השרים אישרו הצעת חוק שתקדם הסדרת 66 מאחזים בגדה המערבית

לפי ההצעה של ח"כ סמוטריץ', מאחזים שהוקמו ב-20 השנים האחרונות ושלא הוסדרו יקבלו שירותים מהמדינה והריסתם תימנע עד להסדרה מלאה. יישום החוק תלוי באישור חוק ההסדרה, שבג"ץ דן בשאלת היותו חוקתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המאחז אלומות, החודש
המאחז אלומות, החודשצילום: אילן אסייג

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) הצעת חוק לקידום הסדרה של יותר מ-60 מאחזים ושכונות בהתנחלויות שנבנו ב-20 השנים האחרונות. לפי ההצעה, המדינה תחויב להכריע בנוגע לאפשרות להסדיר את המאחזים הללו בתוך שנתיים ממועד אישור החוק, ועד אז הליכי ההריסה בהם יוקפאו, למעט בהוראה ישירה של ראש הממשלה ושר הביטחון ובאישור הקבינט. כמו כן, ההצעה קובעת כי בשנתיים הללו המדינה תהיה מחויבת לספק למאחזים שירותים מוניציפליים, לרבות חיבור למים וחשמל, שירותי תחזוקה ופינוי אשפה. עוד מצוין בחוק כי שר האוצר מורשה לתת ערבויות למשכנתאות לצורך רכישת דירות במאחזים הללו.

הצעת החוק של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אושרה פה אחד בוועדת השרים, והיא קובעת כי הצעדים הללו יינקטו עד שצוות ייעודי, שהוקם בשנה שעברה בהחלטת הקבינט המדיני-ביטחוני אך לא התכנס מאז, יכריע בעניין הסדרה מלאה של המאחזים.

סמוטריץ' בוועדת החוקה של הכנסת, ביולי. ההצעה שיזם אושרה פה אחד בוועדת השריםצילום: אוליבייה פיטוסי

עם זאת, להצעת החוק, גם אם תאושר, השפעות שוליות בפועל: הליכי האכיפה במאחזים מוקפאים ממילא בעקבות עתירות שהוגשו לבג"ץ נגד החוק להפקעת קרקעות של פלסטינים. חוק זה, שהעתירות בעניינו עדיין נדונות בבג"ץ, אמור לאפשר הסדרה של כלל המאחזים, גם אם אינם נבנו כחוק או שהם נמצאים על קרקע פלסטינית פרטית. הצדדים הסכימו כי המינהל האזרחי לא יהרוס מבנים לא חוקיים שהחוק יכול להסדיר עד שיוכרע האם הוא חוקתי.

עוד יצוין כי במרבית המאחזים הממוסדים כבר קיים חיבור למים וחשמל, לרוב דרך התנחלויות סמוכות, הרשויות מתייחסות אליהם כאל יישובים מוכרים ותקציבים מועברים אליהם באופן שוטף, הן ממשרדי הממשלה והן מהמועצות האזוריות בגדה. למעשה, בחלק מהמקרים - כפי שנחשף בכמה תחקירים ב"הארץ" - המועצות מקימות מבני ציבור לא חוקיים בעצמן במאחזים. אמנם הן עושות זאת בניגוד לחוק, אך איש לא אוכף אותו.

הצעת החוק מהווה ניסיון לכפות על הממשלה לקבל החלטה בעניין הסדרת המאחזים בתוך שנתיים, אך מאחר שלממשלה יש רוב בכנסת - אם היא תגיע לתאריך היעד מבלי לקבל החלטה, המועד יידחה. וגם כך, על מנת לבצע הליכי הסדרה במאחזים הללו - יש צורך לקבל את אישור בג"ץ כי החוק הינו חוקתי. ככל שייקבע שחוק ההסדרה אינו חוקתי, כפי שסבור היועץ המשפטי לממשלה עצמו, מלכתחילה לא תהיה אפשרות להסדיר את המאחזים המדוברים.

בדיון הביע המשנה ליועמ״ש רז נזרי התנגדות חריפה לחוק ואמר כי הוא אינו חוקתי, וככזה לא יעמוד במבחן בג"ץ. ממשרד המשפטים נמסר כי נזרי סבור ש"ההצעה עלולה להוביל לפגיעה גורפת בזכות הקניין ומעוררת קשיים משפטיים רבים בהקשרים של שיוויון בפני החוק ושלטון החוק". בנוסף, אמר נזרי לשרים כי "בשל מה שנראה כבעיית משילות של חוסר יכולת ליישם החלטות ממשלה שכבר נקבעו בעניינים אלו, מובא לאישור חוק שאף עלול להוביל להשלכות בינלאומיות ולחשוף את ישראל לסיכונים משמעותיים".

השרים נפתלי בנט, איילת שקד, זאב אלקין ויריב לוין בירכו על אישור החוק. "הגיע הזמן לעצור את היחס לתושבי ההתיישבות כאל אזרחים סוג ב', אנחנו נתקן עוול של שנים", אמר בנט. שקד ציינה כי "בשנים האחרונות שינינו את השיח – משיח של פינוי עברנו לשיח של הסדרה. אין סיבה שתושבי יהודה ושומרון ייאלצו לחיות תחת חרב פינוי תמידית. המחבלים ידעו שאנחנו כאן כדי להישאר. פיגועים לא ירתיעו אותנו".

"התיישבות חזקה היא התשובה הטובה ביותר לטרור ולרצחנות הפלסטינית", אמר לוין. "התושבים הגרים ביישובים הנמצאים בהליכי הסדרה אינם אזרחים סוג ב'. הם זכאים לכל השירותים המוניציפליים בדיוק כמו כל אזרח אחר בישראל".

אלקין הביע תקווה שהחוק יקודם במהירות בכנסת. "חובתנו המוסרית לסייע ליישובים שקמו הרבה פעמים במעורבות של מוסדות המדינה, להחזיר את החיים הנורמליים", אמר אלקין. "נמשיך בנחישות לפעול להסדרה ולפיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ