ליברמן: איזנקוט אמר כי הוא מסכים ל-95% מהביקורת שמתח בריק על צה"ל

דבריו של שר הביטחון לשעבר הגיעו לאחר שנציב קבילות החיילים התריע בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי מפקדים בצה"ל לא אומרים אמת על מוכנות הצבא. ליברמן הוסיף כי תקציב הביטחון לא מתאים לאיומים שעמם נדרש צה"ל להתמודד

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליברמן ואיזנקוט בדיון בקריה, בשבוע שעבר
ליברמן ואיזנקוט בדיון בקריה, בשבוע שעברצילום: אריאל חרמוני / משר
בר פלג
בר פלג

חבר הכנסת אביגדור ליברמן, שהתפטר בשבוע שעבר מתפקידו כשר הביטחון, אמר היום (חמישי) בכנס איגוד דוברי הרשויות המקומיות כי שמע בעצמו את הרמטכ"ל גדי איזנקוט אומר שהוא מקבל "בין 90% ל-95%" מהביקורת שמתח על צה"ל נציב קבילות החיילים היוצא, אלוף במילואים יצחק בריק.

בתגובה לדברי ליברמן מסרו מדובר צה"ל כי "הדברים המיוחסים לרמטכ"ל נאמרו בהתייחס לדו"ח נציב קבילות החיילים לשנת 2017 העוסק בקבילות חיילי צה"ל כנגד מפקדיהם, ולא בהתייחס למסמכי המוכנות שהופצו לאחרונה ע"י הנציב, בהם קיים פער תהומי".

בריק, באפרילצילום: פזית חופי

אתמול שלח בריק מכתב לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שבו הזהיר כי מפקדים בצה"ל לא אומרים אמת בנוגע לליקויים בצבא. בדו"ח ששלח לחברי הוועדה התריע בריק על משבר כוח אדם בצה"ל וכן על פגמים באחסון ובאחזקת טנקים ונגמ"שים.

בריק אף קרא לח"כים "לרדת אל השטח" לשוחח עם קצינים ונגדים בקבע ולשמוע מהם על המתרחש ביחידות מחסני החירום (ימ"חים) של צה"ל. "לא מפקדי האוגדות, החטיבות והגדודים הם אלו מהם תלמדו את המצב האמיתי ששורר בשטח", כתב. "את המצב עליכם ללמוד מאלו שזו שגרת חייהם... אמירותיהם הן אמירות יודעי דבר, והן האמת".

בדבריו בכנס הוסיף ליברמן כי ההצעה לקצר את שירותם של חיילים לשנתיים היא "טעות פטאלית". לדבריו, "אי אפשר להתמודד בו זמנית עם כל האיומים בדרום, בצפון, במעגל הקרוב ובמעגל הרחוק, עם סדר הכוחות כמו שהוא היום".

לדבריו, תקציב הביטחון צריך לגדול כיוון שאין הלימה בינו לבין האיומים שעמם מתמודד צה"ל. "אני מצטער שמשרד האוצר גם בנושאי ביטחון מתנהג כאילו על מי מנוחות", הוסיף ליברמן. "יש ביטוי באגף התקציבים, 'טייס אוטומטי', במשרד האוצר אוהבים את הטייס האוטומטי מה שהיה זה מה שיהיה, פלוס קצת תיקון לאינפלציה".

ליברמן נשאל על תגובת חמאס להודעתו על התפטרותו ואמר כי הוא חושב שפעל נכון וכי הוא "לא מקבל החלטות בהתאם לרצועת עזה". לדבריו, הוא מוטרד מכך שחמאס כיום חזק יותר מאשר לפני מבצע צוק איתן. "אם אנחנו ממשיכים לאפשר לחמאס להמשיך בבניין הכוח באין מפריע, בעוד שנה אנחנו אכן נקבל עוד חיזבאללה רק בצד הדרומי", הוסיף. "אנחנו עושים דבר בלתי סביר בעליל אנחנו קונים שקט בכסף לטווח קצר ופוגעים בביטחון לטווח ארוך".

פנייתו של בריק לחברי הוועדה הגיעה בהמשך לביקורת החריפה שמתח בחודשים האחרונים על מוכנות הצבא. מכתב ששלח בקיץ לקצינים בכירים וכן לוועדת החוץ והביטחון גרר עימות בינו לבין איזנקוט. בריק טען כי משיחות שערך עלתה תמונה של שחיקה בצה"ל ומשבר מוטיבציה חריף בקרב קצינים צעירים שלא מעוניינים להתחייב לשירות קבע. איזנקוט הורה על הקמת ועדה שתבדוק את הטענות שהעלה בריק, אולם האחרון טען כי יש להעביר את הבדיקה לידי ועדה חיצונית לצבא.

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ