חייל נפצע מאבנים שיידו מתנחלים סמוך ליצהר, הכוח השיב בירי באוויר

על רקע שני מעצרים של מתנחלים בשבוע החולף, כוח גולני הותקף בעת שהיה בפעילות באזור ■ חייל נפצע קל, איש לא נעצר ■ נתניהו גינה את האירוע, אך לא התייחס למקום שבו התרחש ■ מזכירות יצהר פרסמה דרישה מנוער הגבעות לעזוב את המקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כביש 60 סמוך ליצהר
כביש 60 סמוך ליצהרצילום: תומר אפלבאום

חייל נפצע הלילה (ראשון) קל מאבנים שיידו מתנחלים סמוך ליצהר, והכוח הגיב בירי לאוויר. מצה"ל נמסר כי בתקרית השתתפו כ-30 מתנחלים שיידו אבנים וניקבו את גלגלי הרכב של החיילים במקום. איש לא נעצר, ובהודעת הצבא נכתב כי "ההתקלות פוזרה".

תקיפת הכוח מחטיבת גולני, שהיה בפעילות שגרתית באזור, אירעה בגבעה המכונה "קומי אורי". היא בוצעה על רקע שני מעצרים באזור בשבוע הוחלף: אחד בחשד בהצתה, שהתושבים טוענים כי היה אלים ולווה בצו מנהלי; והשני בסוף השבוע, בעקבות מקרה שבו חסמו כמה מתנחלים רכב צבאי בכניסה ליצהר, פתחו את דלת הרכב ואיימו על החיילים בתוכו, ובהם מפקד גדוד הסיור של החטיבה. היום שוחרר אחד העצורים למעצר בית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את התקיפה, מבלי להתייחס למיקום שבו בוצעה: "אני מגנה בתוקף כל תקיפה של חיילי צה"ל. לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי החוק שירימו ידם על חיילינו". גם יו"ר כחול לבן בני גנץ גינה את האירוע: "אני סומך על רשויות אכיפת החוק שיטפלו בו בכל הכלים שברשותן. לא נעבור לסדר היום על שום פגיעה בחיילי צה"ל".

הרמטכ"ל אביב כוכבי מסר כי הוא רואה "בחומרה רבה את ההתנהגות העבריינית כפי שבאה לביטוי בשבוע האחרון". לדבריו, "לא יעלה על הדעת שחיילי צה"ל, שעושים לילות כימים להגנת המתיישבים, יותקפו על ידי אלה המוגנים על ידם". בהודעה מטעמו של כוכבי נכתב כי הוא הנחה לאתר את כלל המעורבים ולמצות איתם את הדין, וכי בשיחה עם ראש השב"כ נדב ארגמן וממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן הוחלט "לרכז מאמץ ולפעול בשיתוף פעולה למגר בכל דרך תופעה חמורה זו".

מזכירות היישוב יצהר פרסמה הודעה שבה דרשה מהצעירים המוכרים כ"נוער הגבעות" לעזוב את המקום, והכריזה כי היא מסירה את חסותה מהם. "היישוב רואה את התנהלות הנערים ותקיפת חיילי צה"ל כשערוריה ובושה", נכתב בהודעה, "אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים מאוד כדי לסייע להתפתחות הגבעות. מזכירות היישוב הגדירה כללי התנהגות ברורים, וקווים אלה הוצפו על ידינו ושוב ושוב אך לצערו הרב האירוע החמור ממחיש כי הם לא מקבלים ביטוי במציאות".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי, כתב הבוקר: "האחראים למעשה חייבים להיתפס ולבוא על עונשם במלוא החומרה. ההתיישבות מוקיעה כל אלימות נגדם". שר החינוך ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ כתב: "פגיעה בחיילי צה"ל היא קו אדום, המקרה הלילה ביצהר מזעזע ואסור שיקרה". ח"כ איילת שקד קראה להעניש את הנערים שניסו לפגוע בחיילי צה"ל, אך לדבריה "צריך להפריד בינם לבין תושבי יצהר, יישוב מיוחד שמחזיק בשיא תרומות הכליה הארצי".

אתמול יידו מתנחלים אבנים על פלסטינים באדמות חקלאיות פלסטיניות ליד הכפר בורין שבגדה, ואיש מהם לא נעצר. צה"ל מסר כי שמונה מתנחלים יידו את האבנים, פצעו פלסטיני אחד ונמלטו מהמקום - ולכן לא נעצרו. במשטרת מחוז ש"י (יהודה ושומרון) הוסיפו: "כשהגענו כולם כבר התפזרו, המקרה נבדק". ביום רביעי הותקפו במוטות ברזל ובאבנים פעילים של ארגון "רבנים למען זכויות אדם" שהגיעו לבורין כדי לסייע לחקלאים פלסטינים למסוק זיתים. מהארגון נמסר כי התוקפים, שהיו רעולי פנים, הכו את הפעילים, השחיתו עצים והציתו את המטע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ