עוד שלב בהסכמי הגז: נתניהו ימריא מחר לאתונה לטקס חתימה עם יוון וקפריסין

בצל המתיחות עם טורקיה ייפגש ראש הממשלה עם נשיא יוון וראש ממשלת קפריסין. אל נתניהו יתלווה שר האנרגיה יובל שטייניץ

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו, לצד ראש ממשלת יוון לשעבר אלכסיס ציפראס (מימין) וראש ממשלת קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס בבאר שבע, ב-2018
נתניהו, לצד ראש ממשלת יוון לשעבר אלכסיס ציפראס (מימין) וראש ממשלת קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס בבאר שבע, ב-2018צילום: קובי גדעון / לע״מ
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו ימריא מחר בבוקר (חמישי) לאתונה, למפגש הפסגה המשולש השביעי של ישראל-יוון-קפריסין. במסגרת הפסגה יחתמו הצדדים על הסכם נוסף להקמת צינור הגז "East-Med" מישראל, דרך קפריסין ויוון, לאירופה. זאת, בצל המתיחות המחריפה בין ישראל לטורקיה ובין קפריסין לטורקיה סביב קידוחי הגז הטבעי בים התיכון.

נתניהו ימריא ליוון יחד עם שר האנרגיה יובל שטייניץ. השניים ייפגשו עם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס וראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס. כמו כן ייפגש נתניהו עם נשיא יוון פרוקופיס פבלופולוס ושר החוץ של יוון ניקוס דנדיאס.

ספינת קרב טורקית שטה סמוך לספינת קידוח באזור קפריסין, ביוליצילום: Turkish Defence Ministry / אי

לישראל ולקפריסין מאגרי גז גדולים במים הטריטוריאליים שלהן ורצון לייצאם לאירופה יחד עם בעלת הברית הקרובה של האי, יוון, שמיקומה הוא תחנת מעבר אסטרטגית. אחרי שנים של גישושים חתמה בשנה שעברה ישראל על מזכר הבנות להקמת תשתית ייצוא. עלות הפרויקט השאפתני מוערכת בעשרות מיליארדי שקלים. הנושא נדון גם בפסגה קודמת, ב-2016, בין נתניהו, אנסטסיאדיס ונשיא יוון הקודם, אלכסיס ציפראס.

שדרוג היחסים בין ישראל ליוון מונע בעיקר משיקולים ביטחוניים וכלכליים, ובראשם משאבי הגז. המדינות מקיימות בין השאר תרגילים צבאיים שבהם משתתפות לעתים, על פי פרסומים זרים, גם מדינות ערב. יוון אף ריככה את עמדתה ביחס לנושא הפלסטיני במוסדות הבינלאומיים. לישראל ולקפריסין אינטרסים אזוריים משותפים רבים בהם, מלבד היחסים המורכבים עם טורקיה, ובהם גם המצב הביטחוני בסוריה ובלבנון. לשתי המדינות יחסים טובים עם מצרים, שאליה הן מתכוונות לייצא גז גם כן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ