השרים צפויים לאשר את החוק שיאפשר לעקוף את בג"ץ בסוגיית מבקשי המקלט

גורם בקואליציה העריך שהממשלה תתמוך בנוסח החדש, שמאפשר חקיקה בנוגע למבקשי מקלט גם אם בג"ץ מתנגד לכך. בכיר בכולנו אמר כי במפלגה יתמכו בחוק ויבחנו אם יש לדרוש שינויים בניסוחו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבקש מקלט בדרום תל אביב
מבקש מקלט בדרום תל אביבצילום: מגד גוזני
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון בהכנסת פסקת התגברות לחוק יסוד "כבוד האדם וחירותו", שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש את סעיפי החוק למניעת הסתננות ולמנוע מבג"ץ לבטלם. גורם בקואליציה העריך שהממשלה תתמוך בחוק ותאפשר את קידומו במליאה. זאת, לאחר שבג"ץ ביטל או הקפיא כמה צעדים שביקשה הממשלה לקדם לכליאת או גירוש מבקשי מקלט.

במפלגת כולנו אמרו הערב (שני) כי הם תומכים בחוק באופן עקרוני, ויבחנו אם יש מקום לדרוש שינויים בפרטים המופיעים בו. בכיר במפלגה מסר: "נתמוך בחוק, כפי שכחלון התחייב. אם יהיה צורך נבקש הכנסת שינויים בפרטים הקטנים". שר האוצר, משה כחלון, אמר בעבר כי ישקול לתמוך בפסקה כזאת אם תוקדש לחוק ההסתננות בלבד.

הצעת החוק, שיזמה חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), מבקשת לתקן את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ולקבוע כי "הוראת חוק שעניינה מניעת הסתננות לישראל והבטחת יציאה מישראל של מסתננים, ובכלל זה הוראה העוסקת בתקופת שהותם בישראל, הפוגעת בזכויות לפי חוק-יסוד זה תהיה תקפה... אם נכללה בחוק שנתקבל ברוב של חברי הכנסת ונאמר בה במפורש, שהוא תקף על אף האמור בחוק-יסוד זה".

מועלם רפאלי הסבירה בנוסח ההצעה כי "הצעת החוק מבקשת לקבוע כי הוראות חוק בנושא הטיפול במסתננים והבטחת יציאתם מישראל, שהתקבל ברוב של 61 חברי כנסת, יגברו על ההוראות הקבועות בחוק יסוד זה אף אם פסק בית המשפט כי הן פוגעות בזכויות המנויות בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו". חוק שיחוקק מחדש אחרי פסילת בג"ץ יהיה תקף לארבע שנים.

כחלון בישיבת סיעה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

בדברי ההסבר לחוק מצוטטים באופן חריג דברים שאמר כחלון בראיון בו התייחס לאפשרות חקיקת פסקת התגברות בנושא. "לכולנו יש ערכים, לפעמים ערכים מתנגשים", אמר כחלון, "אני לא רואה באופן אישי פגיעה בבג"ץ בפסקת ההתגברות בנושא ספציפי כזה כמו עם המסתננים. ולכן אני כן מתכוון לעמוד בהתחייבות שלי ולתמוך בזה. אני חושב שזה לא פוגע בבג"ץ".

באוגוסט 2017 קבע בית המשפט העליון כי ניתן לגרש למדינה שלישית בטוחה, אך רק אם ההסכם עמה מאפשר זאת, וכי אין לכלוא יותר מחודשיים את מי שיסרב. במארס השנה הקפיא בג"ץ מתווה לגירוש מבקשי המקלט שיזמה הממשלה. באפריל קבע בג"ץ כי אין לישראל הסכם המאפשר גירוש בכפייה של מבקשי מקלט לאוגנדה, זאת חרף הצהרות הממשלה. בעקבות קריסת המתווה לגירוש לרואנדה ואוגנדה, הודיעה המדינה שאין ביכולתה לבצע גירוש בכפייה.

לאחר קריסת מתווה הגירוש, הודיעה הממשלה כי הגיעה להסכם במסגרתו ייקלטו בישראל כ-16 אלף מבקשי מקלט, וכ-16 אלף יעזבו וייקלטו במדינות מערביות, כמו קנדה, גרמניה ואיטליה. כיממה לאחר מכן הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקפאת המתווה.

במאי אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק להגבלת כוחו של בג"ץ, ולא כזה שמתייחסת באופן נקודתי לחוק ההסתננות. אולם, לאור התנגדות כולנו והצהרתו של כחלון כי חברי סיעתו יתנגדו לחוק במליאה, היא לא עלתה להצבעה. כמו כן, זוהי אינה הפעם הראשונה בה מוכנסת פסקת התגברות לחקיקה בישראל. לבקשת סיעת ש"ס, ממשלת רבין חוקקה ב-1994 פסקת התגברות דומה בחוק יסוד חופש העיסוק, שנועדה למנוע מבג"ץ אפשרות להתיר ייבוא של בשר טרף לישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ