גורם מדיני: ישראל לא חתמה על עסקה לשחרור יששכר, מדובר ב"מחווה לנתניהו"

לדברי בכיר בצוות הבין משרדי שעסק בנושא, המחוות שישראל נקטה כלפי רוסיה נועדו להדק את הקשרים בין המדינות, גם לנוכח נושאים נוספים שאינם קשורים ליששכר

נעה לנדאו
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יששכר בדיון בעניינה, בחודש שעבר
יששכר בדיון בעניינה, בחודש שעברצילום: Alexander Zemlianichenko Jr/אי
נעה לנדאו
בר פלג

ישראל לא חתמה על עסקה עם רוסיה לשחרור נעמה יששכר - כך אמר היום (רביעי) בכיר בצוות הבין משרדי שעוסק בנושא. לדברי הגורם, שחרורה של יששכר, הכלואה ברוסיה מאז מעצרה באפריל, נעשה "כמחווה של הנשיא ולדימיר פוטין לנתניהו". ראש הממשלה אמור להמריא היום למוסקבה, ולפי הערכות ידון עם הנשיא פוטין בשחרור יששכר.

הגורם הוסיף כי המדינה פעלה מרצון לפתור פרשה שיכלה לפגוע ביחסים הרגישים בין ישראל לרוסיה, וכן לאור ההערכה שעמדת המדינה בעניין אחר פעלה לרעת נעמה. לדבריו, המחוות שישראל נקטה כלפי רוסיה נועדו להדק את הקשרים בין המדינות, גם לנוכח נושאים נוספים שאינם קשורים ליששכר.

מימין: פוטין, ראש הממשלה נתניהו, רעייתו ואמה של נעמה יששכר בישראל, ביום חמישיצילום: אוהד צויגנברג

אמה של יששכר, יפה, הביעה תקווה כי בתה תשתחרר בקרוב. "אני מחכה, אופטימית, מחכה לנשיא פוטין שעדיין לא הודיע, אז אני מחכה כל רגע לשמוע מה קורה. אני בטוחה שנעמה מרגישה אותו דבר שם", אמרה יששכר לכתבים במוסקבה הבוקר, "אני מקווה שהזמן יעבור מהר. אני מתוחה ומתרגשת, זה ערבוב של הרבה תחושות. הרגע שחיכיתי לו כל כך עשרה חודשים קורה".

שלשום הודיעו עורכי דינה של יששכר כי ועדת החנינות ברוסיה אישרה את הבקשה שהגישה, ומושל מחוז מוסקבה העבירה לעיונה של לשכת פוטין, לקראת חתימה סופית של הנשיא. דובר הקרמלין אמר השבוע כי פוטין יקבל החלטה בנושא בזמן הקרוב.

אחד מעורכי הדין בצוות ההגנה של יששכר, אלכסיי קובלנקו, אמר בשבוע שעבר ל"הארץ" כי הליך חנינה ברוסיה הוא נדיר. "נשיא רוסיה מעולם לא נתן חנינה לאזרח זר עד כה", ציין. "יחד עם זאת, כל ההליך הזה עד כה הוא מאוד חריג לכן הכל יכול להיות".

אמה של יששכר, יפה, נפגשה עם פוטין במעון ראש הממשלה בשבוע שעבר. לאחר הפגישה אמר נשיא רוסיה: "ברור לי שנעמה ממשפחה טובה והגונה. ידועה לי עמדתו של ראש הממשלה שרוצה לקבל החלטה, וזה ללא ספק יילקח בחשבון". עוד אמר פוטין: "האם דואגת מאוד, כמובן, אמרתי לה את זה והייתי רוצה לחזור - הכל יהיה בסדר". נתניהו אמר לאחר הפגישה כי היא היתה "מצוינת ומרגשת", והודה לפוטין על המחווה. לאחר מכן הוסיף כי "לא ייקח הרבה זמן" עד שיששכר תשוחרר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ