חמש ממדינות האיחוד: סיפוח בקעת הירדן וצפון ים המלח יפר את החוק הבינלאומי

צרפת, גרמניה, ספרד, איטליה ובריטניה פרסמו אתמול הצהרה ובה כתבו כי הן "מודאגות מאוד" מהודעת נתניהו כי אם ייבחר שוב לתפקידו, יפעל לסיפוח אזורים בגדה המערבית

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו ונשיא צרפת עמנואל מקרון בפריז, ב-2017
נתניהו ונשיא צרפת עמנואל מקרון בפריז, ב-2017צילום: Michel Euler/אי־פי
נעה לנדאו
נעה לנדאו

צרפת, גרמניה, ספרד, איטליה ובריטניה פרסמו אתמול (חמישי) הצהרה ובה קבעו כי החלת ריבונות ישראלית בבקעת הירדן ובצפון ים המלח - כפי שראש הממשלה נתניהו אמר שיעשה אם ייבחר - היא הפרה חמורה של החוק הבינלאומי. המדינות כתבו כי הן "מודאגות מאוד" מהודעת נתניהו בנושא וכי הן ממשיכות לקרוא לכל הצדדים להימנע מכל מעשה הנוגד לחוק הבינלאומי, שמסכן את פתרון שתי המדינות על בסיס קווי 1967 ומקשה השגת שלום צודק ובר קיימא.

עוד ציינו המדינות כי הן תומכות בזכותה של ישראל לביטחון ומגנות בתקיפות את המתקפות האחרונות עליה מעזה. במסיבת עיתונאים שערך ביום שלישי אמר נתניהו כי יתחיל בהליכי הסיפוח של בקעת הירדן ובצפון ים המלח רק לאחר הבחירות, בתיאום עם ממשל טראמפ. עוד אמר כי "עסקת המאה" המתוכננת של ארצות הברית משפרת את התנאים למהלך הזה. "בחודשים האחרונים הובלתי מאמץ מדיני בכיוון זה, ובשלו התנאים לכך", הוסיף נתניהו. באפריל, ימים ספורים לפני הבחירות, הבטיח ראש הממשלה כי יפעל לסיפוח גוש עציון בלי הבחנה בין גושי ההתיישבות לנקודות הבודדות.

החלת ריבונות סלקטיבית על שטחי ההתנחלויות בלבד היא מהלך בעייתי מבחינת המשפט הבינלאומי, ופירושו יצירת "קנטונים" של אזרחים ישראלים שיהיו כפופים ישירות לדין הישראלי, ולא למפקד הצבאי ולמינהל האזרחי כפי שמתרחש כיום. בקעת הירדן היא שטח גדול במזרח הגדה המערבית עם שתי מועצות אזוריות המיושבות בדלילות יחסית: המועצה האזורית ערבות הירדן בצפון והמועצה האזורית מגילות בדרום.

המפה שהפיצה לשכת ראש הממשלה במסיבת העיתונאים כוללת שתי התנחלויות נוספות: המועצה המקומית העצמאית מעלה אפרים וההתנחלות כוכב השחר, המצויה בשטח המועצה האזורית מטה בנימין. שתי ההתנחלויות, שבהן מתגוררים עוד מאות מתנחלים, נמצאות בגבול בקעת הירדן.

לפי ארגון "בצלם", השטח המשולב של בקעת הירדן וצפון ים המלח הוא כ-30% משטחי הגדה, 1.6 מיליון דונם - אולם נתניהו מתייחס לסיפוח שטחי ההתנחלויות, שהם קטנים הרבה יותר. נתוני "בצלם" מראים כי ב-2016 גרו באזור זה 65 אלף פלסטינים (כולל ביריחו) ו-11 אלף מתנחלים. ההתנחלויות באזור הן בעיקר יישובים כפריים, קיבוצים ומושבים, ורבים מהמתנחלים באזור אינם דתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ