בר פלג
נעה לנדאו

נעמה יששכר נחתה היום (חמישי) בישראל במטוס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאחר ששוחררה מהכלא הרוסי בתום עשרה חודשים. בצאתה מנמל התעופה בן גוריון אמרה יששכר לכלי התקשורת כי היא מודה לכל מי שסייע לה והוסיפה: "אני עדיין בשוק מכל הסיטואציה". נתניהו אמר לפני נחיתתה כי ישראל פעלה לשחרורה בשל סכנה ליחסים האסטרטגיים עם רוסיה. נתניהו אמר כי "היחסים שלנו עם רוסיה הם יחסים אסטרטגיים ראשונים במעלה" וכי הפרשה "חייבה התערבות".

נתניהו הוסיף: "צריך לזכור שהפרשה קרתה ברקע נושאים אחרים - בין היתר מניעת כניסתם של תיירים רוסים לישראל ופרשת ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב". עוד אמר רה"מ כי שוחח אתמול עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, גם על תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ועל המצב בסוריה.

לאחר שהגיעה יששכר לבית משפחתה ברחובות, אמה יפה אמרה לכלי התקשורת: "אנחנו לא יודעים איזו ילדה אנחנו מקבלים. כשפגשתי אותה זה לא היה קל. שאלתי אותה על הרגע שיצאה מהכלא, וזה לא היה קל. היא אמרה שהיא מוצפת". לדבריה, "אנחנו בבית לא יודעים מה לעשות. זה ערבוב של רגשות. נעטוף אותה ונראה איך נתמודד עם זה".

ליעד גולדברג, אחות של יששכר, סיפרה ל"הארץ" לפני כמה שעות כי שוחחה עם אחותה והתרגשה מאוד. "אני מודה לכל מי שעזר לנו, לפוטין לראש הממשלה לפעילים שלנו. זה יום מאוד מרגש", אמרה.

נעמה יששכר מגיעה לביתה ברחובות, הערב

יששכר נעצרה בנמל התעופה שרמטייבו ב-9 באפריל, כשהמתינה לטיסת המשך מהודו לישראל. כלב משטרתי זיהה חשיש בתיקה, והיא נחשדה בהחזקת סמים. להגנתה טענה בתחילה כי לא התכוונה להכניס את הסמים לשטח רוסיה, ובהמשך אמרה כי מישהו אחר הכניס את הסמים לתיק. היא הואשמה בהברחת סמים, ובאוקטובר נגזר עליה עונש של 7.5 שנות מאסר. בדצמבר נדחה הערעור שלה.

המגעים לשחרורה של יששכר החלו עם מעצרה, ובחודשים הראשונים נדונה עסקה שנועדה לכלול את ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב, שהיה כלוא בישראל. בורקוב המתין להסגרה לארצות הברית בגין פשעי סייבר, ומוסקבה דרשה שיועבר אליה. הרשויות בארץ סירבו לכך, בנימוק שלא ניתן להתערב בהחלטת בית המשפט העליון להסגירו לידי האמריקאים, וההליך הושלם בנובמבר. בשבוע שעבר הוא אף הודה בחלק מהאישומים נגדו. בישראל העריכו כי הרוסים השתמשו ביששכר, המחזיקה גם באזרחות אמריקאית, כמנוף לחץ על וושינגטון.

יששכר ברוסיה, היוםצילום: DAN WILLIAMS/רויטרס

בשבוע שעבר נודע כי ישראל מבצעת כמה מחוות עבור רוסיה, ובהן העברת הבעלות על כנסיית אלכסנדר נבסקי בירושלים לשלטון הרוסי. גורם מדיני הבהיר אז כי לא קיימת עסקה להעברת הבעלות על הכנסייה בתמורה לשחרור יששכר, "אבל היה ברור שאי אפשר להתקדם בלי שיפור האווירה מול הרוסים". בכיר בצוות הבין-משרדי שעסק במגעים למתן החנינה ליששכר אמר אתמול כי ישראל לא חתמה על עסקה עם רוסיה לשחרורה. לדברי הגורם הישראלי, השחרור נעשה "כמחווה של פוטין לנתניהו".

הבוקר אמר פוטין כי העניק את החנינה ליששכר בעיקר בזכות אמה, יפה, וכי "צריך לזכור שהיא עברה עבירה וכי היו לה סמים בתיק". נתניהו הודה לו על החנינה של יששכר ואמר: "זה דבר שמרגש את כולנו והתודה שלנו ניתנת מכל אזרחי ישראל, מכל הלב".

קבלת הפנים לנעמה יששכר בנתב"ג, היום

תגובות