ועדת גולדברג לא אישרה את מועמדות אדרי למפכ"ל: מינויו יפגע באמון הציבור

הוועדה קבעה כי פגישה שערך אדרי עם עורך דינו של רפי רותם, שעמד להעיד נגד מינויו, היתה בגדר "כשל בהתנהגות". חברי הוועדה התפצלו 2-2 בהצבעה, והיו"ר גולדברג ניצל את זכותו להכריע. ארדן אמר שאינו מקבל את ההחלטה

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדרי בטקס הפרידה מאלשיך, הערב: "לא במתח"
אדרי בטקס הפרידה מאלשיך, הערב: "לא במתח"צילום: אוליבייה פיטוסי
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

הוועדה למינוי בכירים הודיעה הלילה (שישי) שלא תמליץ למנות את משה צ'יקו אדרי למפכ"ל, בין היתר בנימוק שמינויו "יפגע באמון הציבור במשטרה". הסיבה העיקרית שמנו חברי הוועדה היתה פגישה שערך אדרי עם פיני פישלר, עורך דינו של חושף השחיתויות רפי רותם, לקראת הופעתו בפני הוועדה נגד המינוי. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר שהוא מעוניין להופיע בפני הוועדה בעצמו כדי לשכנע את חבריה להפוך את ההחלטה.

אחרי שדנו בנושא כעשר שעות, חברי הוועדה התפצלו בהצבעה: השופט בדימוס אליעזר גולדברג ופרופסור טליה איינהורן הצביעו נגד המינוי - משה טרי ונציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ הצביעו בעד. גולדברג ניצל את זכותו להכריע במצב של שיוויון קולות, והכריע נגד המינוי.

אדרי, ארדן ואלשיך, אמשצילום: אוליבייה פיטוסי

"לדעת יו"ר הוועדה השופט (בדימוס) גולדברג וחברת הוועדה פרופ' איינהורן, גם אם יעדיפו את גרסת המועמד כי בפגישתם לא דיברו כלל על רותם", נכתב בהודעת הוועדה, "רואים הם את עצם הפגישה עם עו"ד המייצג מתלונן נגדו, שעה שהוועדה מקיימת דיוניה, ובכלל זה גם באותה תלונה, ככשל בהתנהגות ובשיקול הדעת שמגיע להתנהגות בלתי ראויה, ולא רק בגדר 'טעות' כהגדרת המועמד". השניים אמרו כי "העננה של הפגישה האמורה תלווה את המועמד לאורך כל שנות תפקידו, אם ייבחר לתפקיד, ובכך ייפגע אמון הציבור במשטרה".

בנוסף, גולדברג ואיינהורן סברו כי ממצאי דו"ח מבקר המדינה מ-2016 בעניין אדרי "מעלים תמונה עגומה של התעלמות מדיווחים לא נכונים של קצין בכיר...המועמד, שהעניין היה בסמכותו ובאחריותו, אימץ נוהג שאינו מתיישב עם הקפדה על טוהר המידות במשטרה".

אדרי בכניסה לוועדה למינוי בכירים, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

ב-2016 קבע מבקר המדינה שבעת שהיה ראש אגף התנועה במשטרה, אדרי החליט לבטל שישה דוחות מהירות שהונפקו למפקד מג"ב בירושלים דאז - אף שהמסמכים שהציג למפקדים הבכירים לא העידו על כך שהעבירות נעשו במהלך פעילות מבצעית, ולעתים אף שללו את הטענה.

לעומתם, עמדתם של טרי, לשעבר ראש הראשות לניירות ערך, והרשקוביץ היתה ש"אין בפגישתו של המועמד עם עו״ד פישלר כדי לשנות מההתרשמות הקודמת שהייתה לוועדה כולה שיש להמליץ על מינוי המועמד". לפי ההודעה, השניים סברו כי "הפגישה הזו התמקדה בביקורת שיש לפישלר על תפקוד המשטרה ולא עסקה בעדותו של רותם בפני הוועדה. אשר על כן לא ראו בפגישה זו דבר פעולה המעידה על פגם בטוהר המידות".

ארדן ואלשיך בטקס במטה הארצי של המשטרה בירושלים, החודש. המפכ"ל מתח ביקורת על התנהלותו האישית של אדריצילום: אוליבייה פיטוסי

טרי והרשקוביץ הוסיפו כי "ממצאי דו״ח מבקר המדינה לא קבעו כי נפל פגם בטוהר מידותיו של המועמד. מדובר בכשל מערכתי ואי הקפדה על מינהל תקין בכל הקשור לאופן בדיקת הבקשות שהובאו ואי הנמקה מספקת, אבל במפורש לא פגיעה בטוהר המידות".

לפי חוות הדעת של הוועדה, אדרי עבר בהצלחה את בדיקת הפוליגרף שהתבקש לעשות, במסגרתה נבדקו טענות על אודות התנהלותו האישית.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בתגובה שיבקש להופיע בעצמו מול הוועדה. "אין בנימוקי הוועדה כדי לבסס 'דופי ערכי נורמטיבי' או ליקוי בטוהר המידות בהתנהגותו של ניצב אדרי ואין בנימוקים להבנתו כדי למנוע את מינוי ניצב בדימוס אדרי למפכ״ל", נכתב בהודעה מטעם השר לביטחון הפנים. לפי ההודעה, "פגישת אדרי-פישלר, לא עסקה במר רותם אלא בטענותיו של פישלר כלפי המשטרה". ארדן צפוי להחליט במהלך סוף השבוע על זהותו של ממלא מקום למפכ"ל המשטרה, על מנת להביא את החלטתו בפני הממשלה ביום ראשון.

שרת המשפטים איילת שקד הצטרפה לדבריו של ארדן: "מי שממנה מפכ"ל זו הממשלה בהמלצת שר הבט"פ, ולא שני חברי ועדת גולדברג. דעת השניים האחרים, הנציב הרשקוביץ ומשה טרי, פשוטה והגיונית. אי אפשר למנות מפכ"ל כאילוץ ולא לבצע את הבחירה הטובה ביותר בגלל מראית עין מאיזו פגישה. אדרי הוא קצין מצטיין. אף אדם אינו מושלם. הממשלה צריכה למנות את המועמד המתאים ביותר".

אמש פורסם ב"הארץ" כי אדרי הפגין יחס מקל ולא התנער משוטרים המעורבים בפלילים לפחות בשלושה מקרים, ואף גיבה אותם באחד מהם. באחד מהמקרים ערך אדרי ראיון עם קצין יס"מ שהואשם בתקיפה של בעל עסק בדרום תל אביב, וכתב בסיכומה: "מדובר באזור מן הקשים במחוז תל אביב ובמשטרת ישראל בהתמודדות עם אוכלוסיית מסתננים פורעת חוק". בנוסף, אדרי העניק עדות אופי לשוטר שהורשע בגניבה ובמרמה והפרת אמונים, ותמך בשוטרים שנחשדו בהתעללות בפלסטיני. התיקים נגד החשודים נסגרו.

מוקדם יותר השבוע פורסמה עדותו של נהג מונית שטען כי אדרי התעמר בו לפני שמונה שנים וכתב לו דו"ח תנועה שקרי. בית המשפט לתעבורה בפתח תקוה זיכה מחמת הספק את הנהג מהעבירה שייחס לו אדרי, והנוסע שהיה עמו תמך בגרסתו. עדותו של הנהג פורסמה לראשונה במעריב.

לפי כמה תלונות שהגיעו לוועדה למינוי בכירים מאנשי משטרה לשעבר, אדרי נהג באופן פסול ובניגוד לנהלים כאשר כיהן כמפקד מרחב ירקון. בשבוע שעבר העיד בפניה אחד המתלוננים. בין היתר נטען כי התנהלותו הבעייתית של אדרי לא התגלתה עד כה כיוון שלא עבר מבדקי פוליגרף, כפי שאולצו לעשות שני הניצבים האחרים שהיו מועמדים לתפקיד: מפקד מחוז ירושלים יורם הלוי ומפקד מחוז תל אביב דוד ביתן. אדרי לא עבר בדיקה משום שפרש מהמשטרה לפני שהמפכ"ל רוני אלשיך הנהיג בה בדיקות פוליגרף תקופתיות. אלשיך עצמו ציין בפני הוועדה כי אדרי לא נבדק, ומתח ביקורת על התנהלותו האישית.

מוקדם יותר החודש דווח בחדשות כאן כי אחת התלונות שהוגשו נגד אדרי הכילה מידע על "התנהלות פסולה", שבגינה הודחו בעבר קציני משטרה אחרים. תלונות אחרות עסקו בניגודי עניינים לכאורה של אדרי בשל קשריו עם אנשי עסקים, בזמן שהיה מפקד מחוז ומנכ"ל המשרד לביטחון הפנים. לפי התלונות, אדרי לא דיווח על קשרים אלה.

תמלילי האזנות סתר בפרשת ישראל ביתנו, שפורסמו בשנה שעברה ב"הארץ", העידו על קשרים בין אדרי לבין בכירים במפלגה. יועץ לישראל ביתנו הוקלט אומר: "זה צ'יקו, זה כל יום שישי הוא יושב עם פאינה (קירשנבאום, הנאשמת כעת בשוחד), מחובקים, מדברים, צחוקים... הוא איש שלנו והוא מכיר את כולנו, הוא יודע בדיוק מה זה המפלגה". עמוס דהרי, מקורב ליו"ר המפלגה אבגידור ליברמן, אמר בשיחה אחרת: "אתם לא יודעים מה החשיבות שהוא (אדרי) איש שלנו והוא מכיר את כולנו, הוא יודע בדיוק מה זה המפלגה".

בעקבות המידע שהגיע לוועדה, היא הודיעה כי "ראתה לנכון לשמוע שניים מן המתלוננים, וכן קיבלה נתונים כלליים ממשטרת ישראל על נושא המשמעת בארגון". הוועדה מסרה עוד כי הבדיקה נועדה בין היתר "למנוע לזות שפתיים נגד המועמד, אם יתמנה לתפקיד, כאילו היה לו מה להסתיר. עננה כזאת ראוי לה שלא תהיה מעל ראשו של המפכ"ל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ