נתניהו פיטר את בנט ושקד מהממשלה

ראש הממשלה הודיע לראשי הימין החדש על העברתם מתפקידיהם כשרים וכחברים בקבינט המדיני-ביטחוני ■ תפקיד שר המשפטים הוצע ליריב לוין, שסירב. זאב אלקין: אין לי שום תוכניות להיות במשרד המשפטים ■ לשכת נתניהו: ראש הממשלה ימנה ממלאי מקום בתוך 48 שעות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנט ושקד, במארס
בנט ושקד, במארסצילום: אליהו הרשקוביץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לשר החינוך נפתלי בנט ולשרת המשפטים איילת שקד כי הוא מפטר אותם מתפקידם בממשלה ובקבינט המדיני-ביטחוני. ההחלטה על העברת השניים מתפקידיהם, שהתקבלה באישור היועמ"ש, מגיעה יומיים לפני כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני. מלשכת נתניהו נמסר כי הוא ימנה ממלאי מקום לתפקידים בתוך 48 שעות.

תפקיד שר המשפטים הוצע ליריב לוין, שסירב בטענה שמינוי זמני לא יאפשר לו לממש את הרפורמות שהוא מתכנן. נתניהו שקל למנות לתפקיד את זאב אלקין, אך זה מסר: "לא קיבלתי הצעה כזו ואין לי שום תוכניות להיות במשרד המשפטים, לליכוד יש מועמד מצוין לתפקיד הזה וקוראים לו יריב לוין".

נתניהו בישיבת ממשלה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

ח"כ בצלאל סמוטריץ' כתב בטוויטר בעקבות הפיטורים: "‏בהיעדר בעיה משפטית, ראש הממשלה צריך למנות עכשיו את הרב פרץ ואותי לשרי המשפטים והחינוך ולהשאיר את התיקים האלה בציונות הדתית. ולא - אלקין, שהוא חבר טוב, לא מייצג הציונות הדתית. לציונות הדתית יש מפלגה אחת והיא צריכה להיות סביב שולחן הממשלה והקבינט. גורם בבית היהודי מסר: "ודאי שהרב פרץ ישמח לקבל את תיק החינוך ולהיות חבר קבינט, כפי שהיה אמור להיות בממשלה שלא הוקמה".

לשכת נתניהו מסרה כי "ראש הממשלה עדיין לא החליט על מינוי השרים החדשים. ראש הממשלה ימנה ממלאי מקום ב-48 השעות הקרובות ואין לו שום כוונה להחזיק באחד מהתיקים שהתפנו. ראש הממשלה ידע מראש שהשר לוין לא מעוניין במילוי מקום, כל פרסום אחר בעניין מינוי השרים הוא ספקולציה".

בנט ושקד נותרו בממשלה בצל הישארותה של מפלגת "הימין החדש" בראשותם מחוץ לכנסת, לאחר שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות האחרונות. היום הגיע בנט לישיבת הממשלה לראשונה מאז הבחירות.

חוק יסוד הממשלה לא מגביל את סמכויותיה של ממשלה יוצאת ואף מכשיר מינוי שרים מבין חברי הכנסת, גם במהלך תקופת בחירות. כך לדוגמה, בשבוע שעבר מינה נתניהו את ישראל כץ (הליכוד) לשר החוץ. אולם, החוק לא מתייחס למצב המשפטי שנוצר בעקבות פיזור הכנסת ה-21. הממשלה אינה זוכה לאמון הכנסת הנוכחית, כיוון שלא הורכבה ממשלה חדשה אחרי הבחירות, ובשל כך התעוררה השאלה אם ישנה מגבלה משפטית על פיטורי שרים.

אלקין בכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

הסמכות לפטר את בנט ושקד נבדקה משפטית מול היועמ"ש לפני המהלך. במשרד המשפטים הסבירו שאמנם נוצרה סיטואציה ייחודית במסגרתה הממשלה לא נהנית מאמון הכנסת, אך עיקרון רציפות הממשלה והסמכויות המופיעות בהקשר זה בחוק היסוד לא משתנות.

בעקבות הפיטורים מסרו בנט ושקד: "אנו מודים מעומק הלב לציבור הישראלי על הזכות הנדירה שנפלה בחלקנו לשרת אותו בתפקידינו כשרי החינוך והמשפטים. כל שעשינו היה למען טובת מדינת ישראל ואזרחיה. נעביר בצורה סדורה את המשרדים בראשם עמדנו לידי השרים שיחליפו אותנו על מנת לקיים תפקוד רציף וטוב של משרדי החינוך והמשפטים ועל מנת ששנת הלימודים הבאה תיפתח כסידרה".

ראשי איחוד מפלגות הימין, רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', מתנגדים לאפשר לשקד לעמוד בראשות הרשימה לכנסת, כחלק מהניסיון לאחד את המפלגות שמימין לליכוד לקראת הבחירות. בראיון הבוקר בגלי צה"ל אמר סמוטריץ' על שקד: "רוצה לחזור? בסדר. מה פתאום למספר אחת? מאיפה הציפייה הזאת?".

יו"ר האיחוד הלאומי פנה לשקד בראיון ואמר: "נטשת, ריסקת, פילגת, עשית טעות. כתוצאה מזה כל מחנה הימין נמצא היום בסחרור גדול, כל מדינת ישראל נמצאת בסחרור. את רוצה לחזור? זה כמובן דבר שאפשר לשקול אותו בצורה חיובית, אני לא חושב שיש סיבה בעולם כמספר אחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ