ריבלין: מקווה שמנהיגי העולם יתאחדו נגד גזענות ואנטישמיות ויגנו על הדמוקרטיה

הנשיא נאם בקבלת הפנים למנהיגים שהגיעו לישראל לקראת פורום השואה שייערך מחר ביד ושם. הוא רמז לוויכוח בין רוסיה לפולין בשאלת האחריות לפרוץ מלחמת העולם השנייה: "את המחקר ההיסטורי תשאירו להיסטוריונים"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריבלין ומקרון בבית הנשיא, אתמול
ריבלין ומקרון בבית הנשיא, אתמולצילום: אהוד צויגנברג
נעה לנדאו
נעה לנדאו

הנשיא ראובן ריבלין אירח הערב (רביעי) את באי פורום השואה הבינלאומי לארוחת ערב ממלכתית בבית הנשיא. לאירוע הגיעה שורת מנהיגים מרחבי העולם, ובהם נשיא צרפת עמנואל מקרון, מלך ספרד פליפה ויו"ר בית הנבחרים של ארצות הברית ננסי פלוסי. הכנס יתקיים מחר ביד ושם, ויגיעו אליו גם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ויורש העצר הבריטי הנסיך צ'רלס.

בנאום שנשא בקבלת הפנים, אמר ריבלין: "אני מקווה ומתפלל כי מהחדר הזה יצא מסר אחיד לכל אחת מהמדינות בעולם, שמנהיגי העולם עומדים מאוחדים במאבק נגד גזענות, אנטישמיות וקיצוניות, בהגנה על הדמוקרטיה ועל הערכים הדמוקרטיים. זה צו השעה. זה האתגר שלנו. זו הבחירה שלנו". הכנס יתקיים לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

ריבלין ופליפה מלך ספרד בבית הנשיא, הערבצילום: אוהד צויגנברג

"זוהי התכנסות היסטורית, לא רק עבור ישראל והעם היהודי, אלא עבור האנושות כולה", אמר ריבלין בפתח דבריו. "הערב, בעוד שאנחנו זוכרים את קורבנות השואה, ומלחמת העולם השנייה, אנחנו גם מציינים את ניצחון החירות וכבוד האדם". הוא ציין כי בטקס מחר ביד ושם, המנהיגים יתכנסו "כדי לזכור וכדי להבטיח 'לעולם לא עוד'".

בנאומו רמז ריבלין גם להתנצחות בין פולין ורוסיה, סביב שאלת האחריות ההיסטורית לפרוץ מלחמת העולם השנייה. נשיא פולין, אנדז'יי דודה, החליט להחרים את הטקס, מכיוון שמארגניו סירבו לאפשר לו לנאום, בעוד שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כן ינאם. מלבד ריבלין, בקבלת הפנים יישאו דברים גם המלך פליפה כנציג מנהיגי תבל וכן חתן פרס ישראל וחוקר השואה פרופ' יהודה באואר.

ריבלין, מקרון, נתניהו ומנהיגים נוספים בבית הנשיא, היוםצילום: אוהד צויגנברג

"מחקר היסטורי צריך להישאר בידי ההיסטוריונים", אמר הנשיא ריבלין. "תפקידם של מנהיגים ומדינאים לעצב את העתיד... בתקופה שבה יותר ויותר ניצולים עוזבים אותנו, ההתכנסות הזו משקפת את המחויבות המשותפת שלנו להעביר את העובדות והשיעורים ההיסטוריים של השואה, לדור הבא".

לרגל הארוחה בבית הנשיא, הופק סרטון ובו הצהרות של מנהיגים מרחבי העולם לזכר השואה ונגד אנטישמיות, בהם גם מנהיגים שלא הגיעו לישראל. בין היתר, בסרטון מופיעים דבריו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ: "לאלו המבקשים את השמדת ישראל והעם היהודי אנו אומרים: לעולם לא עוד". נשיא רוסיה, פוטין כתב כי "אנחנו מצפים מכל העולם לאחד מאמציו בהתמודדות" עם האנטישמיות.

נשיא גרמניה, פרנק-ואלטר שטיינמאייר, עם הרב הראשי, הרב לאו, בבית הנשיא, הערבצילום: אוהד צויגנברג

הנסיך צ'ארלס הבריטי אמר כי "עלינו לדאוג שזכרם של המיליונים שנספו יועבר לדורות הבאים". נשיא פולין, דודה, הוסיף בסרטון: "זיכרון השואה ומלחמת העולם השנייה חייב להיות תמרור אזהרה עבורנו ועבור צאצאינו". האפיפיור פרנציסקוס כתב: "יש להישאר איתנים במאמצים לקידום דיאלוג, הבנה הדדית ואחווה אנושית כבסיס לשלום מתמשך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ