המדינה דוחה את פינוי חאן אל-אחמר עד להודעה חדשה

לפי גורמים בלשכת ראש הממשלה, "הכוונה היא לנסות ולמצות את המו"מ ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, כולל בימים האחרונים". זאת, בטרם ייערך פינוי בכוח. לשכת שר הביטחון: ההחלטה התקבלה בניגוד גמור לעמדת ליברמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכפר חאן אל-אחמר
הכפר חאן אל-אחמרצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

המדינה דוחה עד להודעה חדשה את פינוי הכפר הבדואי חאן אל-אחמר. לפי גורמים בלשכת ראש הממשלה, "הכוונה היא לנסות ולמצות את המשא ומתן ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, כולל בימים האחרונים". זאת, בטרם ייערך פינוי בכוח. בלשכתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן מתחו ביקורת על ההחלטה להקפיא את הפינוי. מהלשכה נמסר כי "ההחלטה על דחיית פינוי חאן אל-אחמר התקבלה בניגוד גמור לעמדת שר הביטחון ולמרות התנגדותו הנחרצת".

בחודש שעבר דחה בג"ץ את עתירת תושבי הכפר, שהוקם על אדמות מדינה ובתיו נבנו ללא היתרים, והתיר למדינה להוציא את ההריסה לפועל. האולטימטום שהציב המינהל האזרחי בפני תושבי חאן אל-אחמר בדרישה שיתפנו בכוחות עצמם הסתיים בתחילת החודש, אך אף אחד מהתושבים לא הרס את מקום מגוריו.

גורמים בכוחות הביטחון שבו ואמרו בימים האחרונים כי הם ערוכים לפינוי וממתינים להוראת הדרג המדיני. ואולם, כמה מקורות אמרו ל"הארץ" במהלך השבוע החולף וגם במוצאי השבת כי הוראת הדרג המדיני מתעכבת ללא הסברים. עם זאת, במינהל האזרחי ובמשטרה לא התקבלה הוראה לעזוב את המקום ובהתאם גם בימים האחרונים נסללו מחדש דרכי גישה לכלי רכב כבדים אל הכפר.

בשבוע שעבר אמר מקור מדיני ל"הארץ" כי בירושלים מודעים להצהרות הדיפלומטיות החריגות הן באיחוד האירופי והן של התובעת הראשית בבית הדין הבינלאומי בהאג, והעריך כי הפינוי ימתין לפחות עד אחרי הדיון במועצת הביטחון שהתכנס ביום חמישי האחרון. בהמשך הוחלט לדחות אותו עוד, בתקווה להימנע מפינוי כפוי.

השבוע פרסמה לשכת התובעת הראשית של בית הדין הבינלאומי בהאג הודעה חריגה על הפינוי המתוכנן של הכפר. התובעת פאטו בנסודה כתבה: "אני עוקבת בדאגה אחר הפינוי המתוכנן של הקהילה הבדואית בחאן אל-אחמר שבגדה המערבית". לפי ההודעה, "פינוי בכוח כעת נראה קרוב ועשוי להוביל להסלמה ולאלימות". היא הזהירה כי "ככלל, הרס של רכוש ללא צורך צבאי והעברת אוכלוסין בשטח כבוש מהווים פשעי מלחמה על בסיס אמנת רומא". בחודש שעבר תקפה שרת החוץ של האיחוד האירופי תקפה את הכוונה לפנות את הכפר, וקראה לישראל לחזור בה.

חברי הכנסת מוטי יוגב ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תקפו את ההחלטה לדחות את פינוי הכפר. לפי יוגב, "התנהלות המדינה ביחס למאחז הערבי הבלתי חוקי חאן אל-אחמר - רפיון חסר תקדים".

יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה כי טוב שהפינוי נדחה. לדבריה, "פינוי חאן אל-אחמר הוא טעות קשה ונזק מדיני בינלאומי, אבל הוא בעיקר עוול אכזרי כלפי קהילת המוחלשים שבבני האדם". היא הוסיפה כי "בניגוד לדמגוגיה הנטענת, בית המשפט לא חייב פינוי כמו בעמונה... אלא התיר לפנות, וטוב שהמדינה לא עושה זאת". חברת הכנסת מיכל רוזין הוסיפה: "הממשלה מנסה להסתיר מאיתנו את מה שהקהילה הבינלאומית יודעת היטב - הגירוש הזה לא מוסרי ולא עומד בדין הבינלאומי".

הכפר הבדואי חאן אל-אחמר שוכן סמוך לכביש 1 באזור כפר אדומים. בכפר מתגוררות כמה עשרות משפחות משבט הג'הלין, שבט שמקורו בנגב וגורש לגדה המערבית בשנות ה-50. המדינה תכננה לשכן את התושבים אחרי הפינוי באתר "ג'הלין מערב", סמוך לאל-עזרייה, המרוחק כמה קילומטרים מהמיקום הנוכחי. באתר מתגוררים כעת בדואים מקהילות ג'הלין אחרות, המסוכסכות היסטורית עם משפחות תושבי חאן אל אחמר. במהלך הדיונים בבג"ץ הציעה המדינה אתר חלופי, הממוקם סמוך לאתר מתקן טיהור שפכים באזור מצפה יריחו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ