מועצת יש"ע: לא נאפשר הקמת מדינה פלסטינית גם במחיר של ויתור על ריבונות

משלחת מטעם המועצה נפגשה הבוקר עם בכירים בוושינגטון. אמש פרסמה המועצה הודעה שבה נכתב כי אנשיה ימתינו לפרסום פרטי תוכנית השלום של הממשל האמריקאי

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה ורעייתו עם אנשי מועצת יש"ע בוושינגטון, אתמול
ראש הממשלה ורעייתו עם אנשי מועצת יש"ע בוושינגטון, אתמול
הגר שיזף
הגר שיזף

מועצת יש"ע הודיעה היום (שלישי), לקראת פרסום התוכנית המדינית של ממשל טראמפ, כי לא תסכים להקמת מדינה פלסטינית - גם אם משמעות הדבר היא שלא תוחל ריבונות ישראלית בגדה המערבית ובקעת הירדן. משלחת של המועצה נפגשה הבוקר עם בכירים בממשל, ולאחריה מסר יו"ר המועצה דוד אלחייני: "אנחנו מוטרדים מאוד. לא נוכל להסכים לתוכנית שתכלול הקמתה של מדינה פלסטינית שתהווה איום על מדינת ישראל וסכנה גדולה לעתיד".

עוד אמר אלחייני: "אנו מצהירים כי לא נאפשר הקמת מדינה פלסטינית גם במחיר של ויתור על ריבונות במרחבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. אנו דורשים מראש הממשלה השרים וחברי הכנסת לא לקבל הסכם הכולל בתוכו הקמת מדינה פלסטינית בכל אופן שהוא".

אמש פרסמה המועצה הודעה אחרת, שבה נכתב כי אנשיה ימתינו לפרסום פרטי התוכנית. ההודעה פורסמה בתום פגישה בין אנשי המועצה לראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר שהאחרון נפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לא ברור מה גרם לשינוי בעמדת המועצה, מכיוון שהעובדה שתוכנית השלום של ממשל טראמפ כוללת משא ומתן להקמת מדינה פלסטינית פורסמה בכלי התקשורת כבר לפני כמה ימים.

בוושינגטון נמצאים כעת ראש המועצה האזורית בקעת הירדן ויו''ר מועצת יש''ע דוד אלחייני, ראש המועצה המקומית אפרת וראש דסק החו"ל של מועצת יש''ע עודד רביבי, ראש מועצה אזורית מטה בנימין ישראל גנץ וראש מועצה אזורית גוש עציון שלמה נאמן. בנוסף לארבעת נציגי מועצת יש"ע, גם ראש מועצת השומרון יוסי דגן נמצא כעת בוושינגטון ונפגש עם נתניהו.

בנט במסיבת עיתונאים, שלשום. אמר כי מפלגתו לא תאפשר "מסירה של ס"מ אדמה של ארץ ישראל לערבים"צילום: אבישג שאר-ישוב

לאחר פרסום ההודעה פרסם ראש העיר אריאל הודעה המתנגדת לעמדת מועצת יש״ע: "יו"ר מועצת יש"ע ומספר מצומצם של ראשי רשויות יצאו בהודעה בתקשורת במפתיע וללא עדכון כלל ראשי הרשויות החברים המועצה. אנחנו מחזקים את ראש הממשלה בשעה זו ומחכים לשמוע את הפירוט המלא של התכנית״. חלק מחברי משלחת יש״ע הוציאו גם הם הודעת הבהרה בה הביעו את הערכתם לממשל טראמפ וראש הממשלה ואמרו שיתייחסו למהות התוכנית לאחר פרסומה.

שלשום התייחס שר הביטחון נפתלי בנט לפרסומה הצפוי של התוכנית המדינית של ממשל טראמפ ולסיפוח אפשרי של חלקים בגדה המערבית. "בשום מצב ובשום תנאי לא נאפשר הקמה של מדינה פלסטינית או הכרה במדינה כזאת ולא נאפשר מסירה של ס"מ אדמה של ארץ ישראל לערבים", אמר.

שר הביטחון הוסיף כי "עומדת לפנינו, לפני הממשלה, הזדמנות של פעם בחיים, פעם ב-50 שנה, להחיל את החוק הישראלי על חצי מיליון אזרחים ועל הבקעה וגוש עציון. זה החלום שלנו כל כך הרבה השנים. שואלים אותנו מה תהיה עמדתנו. תשובתנו: יספחו - נתמוך, לא יספחו - לא נתמוך".

לפי מקורות ישראליים, התוכנית תבטיח ריבונות ישראלית בכל ההתנחלויות הקיימות ואת סיפוח בקעת הירדן כגבולה המזרחי של ישראל. האחריות הביטחונית בכל שטחי הגדה צפויה להישמר בידי ישראל, ורוב ירושלים - כולל העיר העתיקה - תהיה בשליטה ישראלית. בנוסף, ישראל לא תוכל להרחיב את ההתנחלויות ותיאלץ לפנות מאחזים לא חוקיים. לפי המקורות, המדינה הפלסטינית תוקם בשטחי רוב הגדה ובשכונות פלסטיניות מרוחקות בירושלים. בנוסף, פלסטין תזכה למעמד במקומות הקדושים, בשיתוף ירדן.‎

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ