בנט: נתפוס את שטחי ארץ ישראל, נתיישב בהם ונחיל ריבונות בשטחים

שר הביטחון הגיב היום לראיון של רה"מ הפלסטיני ב"הארץ", שבו אמר כי ברשות חותרים לבטל את ההבחנה שבין שטחי B, A ו-C. "הם מנסים לקחת לנו את השטח", אמר בנט ■ גנץ: מצפה לפרסום תוכנית השלום בהקדם

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנט בסיור במועצת בנימין, היום
בנט בסיור במועצת בנימין, היוםצילום: אריאל חרמוני / משר
נעה לנדאו
נעה לנדאו

שר הביטחון נפתלי בנט הגיב היום (שלישי) לדבריו של ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, בראיון ב"הארץ" שבו אמר כי ברשות חותרים לבטל את ההבחנה שבין שטחי B, A ו-C. "אנחנו במערכה על שטחי ארץ ישראל", אמר בנט. "הם מנסים לקחת לנו את השטח. אנחנו עולים לזירה. נתפוס את השטחים של ארץ ישראל, ניישב בהם את אזרחי המדינה, נבלום את הבנייה הפלסטינית ונחיל ריבונות".

"בשנים האחרונות אנחנו נמצאים בקרב בלימה", הדגיש בנט בסיור שערך במועצה האזורית בנימין. "התקופה הקרובה היא מעבר מבלימה להכרעה, להחלת הריבונות על שטחי C שבארץ ישראל, שביהודה ושומרון. זו המשימה, ואפשר לעשות את זה בשנה הקרובה, לפרוץ את ההקפאה הזאת של 52 שנים שבהן שלא החלנו את החוק אפילו על סנטימטר אחד. ביהודה ושומרון, בבקעת הירדן, בשומרון, ביהודה - אנחנו נחיל ריבונות".

בראיון שפורסם הבוקר ב"הארץ" פרש מוחמד אשתייה את האסטרטגיה שאימץ - "להתנתק מהתלות הקולוניאלית בישראל". לשם כך, הסביר, יש צורך לחזק את הקיבולת היצרנית של הכלכלה הפלסטינית. הוא וצוותו חילקו את שטחי הגדה המערבית ורצועת עזה לאשכולות כלכליים כגון תעשייה, חקלאות ותיירות.

הוא ציין כי הוא לא מבחין בין שטחי B, A ו-C בפיתוח שהוא מייעד לכל אשכול והוסיף כי הרשות חותרת למחוק את קווי התיחום המלאכותיים הללו. "לא מכיוון שרצינו בכך", הדגיש, "אלא משום שישראל החליטה לעשות זאת". הוא הזכיר כי "המסגרת של יחסינו עם ישראל היא הסכמי אוסלו", אבל "ישראל היא שמפרה אותם. אם בשבילה כל הגדה זה C, בשבילי כל הגדה זה A". מצד שני אמר ש"אין בהסכמים שום דבר שאוסר עלינו לפתח ב־C".

במקביל, יו"ר כחול לבן, בני גנץ, סייר הבוקר בבקעת הירדן, ואמר כי יפעל להחלת הריבונות בשטח זה. "בקעת הירדן היא חומת המגן המזרחית של מדינת ישראל בכל תרחיש עתידי שלא יקרה", אמר גנץ. "ממשלות שדנו בעבר על האפשרות להחזיר אותה עשו טעות אסטרטגית ביטחונית חמורה, ואנחנו רואים את חבל הארץ הזה כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

גנץ הדגיש כי המהלך להחלת הריבונות ייעשה בהסכמה ובתיאום עם הקהילה הבינלאומית. "עד אז נדאג להמשיך לפתח את המרחב הזה, חייבים להתקדם", הוסיף. "אסור שיקרו מקרים נוספים כמו אובדן צופר ונהריים, תופעה חמורה שהתרחשה בעיניי בעיקר בגלל הזנחה מדינית מתמשכת של היחסים שבינינו לבין ירדן".

גנץ הוסיף כי הוא מצפה שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ יפרסם בהקדם את תוכנית השלום. בשבועות האחרונים בוחן הממשל אפשרות לפרסם את התוכנית אף שמדובר בתקופת בחירות, אך עד כה הם נמנעו מכך. גנץ הביע בעבר התנגדות נחרצת לפרסום התוכנית, בטענה שהדבר יהיה פרס לנתניהו. השינוי הפומבי בעמדתו מצביע על כך שהתוכנית עשויה להתפרסם בקרוב מאוד‎.‎

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ