צה"ל ניפח במשך שנים נתוני גיוס חרדים כדי לעמוד ביעדים

לפי כאן ב', הצבא מסר נתונים שהיו גבוהים פי שניים ויותר ממספר המתגייסים החרדים בפועל. צה"ל: התגלתה טעות בספירת החיילים החרדים בשנים האחרונות. ראש אכ"א: לא היתה כוונת זדון

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לשכת הגיוס בירושלים, שלשום
לשכת הגיוס בירושלים, שלשום. ב-2017 מסר צה"ל שגייס 3,070 חרדים, אף שגויסו רק 1,300צילום: אמיל סלמן
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

צה"ל ניפח במשך שנים את נתוני גיוס החרדים כדי לעמוד ביעדים שהוטלו עליו. לפי הפרסום הבוקר (רביעי) בכאן ב', הנתונים הוכפלו ואף שולשו בשל לחץ שהופעל על הצבא וכדי להדוף ביקורת על שיעור גיוס החרדים הנמוך. צה"ל מסר בתגובה כי "התגלתה טעות בספירה בשנים האחרונות", אך טען כי "מקור הפערים אינו נובע, בשום צורה ודרך, מניסיון מערכתי להטעות בנתונים". ראש אגף כוח אדם (אכ"א), האלוף מוטי אלמוז, אמר כי הטיעון שמדובר ב"זיוף למטרות זדון הוא לא נכון".

מהפרסום עולה כי ב-2011 גייס צה"ל 600 חרדים, אך בפועל דיווח על גיוס של 1,200 - מספר כפול מהנתונים האמיתיים. ב-2017 מסר צה"ל כי גייס 3,070 חרדים, אך בבדיקה שערכה שנה לאחר מכן מינהלת החרדים בצבא, התגלה כי בפועל גויסו באותה השנה 1,650 חרדים ולא כפי שנמסר. לפי כאן, בשלב זה המינהלת התבקשה להגדיל את המספרים כדי להתאימם לנתונים המזויפים שדווחו בידי צה"ל.

הפגנה בירושלים נגד גיוס חרדים, בפברוארצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש אכ"א אלמוז התייחס בראיון לכאן ב' לדיווח שלפיו הרשימות שהעביר הצבא כללו אנשים שאינם חרדים ואף אינם דתיים. "יכול להיות שנעשו טעויות על מספר האנשים שאינם חרדים", אמר, "רובם המוחלט הם אנשים שמקיימים אורח חיים חרדי ומעידים על עצמם שהם לומדים, וזה לא בסדר שהם לא עומדים בהגדרות החוק".

מצה"ל נמסר: "לאחרונה התגלתה בצה"ל טעות בספירת מספר החיילים החרדים בשנים האחרונות. עם היוודע הטעות, הופקו לקחים באשר לקריטריונים לספירה ובאשר להקפדה על הגוף האמון על ספירת החיילים החרדים בתוך צה"ל. עוד יצוין כי הנתונים ביחס לשנת הגיוס 2018 (שהסתיימה ביוני 2019) טרם סוכמו".

בתגובה שפרסם לאחר מכן, מסר הצבא כי "הטענה כי זויפו הנתונים אינה נכונה". לפי צה"ל, בבדיקה שנערכה לאחרונה נבדקו בשנית נתוני גיוס החרדים בשנת 2017, אז "התגלו פערים ביחס לספירה הקודמת שנעשתה על ידי צה"ל". עם זאת, לפי הצבא, "בלב הפער נמצא אופן שיטת החישוב... אך מקורם (של הפערים, י"ק) אינו נובע, בשום צורה ודרך, מניסיון מערכתי של צה"ל להטעות בנתונים". הצבא הוסיף כי "האירוע תוחקר באכ"א והנתונים הוצגו לרמטכ"ל". בעקבות זאת, לפי צה"ל, הנחה הרמטכ"ל את אלוף במילואים רוני נומה לבחון את אופן איסוף הנתונים והחישוב של גיוס החרדים בשנים 2018-2011.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון הזמנית, ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן), החליט לקיים ביום שני בשבוע הבא דיון בנוגע לנתוני גיוס החרדים לצה"ל. אשכנזי זימן לדיון את נציגי צה"ל ומשרד הביטחון.

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן), שהיה בעבר ראש אכ"א, אמר לכאן ב' כי "לאף אחד אין אינטרס פוליטי כדי להציג מצג שווא לכנסת". שטרן טען כי האחראי לשינוי הנתונים הוא "איזה רב סרן שקיבל משימה לעמוד ביעד", והוסיף כי לדעתו אי אפשר לזייף את הנתונים במאות אחוזים. ח"כ אורנה ברביבאי (כחול לבן), שגם היא היתה ראש אכ"א, קראה לצה"ל לערוך בדיקה. "טוב יהיה אם צה"ל יבצע בדיקה מיידית ומעמיקה לבירור הפער בנתוני גיוס חרדים", כתבה בטוויטר.

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר), שעומד בראש השדולה לשוויון בנטל, מתח ביקורת על תגובת צה"ל ואמר כי "סטייה של אלפי אחוזים לאורך שנים היא הונאה בזדון". לדבריו, "העובדה שצה"ל כצבא העם שיקר ביודעין באחת הסוגיות הרגישות שהחברה הישראלית מתמודדת איתן היא חמורה ובלתי מתקבלת על הדעת. כיצד נוכל להאמין כך לתחקירים ודיווחים של צה"ל?".

בעקבות הפרסום, התנועה לאיכות השלטון שלחה מכתב לשר הביטחון נפתלי בנט, שבו ביקשה ממנו להורות על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית שתבחן אם גורמים בצה"ל זייפו את נתוני גיוס החרדים. לפי המכתב, הקמת הוועדה חיונית "לאור הרגישות הפוליטית בכל הנוגע לגיוס האוכלוסייה החרדית לצה"ל, ולאור התרת אמון הציבור ביושר המערך האמון על ביטחונו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ