נשיא אוגנדה לנתניהו: בוחנים פתיחת שגרירות בירושלים

יוורי מוסווני אמר את הדברים לראש הממשלה בביקורו באוגנדה, לאחר שזה הציע לפתוח שגרירות ישראלית בקמפלה. נתניהו הכריז על פתיחת קו תעופה ישיר בין שתי המדינות

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני הזוג נתניהו באוגנדה, היום
בני הזוג נתניהו באוגנדה, היוםצילום: חיים צח / לעמ
נעה לנדאו
נעה לנדאו

נשיא אוגנדה יוורי מוסווני אמר היום (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא בוחן אפשרות לפתוח שגרירות בירושלים. מוסווני אמר זאת לנתניהו, שמבקר במדינה, לאחר שראש הממשלה הציע לו שישראל תפתח שגרירות בקמפלה, בירת אוגנדה. לדברי מוסווני, "מה שבטוח, יש חלק של ירושלים שנמצא בישראל. אני לא רואה למה לא, אנחנו לומדים את זה".

נתניהו עורך במדינה ביקור בן יום אחד. בביקורו הכריז על קו תעופה ישיר בין ישראל לאוגנדה. לפני עלייתו למטוס אמר ראש הממשלה: "ישראל חוזרת לאפריקה בגדול, אפריקה חזרה כבר לישראל. אלה קשרים שהם חשובים מאוד בתחום המדיני, בתחום הכלכלי ובתחום הביטחוני ועוד יסופר בזה. היום אני נוסע לאוגנדה, אנחנו מחזקים את הקשר עם המדינה הזו ואני מקווה שבסוף היום יהיו לנו בשורות טובות מאוד למדינת ישראל".

בני הזוג נתניהו באנטבה עם נשיא אוגנדה יוורי מוסווני ורעייתו שרת החינוך ג'נט מוסווני, היוםצילום: חיים צח / לעמ

בשנים האחרונות דווח בישראל ובעולם כי ישראל עשויה לחדש את יחסיה הדיפלומטיים עם מדינות מוסלמיות באפריקה, בהן מאלי, ניז'ר וסודאן. כך למשל, אחרי ביקורו של נתניהו בצ'אד בשנה שעברה, דווח ב"הארץ" כי בישראל מקווים לחידוש היחסים עם מאלי, אחרי 50 שנה של נתק. כמו כן, דווח כי ישראל פועלת להסדרת היחסים גם עם סודאן, ובכירים במדינה אף התבטאו על כך כמה פעמים בפומבי. זאת, במיוחד לאחר הדחת הדיקטטור עומאר אל-באשיר.

עוד דווח כי ישראל פנתה בעבר לארה"ב ולמדינות נוספות ועודדה אותן לשפר את יחסיהן עם סודאן ולנקוט כלפיה מחוות על רקע ניתוק היחסים בין המדינה הערבית־אפריקאית לבין איראן.

בעבר דווח ב"הארץ" כי ישראל גירשה בחשאי מבקשי מקלט ממדינות שונות באפריקה לאוגנדה. גם כיום, מבקשי מקלט מגורשים לאוגנדה במה שמכונה "גירוש מרצון". ישראל גם הודיעה לאחר מכן שהיא מבקשת לגרש את מבקשי המקלט בכפייה למדינות שלישיות שנחשפו כאוגנדה ורואנדה. במדינות אלה נרתעו מהביקורת כלפיהן וטענו כי התוכנית לא תצא לפועל.

ישראל אינה מגרשת את אזרחי סודאן לארצם, בין היתר מכיוון שאין בין המדינות יחסים דיפלומטיים. כינון יחסים כאלה עשוי לשנות את התמונה. בנאום בפני מרכז הליכוד לפני שבועיים הבטיח נתניהו: "עצרנו כניסה של מיליון מסתננים מסיני לארץ. הבדל עצום. הוצאנו כבר שליש מאלו שעדיין נכנסו, ואנחנו הולכים להוציא את שני השליש שנשארו, גם על זה עובדים, בקרוב תשמעו חדשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ