתי את הארגון ב-2017… אני מצהירה כי בעת שהותי בישראל לא אקרא לחרם או להשתתפות בפעילות BDS, במדיה חברתית או כל דרך אחרת, ישירה ומשתמעת, וכי אין בכוונתי לבקר בשטחים".

עורך דינה של אל-קאסם, יותם בן הלל, אמר ל"הארץ" כי "החוק למניעת כניסתם של מי שמבקרים את פעולותיה של ישראל הוא מביש ודינו שיעבור מן העולם". לדבריו, "המקרה של אל־קאסם עוסק באופן המביש עוד יותר שבו החוק הזה מיושם".

השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן כתב בשבוע שעבר בטוויטר בתגובה על הפרשה: "מדובר בפעילת חרם זרה, שכיהנה כראש סניף של אחד מארגוני ה-BDS הפועל באלימות כדי ׳לסתום פיות׳ בקמפוסים בארה"ב לתומכי ישראל. לפי החוק יש למנוע את כניסתה לארץ, ואת זאת אישר בית הדין לעררים שדן במקרה. שום מדינה שפויה לא תאפשר כניסה אליה לזרים שמגיעים בכדי לפגוע באזרחי המדינה ולהזיק להם בכל דרך שהיא, וכך פועלת גם ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ