גורם מדיני: ישראל תקפה בסוריה לאחר תקרית הפלת המטוס הרוסי

לדברי הגורם, ראש הממשלה נתניהו עשוי להיפגש עם נשיא רוסיה פוטין בוועידת השלום של פריז בעוד כשבועיים: "הפגישה הזאת נוחה מכל הבחינות, אבל זה עוד לא סגור"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו ופוטין לוחצים ידיים בפגישתם במוסקבה, ביולי
נתניהו ופוטין לוחצים ידיים בפגישתם במוסקבה, ביוליצילום: Yuri Kadobnov/אי־פי
נעה לנדאו
נעה לנדאו

גורם מדיני אמר הערב (שני) כי ישראל תקפה בסוריה לאחר תקרית הפלת המטוס הרוסי ב-17 בספטמבר, שאירעה בתום תקיפה ישראלית באזור לטקיה. הגורם הוסיף כי ראש הממשלה נתניהו עשוי להיפגש עם נשיא רוסיה פוטין בוועידת השלום של פריז, שתיפתח ב-11 בנובמבר. "אנחנו מעריכים שיש סיכוי שזה יקרה", אמר הגורם, "זה נוח מכל הבחינות, אבל זה עוד לא סגור".

בשבוע שעבר נשאל שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בתוכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל אם היו פעולות ישראליות בסוריה מאז הפלת המטוס והשיב: "זה שלא דיווחתם לא אומר שזה לא היה. לא נקבל שום מגבלות על חופש הפעולה שלנו, וכשהדברים נוגעים בביטחון הלאומי - אנחנו נפעל".

צילום: ImageSat International (ISI)

בתחילת החודש אמר נתניהו כי הוא ופוטין סיכמו להיפגש, לראשונה מאז התקרית בלטקיה. "לפני זמן קצר סיכמתי להיפגש עם הנשיא פוטין בזמן הקרוב כדי להמשיך את התיאום הביטחוני החשוב בין הצבאות", אמר נתניהו בישיבת הממשלה, "ישראל תפעל כל העת למנוע מאיראן להתבסס צבאית בסוריה ולהעביר נשק לחיזבאללה בלבנון". שבועיים קודם לכן הודיע ראש הממשלה כי שוחח עם פוטין בטלפון. לדבריו, הוא אמר לנשיא רוסיה כי "העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור", וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה.

החודש פורסם ב"הארץ" כי הרוסים מפגינים לאחרונה קו תקיף יותר כלפי ישראל בכל מה שנוגע לפעילות חיל האוויר הישראלי בזירה הצפונית. בין השאר דרשו מצה"ל הבהרות נוספות על פעילותו בצפון, באמצעות "הקו החם" הטלפוני למניעת חיכוך אווירי בין הצדדים. בכמה מקרים הופעלו מכ"מים במערכות ההגנה האוויריות של רוסיה בסוריה, ברקע פעילות חיל האוויר בצפון.

העיתון הרוסי "איזווסטיה" דיווח כי שלוש מערכות ההגנה האווירית שסיפקה רוסיה לסוריה בסוף ספטמבר, בעקבות התקרית, הן מהדגם המתקדם יותר של טילי ה-S-300, שהוא בעל יכולות מכ"ם וזיהוי מטרות גבוהות יותר. כמו כן דווח כי לפחות בשלב ראשון יופעלו הסוללות בידי מומחים רוסיים. במערכת הביטחון הישראלית סבורים כי חיל האוויר יוכל להתגבר גם על הסוללות החדשות ולתקוף עוד מטרות בסוריה. תהליך ההכשרה של החיילים הסורים שיוצבו בסוללות הטילים צפוי להימשך זמן מה, והסוללות החדשות טרם הגיעו לשלב של כשירות מבצעית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ