ריבלין בפולין: לא מעט פולנים נתנו יד לרצח יהודים בשואה, לא מעט עמדו מנגד

הנשיא יצא הבוקר לפולין לרגל יום השואה הבינלאומי ונפגש עם נשיא פולין, אנדז'יי דודה, בקרקוב. דודה טען כי החרים את פורום השואה ביד ושם מכיוון שהוא עיוות את הזיכרון ההיסטורי של מלחמת העולם השנייה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דודה וריבלין בקרקוב, היום
דודה וריבלין בקרקוב, היוםצילום: AGENCJA GAZETA/רויטרס
עופר אדרת
עופר אדרת

נשיא המדינה, ראובן ריבלין התייחס אתמול לחלקם של פולין, והעם הפולני בשואה, והצהיר כי "האומה הפולנית נאבקה בעוז ובאומץ נגד גרמניה הנאצית, אבל לא מעט מבני העם הפולני עמדו מנגד, וגם נתנו יד לרצח היהודים". ריבלין נפגש עם נשיא פולין אנדז'יי דודה לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, והשתתף לצדו בטקס לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. דודה התייחס באירוע למחלוקת בין מדינתו לבין רוסיה באשר לחלקה של כל אחת מהמדינות במלחמת העולם השנייה, ואמר כי "עיוות ההיסטוריה של המלחמה כמוהו כחילול זכר הקורבנות שאפרם מפוזר כאן". מפולין המשיך ריבלין לברלין, ומחר הוא צפוי לנאום בעברית בבונדסטאג.

"פולין והאומה הפולנית הם קורבנות של מלחמת העולם השנייה", אמר ריבלין בתום הפגישה עם דודה. "אנו זוכרים את עשרות אלפי הפולנים שנרצחו באושוויץ. אנו זוכרים כי גרמניה הנאצית היא שיזמה, תכננה וביצעה את רצח העם היהודי בפולין, כמו גם במקומות אחרים, וכי היא נושאת באחריות המלאה למעשיה". עם זאת, הוא הוסיף, "אנו זוכרים גם שלמרבה הזוועה, היא זכתה לסיוע ניכר במעשיה הרצחניים ברחבי אירופה כולה, ואף התנהלות זו תובעת נטילת אחריות. לעד נקדש ונוקיר את אומץ לבם של חסידי אומות העולם, ובתוכם אלפי פולנים, שסיכנו את חייהם כדי להציל יהודים. אבל לצד זאת אנו זוכרים ונזכור, כי האנשים האציליים האלה, שסיכנו את חייהם ואת חיי משפחותיהם, היו מעטים, מעטים מדי. פולין, המקום שבו העם היהודי שגשג ופרח במשך מאות שנים הפך לבית הקברות הגדול ביותר שלו".

ריבלין ודודה עם סופיה אופטולוויץ, בתו של ויטולד פילצקי שארגן התנגדות האסירים באושוויץ, היוםצילום: AFP

ריבלין התייחס בנאומו גם למתיחות בין ישראל לפולין, סביב החוק האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה. הקשר בין שתי המדינות, אמר, צריך להתנהל "מתוך מחויבות בלתי מעורערת לזיכרון עובדות העבר, לקדש את טוהר ההיסטוריה, ולהשאיר את מלאכת מחקר העובדות בידיהם של היסטוריונים ומומחים".

דודה הסביר בתום הפגישה כי החרים את פורום השואה הבינלאומי, שהתכנס בשבוע שעבר ביד ושם בחסות ריבלין, מפני שחלקה של פולין במלחמת העולם השנייה הוצג בו באופן מעוות. כך, הוא ציין כי היא לא הוזכרה בין המדינות שלחמו בנאצים בסרטון שהוצג בפתח הכינוס. עם זאת, הבהיר כי הוא מבין שהפורום לא היה אירוע ממלכתי של ממשלת ישראל, אלא יוזמה של עמותה פרטית בראשות נשיא הקונגרס היהודי האירופי, משה קנטור, "שהוא גם חבר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין". דודה כעס על כך שלא הורשה לנאום בכינוס, שבו נאם פוטין. זאת, על רקע חילופי האשמות בין המדינות בעניין האחריות למלחמת העולם השנייה. רוסיה מבקשת לגמד את חלקה בפלישה לפולין ב-1939, שהביאה לפרוץ המלחמה, ולהציג את עצמה כמי ששחררה את אירופה מהנאצים. לפי הנרטיב הפולני לא מדובר בשחרור, שכן הכיבוש הנאצי התחלף בכיבוש קומוניסטי.

בטקס באושוויץ-בירקנאו התייחס דודה למחלוקת, מבלי לנקוב בשמה של רוסיה. "אנחנו הפולנים יודעים את האמת על מה שקרה כאן", אמר. "פולין היתה הקורבן הראשון של גרמניה הנאצית. אדמותיה נכבשו, חייליה נלחמו נגד גרמניה בכל החזיתות מהיום הראשון ועד היום האחרון של המלחמה, ושישה מיליון מאזרחיה נרצחו בידי הנאצים, כולל שלושה מיליון יהודים".

מנהיגי תבל בפורום השואה העולמי בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ