בכיר בפמליית רה"מ: מבררים מול ארה"ב את שאלת הסיפוח, מקווה שלא השתנה כלום

לדברי הגורם, המחלוקת נסובה סביב אופן הביצוע הטכני של הסיפוח – בפעימה אחת, או בשלבים כפי שרצתה ישראל. לדבריו, חוסר התיאום לא נעשה בזדון, ו"אין מחלוקת על המהות"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פוטין ונתניהו במוסקבה, היום
פוטין ונתניהו במוסקבה, היוםצילום: Maxim Shemetov/אי־פי
נעה לנדאו
נעה לנדאו

גורם בכיר בפמליית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (חמישי) כי ישראל מבררת כעת מול ארצות הברית את שאלת הסיפוח של בקעת הירדן, צפון ים המלח וההתנחלויות בגדה המערבית. זאת לאחר שבכירי הממשל ובראשם ג'ארד קושנר סתרו את הבטחותיו של נתניהו כי יביא את ההצעה לסיפוח בפני הממשלה כבר בישיבתה הקרובה ביום ראשון.

הגורם אמר את הדברים לכתבים במטוסו של נתניהו בדרך חזרה לישראל ממוסקבה, ולשאלה אם השתנה דבר מה מאז ההבטחות שהושמעו השיב: "אני מקווה שלא השתנה כלום". לדבריו, "זה לא היה bad faith (בזדון) ואנחנו כרגע מבררים את הדברים".

עוד ציין כי המחלוקת בין ישראל לארה"ב בסוגייה היא טכנית, על אופן ביצוע הסיפוח. לדבריו ארה"ב רצתה שיבוצע בפעימה אחת, בעוד שישראל תכננה לפרוס אותו על פני שני שלבים או יותר. לפי הבכיר ישראל רצתה לספח "קודם את בקעת הירדן, צפון ים המלח והיישובים ביהודה ושומרון - ואחר כך מה שמקיף אותם, כי זה מצריך הרבה עבודת מפות". הוא הוסיף כי "זו השאלה הטכנית שצריך להסדיר. אבל אין ויכוח על המהות".

"אנחנו עובדים על זה כבר שלוש שנים, מאות שעות, כדי להביא הסכם מיטבי לישראל", הוסיף הגורם, "ומה שהושג זה דבר ענק: הכרה של נשיא אמריקאי בהחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן, צפון ים המלח, היישובים ביהודה ושומרון ומה שמקיף אותם. הרבה יותר מתוכניות אחרות. פי עשרה. הדבר הזה הושג, אין ויכוח, אבל יש בעיה טכנית".

ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ בבית הלבן, אתמול. קושנר אמר בראיון כי ארה"ב לא תתמוך בסיפוח לפני הבחירות צילום: Evan Vucci/אי־פי

חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר, אמר בראיון שפורסם לפנות בוקר כי הממשל מקווה שישראל לא תספח התנחלויות בגדה המערבית לפני הבחירות ב-2 במארס. הוא הבהיר כי אם נתניהו יחליט לעשות זאת בחודש הקרוב, ארה"ב לא תתמוך בכך. דבריו של קושנר היו הפעם הראשונה שבכיר בממשל טראמפ אומר בקולו ובאופן מפורש שהממשל מעדיף שישראל לא תספח התנחלויות בטווח המיידי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ