ישראל מאשרת לראשונה באופן רשמי לאזרחים לבקר בסעודיה

דרעי חתם על צו שלפיו ההיתר יינתן לצורך פולחן דתי או פגישות עסקיות. עד כה נסעו ישראלים לסעודיה ללא אישור רשמי. בוועדת החאג' והעומרה, האחראית על ארגון נסיעות של מוסלמים לסעודיה, הופתעו מההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכה, באוגוסט
מכה, באוגוסטצילום: Umit Bektas/רויטרס

ישראל אישרה היום (ראשון) לראשונה לישראלים לבקר בסעודיה באופן רשמי. שר הפנים אריה דרעי חתם על צו המאפשר היתר יציאה של ישראלים למדינה, כשעד כה נסעו אליה ישראלים, רובם ערבים, ללא אישור רשמי. גורמים הבקיאים בפרטי ההחלטה אמרו ל"הארץ" כי הצו נחתם בפועל ביום רביעי, וכי המהלך "מבשיל כבר שבועות ארוכים".

לפי הצו, היתר היציאה לסעודיה יינתן בשני מקרים: ביקור במדינה לצורכי פולחן דתי בתקופת החאג' וקיום מצוות העומרה. במקרה שני, היציאה תתאפשר לצורכי פגישות עסקיות או לשם חיפוש השקעות לתקופה של עד 90 יום, בתנאי שהנוסע מחזיק בהזמנה לסעודיה מגורם רשמי.

בוועדת החאג' והעומרה, האחראית על ארגון נסיעותיהם של מוסלמים אזרחי ישראל לסעודיה, הופתעו מההחלטה ואמרו כי ההשלכות המיידיות שלה אינן ברורות. דובר הוועדה, השייח עבד ארחים פוקרא, אמר ל"הארץ" כי עד כה מוסלמים שנסעו לסעודיה הגיעו אליה דרך ירדן, ומשרד ההקדשים הירדני תיאם את נסיעתם. בוועדה אמרו עוד כי תיאום הנסיעות מופעל בידי מנגנון מורכב, ולכל החלטה בנושא יש השלכות מדיניות וכלכליות על ירדן - כך שהחלטת דרעי יכולה להשליך על מערכת היחסים עם המדינה.

לפי ועדת החאג' והעומרה, מדי שנה נוסעים לסעודיה כ-30 אלף עולים לרגל מישראל, כ-4500 מתוכם מבקרים בה במטרה לקיים את מצוות החאג' והיתר יוצאים על מנת לקיים מצוות העומרה. תיאום הנסיעה כולל רישום של המבקשים לנסוע בוועדה, המעבירה את השמות לירדן לקבלת ההיתרים, בהם תעודת מעבר ירדנית. עלויות הנסיעה נאמדות בכמה עשרות אלפי שקלים המשולמים בדינר ירדני, וכוללים עמלות ומסים לממשלת ירדן.

ההגעה לסעודיה נעשית בשתי דרכים - יבשתית, דרך מעבר הגבול הירדני ומשם באטובוסים בבעלות ירדנית לסעודיה, או אווירית, בטיסה משדה התעופה בן גוריון לעמאן ומשם לעיר ג'דה שבסעודיה. חלק מהעולים לרגל עמם שוחח "הארץ" הסבירו כי לפעמים המטוס נוחת לעצירת ביניים קצרה בעמאן וממשיך לסעודיה, וכי הם משתמשים בתעודת המעבר שקיבלו מירדן, כך שלמראית עין נשמר הנוהג שלפיו הסעודים לא מקבלים אזרחים ישראלים.

"אנחנו עוד לא יודעים אם יהיה שינוי בנוגע לעלייה לרגל, נראה שההחלטה נוגעת יותר לאנשים שמבקשים לעשות עסקים או לערוך נסיעות פרטיות", מסביר פוקרא. "נכון להיום לא קיבלנו שום עדכון מירדן או סעודיה שיש שינוי". לדבריו, לנסיעה לקיום מצוות העומרה באביב הקרוב נרשמו כבר 16 אלף עולים לרגל, ששילמו מראש את מחיר הנסיעה המלא. "אנחנו ממתינים לעדכונים אבל יכול להיות שיש כאן מהלך פוליטי הצהרתי יותר ממהלך מעשי", מציין פוקרא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ