עסקת המאה מציעה העברת שטחים בנגב לפלסטינים. במועצה האזורית זועמים על נתניהו

לפי התוכנית, קרקעות באזור פיתחת ניצנה וחולות חלוצה יהיו חלק מהמדינה הפלסטינית העתידית. ראש מועצת רמת נגב: "אף אחד בממשלה לא עדכן אותי. מצער שנתניהו מוכן לוותר על התיישבות יהודית בנגב"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמת נגב, בחודש שעבר
רמת נגב, בחודש שעברצילום: עופר וקנין
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

במועצה האזורית רמת נגב, ששטחים רבים הסמוכים ליישוביה מיועדים לעבור לפלסטינים כחלק מתוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, כועסים על ראש הממשלה בנימין נתניהו. ראש המועצה, ערן דורון, אמר ל"הארץ" בעקבות פרסום התוכנית אתמול (שלישי) כי "מצער לראות שראש ממשלת ישראל מוכן, בתמורה על שמירה של התיישבות יהודית ביהודה ושומרון, לוותר על התיישבות יהודית בנגב, וזה עוד ממי שמתיימר להיות ממשיכו של בן גוריון".

גם אם טראמפ ירשה לנתניהו לספח את הירח והכוכבים, הוא לא יינצל ממשפט / יוסי ורטר | בעוד החול בשעונו הולך ואוזל, נתניהו מהמר על הימין / רוית הכט | הסיפוח כבר קיים, החידוש הוא נכונות הימין לוותר על שאר הגדה / נעה לנדאו | טראמפ מבטיח להגשים חלומות לימין; הפלסטינים יכשילו אותם / עמוס הראל | טראמפ שטח שורת הבטחות שאי אפשר לקיים / צבי בראל | שטחים בנגב יועברו לפלסטינים, דיון על המשולש: מדינת ישראל על פי טראמפ

מפת שתי המדינות לפי תוכנית טראמפ

המפה שהציג הבית הלבן מצוירת בקווים כלליים, לכן קשה לאמוד באופן מדויק אילו שטחים בנגב מצפים בוושינגטון שישראל תעביר לידי הפלסטינים. אולם מדובר לכל הפחות על שטחים נרחבים הסמוכים לגושי התיישבות בגבול מצרים, בהם אזור פיתחת ניצנה, במועצה האזורית רמת הנגב. באזור זה נמצאים היישובים קדש ברנע, עזוז, באר מלכה, כמהין וניצנה, בהם גרות כ-200 משפחות, וייתכן ששטחיהם יכללו בעסקת חילופי השטחים. כמוכן, שטחים בקרבת חולות חלוצה, הכוללים את היישובים בני נצרים ונווה – בו מתגורר שר החינוך רפי פרץ – עשויים להיכלל בעסקה.

לדבריו של דורון, אף גורם בממשלה לא עדכן אותו כי השטחים בתחום מועצתו כלולים בתוכנית, והוא לא קיבל הסברים מנציג כלשהו לגבי אומדן השטח אותו מתעדת הממשלה למסור במקרה של הסכם שלום. "הנגב לא למכירה", הוא אמר. "אני מציע לראש הממשלה לבוא קצת לפיתחת ניצנה לפני שהוא מסכים לוותר עליה. כנראה שלשמור על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון יותר חשוב מההתיישבות היהודית בנגב".

סטיקר שהופץ באזור חולות חלוצה ב-2001

זוהי אינה הפעם הראשונה שהמדינה מנהלת משא ומתן על מסירת השטחים באזור. בשנת 2001, ראש הממשלה דאז אהוד ברק שוחח עם הפלסטינים על אפשרות זו, והצית גל מחאה של תושבי האזור שהתנגדו לכך נחרצות. "חלוצה לחלוצים" היה הסלוגן שהתנוסס בזמנו על סטיקרים רבים באזור, כאשר בשיאה של המחאה התאספו אלפים במחאה נגד התוכנית.

"אף פעם לא ספרו אותנו, לא במה שמשקיעים פה ולא במה שעושים פה", אמר ל"הארץ" אלון צדוק, תושב קדש ברנע שבמועצה רמת נגב. "מתייחסים אלינו כמו קבוצה קטנה ועלובה". צדוק, בעל יקב, היה שותף למחאה ההיא לפני קרוב ל-20 שנה.

ערן דורון ראש מעוצת רמת נגב: התיירות הכפרית בנגב מהווה משענת כלכלית עבור משפחות רבותצילום: עופר וקנין

צדוק כינה את התוכנית כ"שיחוק", ואמר שאם התוכנית להעביר לפלסטינים את השטחים אכן תתממש הוא יידע כיצד לחיות איתה. עם זאת, הוא התקשה להסתיר את ספקנותו. "אנחנו לא באמת מאמינים שזה יקרה ולכן אנחנו אדישים לזה", אמר והוסיף כי בעיניו, מכל תוכניות השלום שהוצעו עד היום, התוכנית של טראמפ היא "הכי פחות מציאותית, כי אי אפשר לעשות חתונה בלי כלה". צדוק התייחס לכך שהרשות הפלסטינית סירבה באופן גורף לשתף פעולה עם ממשל טראמפ בנושא.

הילה קפלן, אף היא תושבת קדש ברנע, סיפרה כי ההודעה על העברת השטחים הפתיעה אותה לחלוטין. "לא חשבנו שניכנס לתוכנית המאה", אמרה. "מבחינתנו זה לא משהו שנתפס, לא דבר שנסכים לו. גם אם אף אחד לא יפונה, הנוכחות הזאת ליד יישובי פיתחת ניצנה תשפיע באופן ישיר על החיים בנגב".

קפלן, עובדת במועצת רמת נגב, יודעת עד כמה קשה לשכנע גורמים בממשלה להשקיע משאבים ביישובים הסמוכים לגבול מצרים. לכן היא מתקשה ביתר שאת לקבל את המגעים שנערכו מאחורי גבם של התושבים. "במקום שהמדינה תשקיע בהפרחת הנגב, להוריד אנשים דרומה, היא עושה בדיוק הפוך", קבעה. "במקום שיקדמו תוכניות להביא לכאן אנשים שיעשו פה חקלאות ותיירות, הם עושים ההפך. זה דבר סופר בעייתי, שמוכיח שההסתכלות של הממשלה הפוכה לגמרי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ