נעה לנדאו
ג'קי חורי

האיחוד האירופי הודיע היום (שלישי) כי הוא מתנגד לסיפוח חלקים בגדה המערבית בידי ישראל, וכי "צעדים לקראת סיפוח לא יוכלו לעבור ללא מענה". בהודעה מטעם שר החוץ של הארגון, ג'וזף בורל, נכתב כי האיחוד "אינו מכיר בריבונותה של ישראל בשטחים שנכבשו ב-1967", בהתאם לחוק הבינלאומי והחלטות מועצת הביטחון של האו"ם.

משרד החוץ מסר בתגובה להצהרה כי העובדה ש"שר החוץ של האיחוד בחר להשתמש בשפה מאיימת כלפי ישראל, זמן קצר אחרי כניסתו לתפקיד ורק שעות מעטות אחרי פגישותיו באיראן היא מצערת, ולכל הפחות מוזרה". דובר משרד החוץ, ליאור חייט, הוסיף: "מדיניות והתנהלות כאלה הן הדרך הטובה ביותר לוודא שתפקיד האיחוד בכל תהליך (בין ישראל לפלסטינים) יהיה מינימלי".

באיחוד קראו "לשני הצדדים לחדש את השיחות ולהימנע מכל פעולות חד-צדדיות המנוגדות לחוק הבינלאומי, אשר עלולות להחמיר את המתיחות". בהודעה צוין כי באיחוד "מודאגים במיוחד מהצהרות על הסיפוח הצפוי של בקעת הירדן וחלקים אחרים של הגדה המערבית".

לפי ההודעה, התוכנית המדינית שפרסם בשבוע שעבר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חורגת מהפרמטרים הבינלאומיים המוסכמים לגבי פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. באיחוד הבהירו כי הם ממשיכים לתמוך בפתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 1967. "האיחוד האירופי ימשיך לתמוך בכל המאמצים המכוונים להחייאת תהליך מדיני בהתאם לחוק הבינלאומי, תהליך שיבטיח זכויות שוות ושיהיה מקובל על שני הצדדים", נכתב.

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל־מלכי, בירך על הודעת האיחוד והגדיר אותה כתבוסה לטראמפ ולממשל האמריקאי, שלדבריו מנהל "מדיניות פיראטים". לפי אל־מלכי, למרות הלחצים מצד ארה"ב וישראל, "הודעת האיחוד האירופאי מהווה ניצחון להחלטות הקהילה הבינלאומית ולכל השואפים להשיג צדק". שר החוץ הדגיש כי הרשות הפלסטינית ממשיכה לנהל מגעים מול האיחוד כדי להשיג הכרה במדינת פלסטין בגבולות 1967, ושיבח את האמירה בדבר פעולה נגד ישראל אם תנקוט בצעדים־חד צדדים.

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזפ בורל, ביקר שלשום את התוכנית המדינית של ממשל טראמפ, ואמר כי האיחוד מחויב לפתרון שתי המדינות ולחוק הבינלאומי. בורל מסר במהלך ביקור בירדן כי תוכנית טראמפ "מאתגרת רבות מההחלטות המוסכמות ברמה הבינלאומית: גבולות 1967 - כפי שהסכימו שני הצדדים - עם מדינה פלסטינית שחיה לצד ישראל בשלום, ביטחון והכרה הדדית".

לפי תוכנית טראמפ, ישראל תוכל לספח חלקים בגדה המערבית ולהחיל את החוק הישראלי על ההתנחלויות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לאחר הצגת התוכנית כי הממשלה תדון בסיפוח בתוך כמה ימים, אולם הדיון נדחה בשל התנגדות בממשל טראמפ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ