עריקאת לאו"ם: מנעו את יציאת כוח המשקיפים הבינלאומי מחברון

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף קרא לארגון למנוע את החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להפסיק את פעילות ארגון TIPH בעיר, ותקף את טראמפ: "מהלך מתואם עם ישראל"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סאיב עריקאת במסיבת עיתונאים שכינס אתמול. "ישראל לא יכולה להתנהג כרצונה"
סאיב עריקאת במסיבת עיתונאים שכינס אתמול. "ישראל לא יכולה להתנהג כרצונה"צילום: AFP
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, קרא הבוקר (חמישי) לאו"ם למנוע את יציאת TIPH, גוף המשקיפים הבינלאומי בחברון. זאת, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו החליט השבוע שלא להאריך את המנדט של הארגון.

במסיבת העיתונאים שכינס עריקאת במטה אש"ף ברמאללה, הוא אמר גם כי הרשות הפלסטינית מקיימת שיחות עם האו"ם ועם חמש המדינות החברות בגוף, איטליה, שבדיה, טורקיה, שווייץ ונורווגיה, במטרה למנוע את יישום ההחלטה הישראלית. "על אותן מדינות להכריע האם ישראל היא מעל לחוק הבינלאומי. היא אינה יכולה להתנהל כרצונה בזירה הבינלאומית ולא לכבד הסכמים קיימים וחתומים", אמר.

מפגינים פלסטינים בחברון נגד ההחלטה להפסקת פעילות TIPH בעיר, אתמולצילום: AFP

עריקאת גם פתח במתקפה נגד ממשלו של דונלד טראמפ, בטענה כי המהלך מתואם בין ישראל לארצות הברית וכי הוא לוקח חלק בלחצים המופעלים על הרשות הפלסטינית. "על אף שמדובר במעצמה, אף אחד לא יכופף אותנו ולא ניסוג מעמדותינו", אמר עריקאת. "רק בשנה שעברה ארה"ב קיצצה לרשות הפלסטינית מעל ל-800 מיליון דולרים, בין אם בסיוע ישיר או עקיף, וזה אחרי ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל. לא נהיה מוכנים לוותר על העקרונות שלנו", הוסיף. "הנשיא לשעבר רוזוולט אמר כי הבית הלבן הוא בית הערכים, את הבית הלבן צריכים לנהל מדינאים ולא סוכני נדל"ן".

המזכ"ל פנה גם לראשי מדינות ערב ומדינות האיסלאם, ואמר כי תהליך ההכרה והנורמליזציה עם ישראל מהווה תקיעת סכין בגב הפלסטינים: "מי שחושב או קונה את הסיפור שבכך הוא עוזר לנו, טועה בגדול. מי שמכיר בעמדה האמריקאית שירושלים היא בירת ישראל, מתכחש למסגד אל-אקצא ולכנסיית הקבר".

אחרי פרסום ההחלטה לסיים את המנדט של הגוף בעיר, רבים מנציגי ארגוני השמאל נמנעו מלהתראיין בנושא, בין השאר כי רבים מהם הודו שלא לציטוט כי בפועל הארגון עשה מעט מאוד. המתנחלים בעיר קיבלו בשמחה את ההחלטה. בחודשים האחרונים הפכו פעילי הארגון בקרבם לשנואים במיוחד. זאת, לאחר פרסום תיעוד של איש הארגון מנקב את צמיגיו של אחד המתנחלים ומרוקן אותם מאוויר מול מצלמות האבטחה, ותיעוד של פעיל נוסף סוטר לילד מההתנחלות. אלה חיזקו את הדרישות בימין המתנחלי לסלק את הכוח מחברון.

חברה ב-TIPH נוהגת ברכב הארגון בחברון, שלשוםצילום: MUSSA ISSA QAWASMA/רויטר�

עיסא עמרו, מהפעילים הבולטים ביותר בעיר, דחה את הטענות כי לפעילות הארגון לא היתה משמעות: "הם היו חשובים מאוד בעיר עבור הפלסטינים שחיים שם, בהיבטים של ביטחון", אמר השבוע ל"הארץ". "המתנחלים אלימים מאוד והחיילים לא עושים כלפיהם דבר. חיילים לא יכולים להגן עלינו מהמתנחלים, ו-TIPH ניסו. אני לא חושב שהם פגעו בציבור או בחיילים הישראלים, הם ניסו לשנות את המצב בשטח". עמרו הוסיף כי לדעתו, עם סיום המנדט, "אנחנו נראה כעת יותר אלימות ישראלית בחברון".

בחודש שעבר פורסם כי הגוף, שהוקם כדי לעקוב אחר המתרחש בחברון, הפיק דו"ח פנימי מקיף שמבקר בחריפות את פעולות ישראל בעיר. גורמים שנחשפו לדו"ח ושוחחו עם "הארץ" בעילום שם, אמרו כי המסמך המסווג מונה שורת הפרות של החוק הבינלאומי מצד ישראל, ומתייחס לחברון כעיר הכורעת תחת נטל הכיבוש הצבאי והמתנחלים. הדו"ח מצא, בין היתר, כי ישראל מגבילה את חופשת התנועה ואת זכות הפולחן של פלסטינים המתגוררים באזור H2, אזור מעורב שבו פלסטינים ומתנחלים חיים ביחד.

הארגון, Temporary International Presence in Hebron, הוקם בידי ישראל והרשות הפלסטינית במסגרת הסכמי ויי, שנחתמו בשנת 1998 בין יאסר ערפאת לנתניהו בכהונתו הראשונה. גרסה קודמת של הארגון הוקמה בעקבות הטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה ב-1994, שבו נרצחו 29 מתפללים מוסלמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ