קושנר: אנו מנסים למנוע מישראל להתרחב בגדה, אפשר לדבר על הגבולות

בראיון לטלוויזיה המצרית, קרא יועצו וחתנו של טראמפ לפלסטינים לדון בתוכנית השלום ברצינות כדי "להזיז את העגלה קדימה". לדבריו, "אם הם רוצים לשנות משהו במפה, שיגידו איפה הגבול צריך לעבור"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קושנר בבית הלבן, בשבוע שעבר
קושנר בבית הלבן, בשבוע שעברצילום: Alex Brandon/אי־פי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יועצו וחתנו של דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר, התראיין הלילה (ראשון) לטלוויזיה המצרית וקרא לפלסטינים לנצל את ההזדמנות ולדון ברצינות בתוכנית השלום שפרסם הממשל. "הצלחנו לגרום לישראלים להסכים למדינה פלסטינית ולעקרונות שלפיהם היא תוקם", אמר קושנר. "בגדה יש 500 אלף ישראלים ואנחנו מנסים למצוא דרך לעצור את ההתרחבות של ישראל בשטח ולהעניק לה את האדמות שהיא לא רוצה לעזוב".

יועצו של הנשיא ציין כי ישראל מעולם לא הסכימה להקמת מדינה פלסטינית קודם לתוכנית השלום הנוכחית והדגיש כי זהו צעד משמעותי. "במשך שנים רבות ישראל התרחבה, ולמרות המשך המשא ומתן לא הושג פתרון לסכסוך", אמר. "הפלסטינים תמיד רצו מדינה וזה היה הבסיס לעסקה. א-סיסי אמר לי - ג'ארד לא תפתרו את זה לעולם בלי שהפלסטינים יקבלו מדינה. זה חשוב להם ולכל העולם הערבי, אבל האנשים סובלים בגלל המצב הנוכחי וצריך למצוא איך להתקדם".

קושנר הוסיף כי "זו לא הצעה קלה. זו הצעה רצינית ועל ההנהגה הפלסטינית לדון עמנו בה. אם הם רוצים לשנות משהו והם לא אוהבים את הגבולות ששרטטנו על המפה - בואו ותאמרו לנו את זה. תגידו איפה אתם חושבים שהגבול צריך לעבור".

בראיון מתח קושנר ביקורת על הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, ואמר כי מנהיג שאכפת לו מעמו אמור "לרוץ לשולחן המשא ומתן ולהציג את הדברים שהוא רוצה כדי להזיז את העגלה קדימה". הוא תקף גם את מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, ואמר כי כמי שמחזיק בתיק המשא ומתן עם ישראל זה 25 שנה, הוא שבר שיא בכישלונות להשיג הסדר שלום עמה.

קושנר קרא לפלסטינים ללמוד את התוכנית, להתייעץ עם מדינות ערב באזור ולגשת לשולחן המשא ומתן עם ישראל. "אנחנו נהיה הוגנים ולא מוטים לטובת אף צד", הבטיח.

עבאס ועריקאת, אתמול בקהירצילום: MOHAMED ABD EL GHANY/רויט

בשבוע שעבר אמר קושנר בראיון לאתר Gzero כי הממשל מקווה שישראל לא תספח התנחלויות בגדה המערבית לפני הבחירות ב-2 במארס. הוא הבהיר כי אם נתניהו יחליט לעשות זאת בחודש הקרוב, ארה"ב לא תתמוך בכך. דבריו של קושנר הם הפעם הראשונה שבכיר בממשל טראמפ אומר בקולו ובאופן מפורש שהממשל מעדיף שישראל לא תספח התנחלויות בטווח המיידי.

"נעבוד איתם ונגיע להסכמות לאחר הבחירות", אמר קושנר, והשיב "נראה מה יהיה" לשאלה על הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל תספח את כל ההתנחלויות בגדה כבר השבוע. הוא הוסיף כי "הסכמנו איתם על הקמת צוות טכני שיבחן את המפות. נתחיל כבר עכשיו את העבודה הטכנית, אבל אני חושב שנצטרך ממשלה ישראלית קבועה כדי להתקדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ