הקרמלין: שחרור נעמה יששכר מתעכב כיוון שטרם הגישה בקשה לחנינה

עורך דינה של יששכר ייפגש עמה מחר כדי להציג לה פרטים על הליך החנינה.לדבריו, מדובר בהחלטה אישית שלה. מוקדם יותר אמה כל יששכר, יפה, שוחחה עמה ואמרה לה לחתום על הבקשה - לאחר שאתמול נפגשה עם פוטין

בר פלג
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פוטין עם אמה של נעמה יששכר, יפה, אתמול בתל אביב
פוטין עם אמה של נעמה יששכר, יפה, אתמול בתל אביבצילום: Aleksey Nikolskyi/אי־פי
בר פלג
רויטרס

דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אמר היום (שישי) כי שחרורה של נעמה יששכר מתעכב משום שהיא טרם הגישה בקשת חנינה. לדבריו, לא ניתן לשחררה מבלי שהוגשה בקשה רשמית לחון אותה. בשל כך, עורך דינה של יששכר, ואדים קלובגנט, ייפגש עמה מחר כדי להציג לה את הפרטים על הליך החנינה. קלובגנט הדגיש כי מדובר בהחלטה אישית שלה בלבד. אמה של יששכר, יפה, שוחחה עמה היום בפעם הראשונה מאז פגישתה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וביקשה ממנה לחתום על בקשת החנינה.

עורך דין נוסף של יששכר, אלכסיי קובלנקו, אמר אתמול ל"הארץ" כי הליך חנינה ברוסיה הוא נדיר. "נשיא רוסיה מעולם לא נתן חנינה לאזרח זר עד כה", ציין. "יחד עם זאת, כל ההליך הזה עד כה הוא מאוד חריג לכן הכל יכול להיות".

בפגישתם אתמול אמר פוטין ליפה יששכר כי "הכל יהיה בסדר". הפגישה נערכה בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, וגורמים בלשכתו מסרו לאחר מכן כי הושגה "התקדמות משמעותית" במגעים לשחרורה.

בדברים שנשא במעון ראש הממשלה אתמול, אמר פוטין: "ברור לי שנעמה ממשפחה טובה והגונה. ידועה לי עמדתו של ראש הממשלה שרוצה לקבל החלטה, וזה ללא ספק יילקח בחשבון. היום את נעמה מבקרת ממלאת מקום האחראי על זכויות האדם ברוסיה. האם דואגת מאוד, כמובן, אמרתי לה את זה והייתי רוצה לחזור - הכל יהיה בסדר". נתניהו אמר לאחר הפגישה כי היא היתה "מצוינת ומרגשת", והודה לפוטין על המחווה. לאחר מכן הוסיף כי "לא ייקח הרבה זמן" עד שיששכר תשוחרר.

כפי שאמר פוטין, אתמול ביקרה את יששכר נציבת זכויות האדם ברוסיה, ובראיון לערוץ טלוויזיה מקומי אמרה כי היא ראתה את דברי פוטין "ומאמינה לו". הנציבה, שמתחה ביקורת על פגיעה בזכותה של יששכר לביקורי אמה, הגיעה לכלא יחד עם כמה עיתונאים שראיינו אותה. בראיון ששודר ברוסיה, אמרה יששכר: "כשראיתי את אמא בטלוויזיה עם אנשים חשובים כל כך... התרגשתי מאוד כשהוא (פוטין) אמר לאמא שהכל יהיה בסדר עם המשפחה הנהדרת שלי". היא הוסיפה: "אני עדיין פה, אבל אני מאמינה לדבריו. אם הוא אומר שהכל יהיה בסדר, כך יהיה".

מלבד הראיון הטלוויזיוני ששודר אמש, הבוקר פורסם גם ראיון עמה בעיתון היומי הוותיק "מוסקובסקי קומסומולץ". בראיון צוטטה יששכר אומרת כי לא שמעה על סל המחוות שדווח כי ישראל צפויה לתת למוסקבה בתמורה לשחרורה וכשנשאלה מה בכוונתה לעשות לאחר שתשוחרר, השיבה כי מטרתה המרכזית כרגע היא "לחזור הביתה".

יששכר שוהה כעת בבית מעצר סמוך למוסקבה שבו כלואים עצורים לפני פסק דין חלוט. עורכי דינה חוששים כי מכיוון שבית המשפט במוסקבה דחה בחודש שעבר את ערעורה, הוא תועבר בקרוב לכלא זמני ומשם לבית סוהר שמרוחק כ-200 ק"מ ממוסקבה. אמה של יששכר צפויה לטוס לשם ביום ראשון בבוקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ