השווקים מתעוררים והרשות זועמת: חמאס מחלק משכורות לפקידים

תושבי הרצועה מספרים על תנועה ערה בעסקים המקומיים. "הנהגת הארגון מוכנה לכרות ברית עם השטן כדי לשמור על השלטון ברצועת עזה", נכתב בטור דעה שפורסם בסוכנות הידיעות הפלסטינית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פקידת חמאס עם משכורתה, היום בעזה
פקידת חמאס עם משכורתה, היום בעזהצילום: איברהים אבו מוסטפה/רויטרס
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הרשויות בעזה משלמות היום (שישי) את המשכורות עבור כ-30 אלף פקידי חמאס המועסקים במשרדי הממשלה השונים ברצועה, כולל כוחות ההצלה והביטחון. התשלום עבור הפקידים החל ביום רביעי באופן חלקי, ויושלם היום ומחר, לאחר שחמאס קיבל 15 מיליון דולר מקטאר.

תושבים בעזה מספרים כי תשלום המשכורות - בממוצע 1,400 שקל לכל פקיד - הורגש מיד בשווקים, בעסקים המקומיים ובמקומות הבילוי. "אין ספק שתשלום המשכורות, בנוסף להארכת שעות החשמל, נתן לאנשים מרחב נשימה", אומר ד"ר עומר שעבאן, מומחה לכלכלה, בשיחה עם כתבים בעזה. "אבל זה טיפול מקומי, כי בלי תוכנית אסטרטגית שתאפשר גם ייצוא וייבוא סחורות והפעלה מחדש של קווי יצור במפעלים זה לא יביא להתאוששות של ממש".

פקידת חמאס מקבלת משכורת, היום בדרום עזהצילום: איברהים אבו מוסטפה/רויטרס

סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא פרסמה היום טור חריג שבו האשימה את חמאס במכירת הדם הפלסטיני שנשפך בהפגנות תמורת בצע כסף. "15 מיליון דולר שולמו לחמאס על חשבון הדם הפלסטיני, והנהגת הארגון מנצלת את הכסף הזה כדי להמשיך במתווה הציוני-אמריקאי להפרדה בין הרצועה לגדה המערבית", נכתב בטור. עוד נטען שהכסף הקטארי נכנס בהסכמה ישראלית ודרך מעבר ארז, והמשכורות ישולמו על פי רשימות שישראל אישרה.

"אתרי חמאס מהללים לתשלום המשכורות כאילו מדובר בהישג וניצחון, אבל בפועל זה מוכיח שהנהגת הארגון מוכנה לכרות ברית עם השטן כדי לשמור על השלטון ברצועת עזה", נכתב.

בחמאס טוענים כי תשלום המשכורות וההקלות הם תוצאה ישירה של הלחץ הפלסטיני בהפגנות, וכי אין מחיר פוליטי למהלך. לפי הארגון, התהלוכות יימשכו בתיאום עם שאר הפלגים ללא אלימות עד השגת המטרה - הסרת המצור באופן מלא. גם היום התחדשו התהלוכות, עד כה עם מספר משתתפים נמוך מהרגיל. הוועדה המארגנת הורתה למשתתפים לא להתקרב לגדר ולהפריח בלונים.

פקידות חמאס מקבלות משכורות, היום ברפיחצילום: AFP

המשכורות הנוכחיות ניתנות בעבור חודש יולי, ופקיד בדרג המדיני של חמאס הסביר בשיחה עם "הארץ" כי הכסף הקטארי, כ-90 מיליון דולר בסך הכל, יחולק בתשלומים במהלך החודשים הקרובים. חלק מהכסף יועבר גם לתשלום קצבאות עבור משפחות ההרוגים מתהלוכות השיבה ופיצויים עבור הפצועים. בחמאס יתחילו גם להעסיק אנשי מקצוע שונים תמורת 1,200 שקל בחודש במטרה ליצור מקומות עבודה עבור עשרת אלפים אקדמאים מובטלים, כולל רופאים ומורים.

תשלום המשכורות ברצועה התאפשר הודות להעברת הכסף הקטארי שחלקו, כ-15 מיליון דולר, נכנס אתמול לרצועה. אנשי הדרג הצבאי בחמאס לא יקבלו משכורות במימון קטארי אלא ממסים שחמאס גובה.

פקידי הרשות הפלסטינית, כ-40 אלף תושבים שחלקם לא מועסקים מאז 2007, מקבלים כ-50% מהמשכורות שלהם מרמאללה. סוגיית הפקידים היא אחד הנושאים המורכבים בדיוני הפיוס הפנים-פלסטיני. בהנהגה ברמאללה לא רואים באנשי חמאס שמונו בעשור האחרון פקידים לגיטימיים, ולכן לא מתחייבים לשלם להם משכורת.

בחמאס, לעומתם, מתעקשים שלא יפקירו 40 אלף פקידים או לפטרם. אחת ההצעות שעלו בהסכמים היא להוציא חלק מהפקידים משני הצדדים לפנסיה ולעשות התאמות לשילוב פקידים של חמאס במערך הניהולי. אולם, בשל כישלון הפיוס, כרגע המהלך לא יוצא לפועל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ