פרשנות |

מאז הפלת המטוס בלטקיה, רוסיה החריפה את יחסה לישראל בשמי סוריה

הרוסים דורשים מצה"ל בשבועות האחרונים להגביר את השימוש במנגנון מניעת החיכוך, והפעילו מכ"מים על רקע פעילות חיל האוויר ■ מומחים רוסים יוצבו בסוללות ה-S-300 שסופקו לאסד, כאיתות לישראל על הגבלת חופש הפעולה מעבר לגבול

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חייל סורי צופה בכלי רכב צבאי רוסי ליד העיירה אלחורייה שבסוריה, באוגוסט
חייל סורי צופה בכלי רכב צבאי רוסי ליד העיירה אלחורייה שבסוריה, באוגוסטצילום: Sergei Grits/אי־פי
עמוס הראל
עמוס הראל

רוסיה נוקטת בשבועות האחרונים קו תקיף יותר כלפי ישראל בכל מה שנוגע לפעילות חיל האוויר הישראלי בזירה הצפונית. הרוסים דורשים יותר הבהרות מצה"ל באמצעות "הקו החם", המנגנון הטלפוני למניעת חיכוך אווירי בין הצדדים, ובכמה מקרים הופעלו מכ"מים של מערכות ההגנה האוויריות של רוסיה בסוריה, על רקע פעילות חיל האוויר בצפון.

ההתנהלות הרוסית מתפרשת בישראל כתגובה לתקרית שבה הפיל טיל נ"מ סורי מטוס מודיעין רוסי מדגם אליושין ב-17 בספטמבר, בתום תקיפה ישראלית באזור לטקיה שבצפון מערב סוריה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן אמרו בשבוע שעבר כי ישראל ממשיכה לפעול בסוריה במטרה לסכל את מאמצי ההתעצמות הצבאית של חיזבאללה.

צילום: ImageSat International (ISI)

בסוף השבוע האחרון דיווח העיתון הרוסי "איזווסטיה" כי שלוש מערכות ההגנה האווירית שסיפקה רוסיה לסוריה בסוף ספטמבר, בעקבות התקרית, הן מהדגם המתקדם יותר של טילי ה-S-300, שהוא בעל יכולות מכ"ם וזיהוי מטרות גבוהות יותר. בנוסף, דווח כי לפחות בשלב ראשון יופעלו הסוללות בידי מומחים רוסיים. במערכת הביטחון הישראלית סבורים כי חיל האוויר יוכל, במקרה הצורך, להתגבר גם על הסוללות החדשות ולתקוף עוד מטרות בסוריה. תהליך ההכשרה של החיילים הסורים שיוצבו בסוללות הטילים צפוי לקחת זמן מה והסוללות החדשות טרם הגיעו לשלב של כשירות מבצעית.

אולם, החשיבות העיקרית של המהלכים הרוסיים היא מדינית והצהרתית: מוסקבה מאותתת בכך לישראל כי בכוונתה להגביל את חופש הפעולה האווירי של האחרונה בשמי סוריה. הימצאותם של חיילים רוסיים בסוללות שהועברו למערך ההגנה האווירית הסורי גם תקשה על ישראל לתקוף את הסוללות עצמן, במקרה שאלה ישגרו טילים לעבר מטוסי חיל האוויר.

נתניהו אמר לפני כשבועיים כי שוחח עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, וכי השניים סיכמו להיפגש בקרוב. עד כה, לא דווח על תיאום פגישה כזו. במגעים שהתקיימו בימים שלאחר התקרית הביעו הרוסים הסתייגות מהצעה ישראלית לקיים מפגש בדרג מדיני בכיר והסתפקו בבואה למוסקבה של משלחת צבאית ישראלית, בראשותו של מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין.

נתניהו ופוטין לוחצים ידיים בפגישתם במוסקבה, ביוליצילום: Yuri Kadobnov/אי־פי

האלוף נורקין הציג בפני עמיתיו הרוסים את ממצאיו המפורטים של תחקיר חיל האוויר על התקרית, שהטילו את מלוא האחריות להפלת המטוס על צבא סוריה. אולם, רוסיה דחתה את המסקנות ופרסמה גרסה משלה, שהאשימה את חיל האוויר בהתנהלות מסוכנת והתבססה על לוח זמנים שונה בתכלית לתיאור האירועים. בישראל התרשמו כי הרוסים זייפו את תמונת המכ"ם שפרסמו מן התקרית, כדי להטיל את האשמה על מטוסי חיל האוויר.

הצעדים הרוסיים אינם מסיימים את עידן התקיפות הישראליות בסוריה, אך בחלוף יותר מחודש מהתקרית, ברור כי משהו יסודי השתנה בתמונת המצב וכי ישראל תידרש למהלכים שונים, בתחום המדיני והצבאי, כדי לשמר בידיה לפחות חלק מחופש הפעולה. על רקע זה, נדמה כי ראוי לבחון מחדש את המדיניות לאורך השנים האחרונות. שורת ההצלחות של קהילת המודיעין וחיל האוויר יצרו תחושה בדרג המדיני כי ישראל יכולה לעשות כמעט ככל העולה על רוחה בשמי סוריה. ייתכן שמשמעות שינוי הגישה במוסקבה ובדמשק, על רקע השלמת מהלך ההשתלטות של משטר אסד על דרום סוריה, לא עוכלה עד תומה בישראל לפני תקרית הפלת המטוס הרוסי.

הצד הסורי של מעבר קוניטרה, בשבוע שעברצילום: Ariel Schalit/אי־פי

אחרי התקיפה בלטקיה, שבמהלכה הופל המטוס, נמסר מצה"ל כי היעד שהותקף כלל מכונות שנועדו לייצור ערכות לשיפור הדיוק של הרקטות שבידי חיזבאללה. לפי הגרסה הישראלית, אנשי משמרות המהפכה האיראניים ופעילי חיזבאללה עמדו להבריח את המכונות מסוריה ללבנון. השאלה, בדיעבד, היא אם אכן מדובר ביעד שהצדיק פגיעה ישראלית שהתרחשה בלב אזור ההשפעה וההתעניינות הרוסי, סמוך לבסיס חיל האוויר חמיימים והנמל הימי בחוף טרטוס, שבשניהם מחזיקה רוסיה. לא תהיה זו הפעם הראשונה שבה דווקא הפעלת יכולת טקטית ומודיעינית מרשימה מסבכת את ישראל במישור האסטרטגי.

איראן הגבירה את ההברחות ללבנון על חשבון סוריה

בשבוע שעבר דיווחה רשת הטלוויזיה האמריקאית פוקס, מפי מקורות מודיעין מערביים (שעל פי דיווחים בעבר, גם ישראל נמנתה עמם), כי איראן הגבירה באחרונה את תדירות משלוחי הנשק לחיזבאללה, באמצעות טיסות אזרחיות לביירות. לפי הפרסום, "ערכות הדיוק", המתבססות על התקנת מערכות ניווט לווייני (ג'י-פי-אס) על רקטות שבידי חיזבאללה, הועברו במטוסי בואינג 747 שחלקם ערכו נחיתות ביניים בנמל התעופה בדמשק.

פקחי או"ם צופים ברכב סיוע הומניטרי נכנס לסוריה במעבר קוניטרה, בשבוע שעברצילום: Ariel Schalit/אי־פי

ככל הנראה, אין עדיין בידי חיזבאללה את היכולת הטכנולוגית המלאה הדרושה להתקנה זריזה ואפקטיבית של הערכות על הרקטות בלבנון, באופן שיאפשר שיפור מהיר של מידת הדיוק עבור רקטות רבות. בנאום בעצרת האו"ם, בחודש שעבר, חשף נתניהו את מאמצי איראן וחיזבאללה להקים פסי ייצור להתקנת הערכות בכמה אתרים בביירות, ביניהם מתחם תת-קרקעי מתחת לאצטדיון כדורגל ואת הסמוך לשדה התעופה. לא מן הנמנע שבזמן הקרוב תנקוט ישראל מהלכים פומביים נוספים כדי לחשוף את תוכניות חיזבאללה. בתגובה לדברי נתניהו באו"ם אמר מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, בנאום בעצרת של הארגון, כי מאס בפרסומים הישראלים וכי מעתה לא יתייחס עוד בפומבי להאשמות על מהלכי חיזבאללה.

מיקוד המאמצים האיראניים בהברחות ישירות ללבנון נעשה במקביל לירידה מסוימת שנרשמה בחודש האחרון בהברחות דרך שטח סוריה. בישראל לא פוסלים אפשרות שהשינוי נעשה כתוצאה מתכתיב רוסי, לאחר התקרית שבה הופל המטוס. ההתפתחות עשויה לבטא ניסיון של מוסקבה לקבוע כללי משחק חדשים בסוריה ולצמצם את החיכוך בין ישראל לאיראן שם, כחלק מהמאמץ לייצב את שליטת משטר אסד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ