סגירת אונר"א במזרח ירושלים: קבלת אחריות או מהלך פוליטי?

העירייה מבקשת לסגור את מוסדות החינוך, הרווחה והתברואה של הארגון, אך מתקשה לספק שירותים נאותים לתושבים הפלסטינים. דובר אונר"א: "המהלך יערער פעילות הומניטרית חסרת פניות"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנות אונר"א במזרח ירושלים, ינואר השנה. ראש העיר העדיף להצטלם ליד מתקן הסוכנות בגבעת התחמושת
סוכנות אונר"א במזרח ירושלים, ינואר השנה. ראש העיר העדיף להצטלם ליד מתקן הסוכנות בגבעת התחמושתצילום: Ammar Awad / REUTERS
ניר חסון
ניר חסון

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הכריז על תוכנית לסגירת פעילות אונר"א, סוכנות האו"ם המסייעת לפליטים פלסטינים, במזרח העיר. בסוכנות מטילים ספק בחוקיות המהלך לנוכח ההסכמים בין ישראל לבין האו"ם. אחרים מטילים ספק ביכולת של ברקת לבצע מהלך כל כך גדול בחודשיים שנותרו לו בתפקיד. לולא הכוחניות של המהלך והעוינות הבוטה של ראש העיר כלפי תושביו הפלסטינים אפשר היה לברך על רצונו של ברקת לקבל אחריות גם על התושבים שחיים במחנה הפליטים שבשטח העיר.

התוכנית לסגירת אונר"א פורסמה לראשונה בחמישי בערב בחברת החדשות. ברקת התראיין לכתבה כשהוא עומד בפתח מתקן אונר"א שליד גבעת התחמושת. זהו מתקן מחסנים של הסוכנות על קו התפר בין מזרח למערב ירושלים. מסיבות מובנות לא הצטלם ברקת במרכז הפעילות העיקרית של אונר"א בירושלים — מחנה הפליטים שועפט. המקום שנמצא מאחורי גדר ההפרדה בקושי מוכר בעירייה כשכונה משכונותיה. השירותים העירוניים בו אפסיים. ראש העיר לא מגיע אליו ובטח לא מצטלם בו. אל הריק הזה נכנסה סוכנות האו"ם שמספקת במחנה שירותי חינוך, בריאות ורווחה. על פי התוכנית תפעל העירייה, בשיתוף עם הממשלה, לסגירת כל פעילות אונר"א בעיר כולל בתי הספר של הסוכנות. 1,800 התלמידים ייקלטו בבתי הספר העירוניים. גם טיפות החלב והמרפאות שמפעילה אונר"א ייסגרו, והעירייה תפקיע את המבנים שבהם הן פועלות. בתחום הרווחה תפעל העירייה להעברת השירותים לאחריותה ותתחיל להשתלט על איסוף האשפה והתברואה במחנה הפליטים. העירייה צפויה לפעול עם הדרג המדיני גם לסגירת מתקני אונר"א בגבעת התחמושת, "בהיותם התארגנות בלתי חוקית הפועלת לקידום הסתה וטרור" כלשון ההודעה.

ברקת בחודש שעבר. לולא הכוחניות של המהלך, אפשר היה לברך על רצונו לקחת אחריות על התושבים במחנה הפליטיםצילום: אוליבייה פיטוסי

באופן עקרוני יש לברך על כך שהעירייה מבקשת להיות אחראית לכל התושבים הפלסטינים, גם לאלו המוגדרים פליטים. אבל התוכנית מתעלמת מכך שכבר כיום, לפני הלאמת פעילות סוכנות האו"ם, העירייה מתקשה מאוד לספק שירותים נאותים לתושביה הפלסטינים. לעירייה חסרות כאלפיים כיתות לימוד במזרח ירושלים, שכונות מזרח העיר סובלות ממחסור בטיפות חלב ובשירותי רווחה ותברואה. "במקום להקים תשתית איפה שיש צורך, ברקת רוצה להשתלט על תשתית קיימת", אומרת עו"ד נסרין עליאן, שעבדה עד לאחרונה באגודה לזכויות האזרח ומכירה היטב את פעילות אונר"א במזרח ירושלים.

הודעת העירייה נשלחה תחת הכותרת "סוף לשקר הפליטים". לדברי ברקת, החלטת ממשל טראמפ לקצץ בחדות בתקציבי אונר"א פתחה חלון הזדמנויות לחיסולה בירושלים. "החלטת ברקת נועדה לפוצץ את השקר של 'בעיית הפליטים הפלסטינים' שמטרתו חיסולה של ישראל", נאמר בהודעת העירייה. העובדה שהעירייה לא רואה במחנה הפליטים שועפט חלק מ"ישראל", שאליה מבקשים הפליטים לשוב, חושפת טפח של אמת בנוגע לתפיסת העירייה כלפי השכונות הפלסטיניות בעיר.

דובר אונר"א, כריס גאנס, מסר שהסוכנות מודאגת מההתבטאויות של ברקת ושאונר"א עובדת מכוח הסכמים, שעודם בתוקף, בין האו"ם לישראל ומכוח החלטות של העצרת הכללית. "ההודעה (של ברקת) מערערת את הפעילות ההומניטרית העצמאית וחסרת הפניות של אונר"א ולא משקפת את הדיאלוג החיובי והמסורתי שבין אונר"א למדינת ישראל".

שכונת סילואן שבמזרח ירושלים. כבר כיום העירייה מתקשה לספק שירותים נאותים לתושביםצילום: אמיל סלמן

כל המועמדים לראשות העיר קיבלו בברכה את התוכנית, כולל השר זאב אלקין שלא שם לב שהיא סותרת את התוכנית שלו להפרדת העירייה מהשכונות שמעבר לגדר. יריבו של ברקת מימין, אריה קינג, הזכיר שראש העיר כבר פרסם שתי תוכניות גדולות — הקמת "גן המלך", פארק ארכיאולוגי במקום שכונת אלבוסתן בסילוואן, והריסת עשרות יחידות דיור בכפר עקב — שמעולם לא מומשו. "אלו תוכניות לצורכי תעמולה בלבד", צייץ קינג.

עו"ד דני זיידמן, מומחה לענייני ירושלים, מטיל ספק בחוקיות התוכנית. "ברקת יכול למרר לאונר"א את החיים, אבל הוא לא יכול לסגור אותם", אמר. "מה פתאום ראש עיריית ירושלים מכריז מלחמה על מוסד בינלאומי מוכר שלא מסב נזק ומביא תועלת? זה הכול תיאטרון, מקרתיזם טהור בשירות הפריימריס בליכוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ