טראמפ הזמין את נתניהו ואת גנץ לבית הלבן בשבוע הבא כדי לדון בתוכנית השלום

לפי מקורות ישראליים, התוכנית תבטיח ריבונות של ישראל בכל ההתנחלויות הקיימות ואת סיפוח בקעת הירדן, לצד הקמת מדינה פלסטינית מפורזת. טראמפ: כל הפרטים שפורסמו על התוכנית הם ספקולציות בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו ופנס בשגרירות ארה"ב בירושלים, היום
נתניהו ופנס בשגרירות ארה"ב בירושלים, היוםצילום: קובי גדעון / לעמ

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת יו"ר כחול לבן בני גנץ לוושינגטון בשבוע הבא על מנת לדון בתוכנית השלום של טראמפ להסדר ישראלי-פלסטיני. "הנשיא טראמפ ביקש להזמין את נתניהו לבוא לבית הלבן כדי לדון בעניניים אזוריים ועל האפשרות של שלום בארץ הקודש", אמר הערב (חמישי) סגן הנשיא מייק פנס לראש הממשלה לאחר פגישתם בירושלים. "בהצעתו של ראש הממשלה, הזמנתי גם את בני גנץ יו"ר כחול לבן. הוא קיבל את ההזמנה להצטרף לנתניהו בבית הלבן".

"אני מקבל את ההזמנה להגיע לוושינגטון", ענה נתניהו לפנס. "הצעתי להזמין את גנץ לאירוע כי זה חשוב שלא נאבד את ההזדמנות ההיסטורית הזאת, עם כזה גיבוי של הבית הלבן. אנחנו צריכים לקבל את הקונצנזוס הרחב ביותר שניתן כדי להבטיח שלום וביטחון למדינת ישראל". לפי שעה, בכחול לבן לא מאשרים כי גנץ אישר את הגעתו לוושינגטון.

טראמפ נוחת במרילנד בשובו מהפורום הכלכלי בדאבוס, הלילהצילום: Kevin Wolf/אי־פי

לפי מקורות ישראליים, התוכנית תבטיח ריבונות ישראלית בכל ההתנחלויות הקיימות ואת סיפוח בקעת הירדן כגבולה המזרחי של ישראל. הם הוסיפו כי האזורים שכיום מוגדרים פלסטיניים צפויים להישאר בשליטתם - ויוגדרו כמדינה מפורזת. לדברי המקורות, סירוב פלסטיני מיידי לטראמפ יביא להכשרת צעדי סיפוח באופן חד-צדדי. הנשיא טראמפ צייץ הערב בטוויטר כי "הדיווחים לגבי פרטי תוכנית השלום ולוח הזמנים שלה הם ספקולציות בלבד".

עד כה נמנעה ארה"ב מפרסום תוכנית השלום, בשל המשבר הפוליטי ורצף מערכות הבחירות בישראל. אולם באחרונה בחן הממשל האמריקאי אפשרות לפרסם את התוכנית עוד לפני הבחירות ב-2 במארס. גנץ, שהתנגד עד כה לפרסום התוכנית בטענה שהדבר יהווה "פרס" לנתניהו, שינה השבוע את עמדתו וקרא לטראמפ לפרסם אותה בהקדם.

השיח סביב תוכנית השלום משתלב בהצהרות של בכירים ישראלים בעניין סיפוח עתידי בגדה המערבית. נתניהו הכריז השבוע כי בכוונתו להחיל את הריבונות הישראלית בבקעת הירדן ובצפון ים המלח, ואף הציע לקדם את המהלך עוד לפני הבחירות. גנץ הציג עמדה דומה, אם כי הבהיר שהוא מבקש לעשות זאת רק לאחר הבחירות ו"בתיאום עם הקהילה הבינלאומית". גם שר הביטחון, נפתלי בנט, אמר כי "התקופה הקרובה היא מעבר מבלימה להכרעה, להחלת הריבונות על שטחי C".

נתניהו ופנס בכותל המערבי, היוםצילום: שלו שלום

בכחול לבן הבהירו כי אין כוונה לשנות את לוח הזמנים של הדיונים בבקשת החסינות של נתניהו בשל ההתפתחויות המדיניות. "כשיולי אדלשטיין הכריז שהדיון יתקיים ביום שלישי, הערכנו שעשה זאת בידיעה שנתניהו וגנץ יוזמנו לוושינגטון באותו היום", אמרו בכחול לבן. "הבית הלבן פשוט נחלץ לעזרתו של נתניהו. נכון לעכשיו, אין לנו כל כוונה לדחות את הדיונים בכנסת בשבוע הבא. אם יהיה צורך נקזז את גנץ ונתניהו בהצבעה במליאה".

פנס מבקר כעת בישראל לרגל פורום השואה הבינלאומי בירושלים. טרם פגישתו עם נתניהו, הוא נפגש היום גם עם גנץ. גם חתנו ויועצו של טראמפ, ג'ארד קושנר, היה אמור לבוא לירושלים כדי לדון בתוכנית השלום, אך הוא הודיע אתמול שתנאי מזג האוויר בדאבוס, שם השתתף בפורום הכלכלי העולמי, לא יאפשרו לו להגיע לישראל בזמן.

חלקה הכלכלי של תוכנית השלום פורסם ביוני, והוא מתבסס על הקמת קרן בינלאומית שתשקיע כ-50 מיליארד דולר בפרויקטים לשיפור הכלכלה הפלסטינית. רוב הכסף, כ-28 מיליארד דולר, מיועד להשקעה ישירות בעזה ובגדה המערבית, ושאר הסכום יושקע בפרויקטים בירדן, במצרים ובמדינות נוספות באזור. התוכנית כוללת גם הקמה של כביש גישה וקו רכבת שיחברו את עזה לגדה המערבית דרך שטח ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ