פרדו: הדלפת הפריצה לטלפון של גנץ מחייבת חקירה, זה פיגוע במשחק הדמוקרטי

ראש המוסד לשעבר אמר בכנס ביטחוני בנתניה כי "השימוש במידע מסווג לצרכים פוליטיים חמור מאוד". קודם לכן אמר ראש שב"כ לשעבר, יובל דיסקין, כי המצב הביטחוני בגדה צפוי להגיע לכדי התפרצות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרדו בכנס בנתניה: "גם אם איראן עומדת מאחורי הפריצה, אין כאן יותר ממבוכה"
פרדו בכנס בנתניה, היום: "גם אם איראן עומדת מאחורי הפריצה, אין כאן יותר ממבוכה"צילום: תמיר ברגיג/כנס דגן לביטחון במכללת נתניה
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, אמר היום (שני) כי הדלפת הידיעה על הפריצה האיראנית לטלפון של בני גנץ "מחייבת חקירה יסודית וממצה". בנאום בכנס מאיר דגן לביטחון ולאסטרטגיה, שנערך במכללה האקדמית נתניה, הוסיף פרדו כי "השימוש במידע מודיעיני מסווג לצרכים פוליטיים הוא חמור מאוד" וכי "הדלפת אירוע כזה בעיצומה של מערכת בחירות בועטת בכל כלי המשחק הדמוקרטי. בעיניי זה פיגוע במשחק הדמוקרטי".

לדברי פרדו, "גם אם אכן איראן עומדת מאחורי הפריצה, אין כאן יותר ממבוכה. כל המבין מעט בתחום הסייבר יודע שמי שחפץ לפגוע - באופן בלתי לגיטימי ובלתי מוסרי - יכול להפיץ באנונימיות מידע שקרי ומומצא, ולך תוכיח שאין לך אחות". הוא מתח ביקורת על הניסיונות להטיל דופי במעורבות שב"כ בפרשה ואמר: "מהיכרותי את ראש השב"כ ואת העוסקים במלאכת הסייבר, זה צוות ישר כסרגל. אם ראש השב"כ היה רואה באירוע סיכון, ולו ברמה הנמוכה ביותר, הוא היה פועל לנטרל את הסיכון". עוד אמר כי אם הדיווח בנושא אכן היה מדויק, "שמירת הסוד על ידי ידידי בני גנץ מובנת לחלוטין, שכן חשיפתו גורמת בהכרח לנזק מודיעיני רב משמעות".

קודם לכן דיבר בכנס ראש שב"כ לשעבר, יובל דיסקין, ואמר כי הוא חוזה שהמצב הביטחוני בשטחים יגיע לכדי התפרצות בשל אובדן התקווה של הפלסטינים. "אחד המאיצים הכי גדולים לטרור הוא תקופות שהצד השני מאבד תקווה", אמר בשיחה עם העיתונאי רונן ברגמן בכנס מאיר דגן לביטחון ואסטרטגיה במכללה האקדמית נתניה, "זה הדבר שמוציא אנשים לרחובות ושולח צעירים וצעירות לעשות פיגועים". לדבריו הוא מזהה סימנים לאובדן תקווה זה בעזה ובגדה ו"לא נראה שיש מוצא... אני מאמין שזה יתפרץ בסופו של דבר".

דיסקין בכנס במכללת נתניה, היוםצילום: תמיר ברגיג/כנס דגן לביטחון במכללת נתניה

דיסקין אמר שהפוליטיקה בישראל התפצלה בין גורמים משיחיים לאנטי משיחיים, "אבל אין באמת פוליטיקה של אידיאולוגיה, של עקרונות, של ערכים". לדבריו, מפלגת כחול לבן של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ויאיר לפיד לא מביאה בשורה חדשה. "אנחנו נגד ביבי, נחמד, מה עוד אתם מציעים?", שאל.

ראש שב"כ לשעבר לא שלל כניסה עתידית לפוליטיקה, אך לדבריו, "לא במפלגה של רמטכ"לים. אני ביטחוניסט ואני לא מאמין במפלגה של רמטכ"לים. צריכים להיות אנשים מסקטורים מגוונים רבים עם אידיאולוגיה וערכים שיידעו לשים את האגו שלהם בצד".

מימין: משה יעלון, גנץ, לפיד וגבי אשכנזי ברמת הגולן, החודש. דיסקין: "לא מאמין במפלגת רמטכ"לים"צילום: גיל אליהו

דיסקין אמר עוד כי מערכת הבחירות מעידה שהחוסן הלאומי של ישראל מצוי בסכנה, בגלל הפלגנות בין הציבורים השונים. "יש את הימין, החזקים כביכול, ויש את השמאל הבוגד, שחותר תחת מדינת ישראל - זה כבר לא צחוק", אמר, "פעם אלו היו כמה אמירות, היום זה הפך להיות שסע עמוק... זה איום מאוד חמור מבחינתי על המדינה".

בדבריו התייחס דיסקין גם לראשי הממשלה בנימין נתניהו ואהוד ברק, שבמהלך כהונתו כראש השב"כ הנחו את ראשי מערכת הביטחון - השב"כ, המוסד והצבא - להתכונן לתקיפה באיראן. "התפתח שם ויכוח ער בין הנוכחים", סיפר, "האם ההנחיה הזאת חוקית או לא, האם כך אפשר לדרוך מערכת לקראת מלחמה?". לדבריו, "לאחר הצעקות האלה ההנחיה הוקפאה". דיסקין ציין כי "ביבי וברק הם אנשים שמתעוררים בבוקר על צד אחד ואתה אף פעם לא יודע מה הם רוצים ומתכוונים. לא בטוח שהם יודעים מה הם רוצים ומתכוונים".

ברק ונתניהו בפיקוד צפון, ב-2013. דיסקין: "מתעוררים בבוקר על צד אחד ואתה אף פעם לא יודע מה הם רוצים"צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

דיסקין התייחס גם לדבריה של רותם סלע וביקורתה על דברי השרה מירי רגב. "אני במאה אחוז בצד של רותם סלע", אמר, "הרצון של הערבים להשתלב במדינת ישראל הוא הרבה יותר גדול ממה שהיה בעבר... אין לי ציפיות שיאהבו אותנו. אני אסתפק בדו-קיום עם כבוד הדדי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ