שוטר פלסטיני נורה למוות בג'נין; תחקיר מערכת הביטחון: לא היווה איום על חיילים

פלסטיני נוסף נהרג בעימותים שהתפתחו בעיר בעקבות הריסת בית משפחת מחבל. בזמן ההריסה, חוליית צלפים ירתה לעבר הכוחות שאבטחו את הריסת הבית, ואלה השיבו באש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הריסת בית המחבל בג'נין, הלילה
הריסת בית המחבל בג'נין, הלילהצילום: דובר צה"ל

שוטר פלסטיני נהרג הלילה (חמישי) מירי צה"ל בג'נין. מתחקיר ראשוני של מערכת הביטחון עולה כי השוטר עמד בכניסה לתחנת משטרה ולא היווה איום על חיילי צה"ל. התקרית אירעה בזמן כניסה של כוחות גדולים של צה"ל לג'נין למבצע הריסה של בית מחבל. כניסת הכוחות עוררה עימותים נרחבים בעיר, שבמהלכם נהרג גם צוער פלסטיני בן 19, יאזן מונדר אבו טביח, שלמד באקדמיה של הביטחון הפלסטיני ביריחו. השוטר שנורה, סמל טארק בדואן, נפצע תחילה קשה ומותו נקבע בשעות הצהריים. בתקרית נפצעו שישה פלסטינים נוספים. תיעוד של הירי בשוטר כפי שהופץ ברשתות הפלסטיניות:

אכרם ארג'וב, מושל ג'נין, אמר ל"הארץ" כי "ההתנהלות של ישראל היא התנהלות של כיבוש וכוחנות. הכניסה לג'נין בצורה הזו ובעיתוי הזה יכולה להוביל רק ליותר מתיחות ולהסלמה". לדבריו, שוטרים פלסטינים - ובהם השוטר שנורה למוות - לא היו שותפים לעימותים, אלא רק שהו במקום.

השוטר הפלסטיני סמל טארק בדואן

המבנה שצה"ל הרס הלילה בעיר נהרס בפעם השנייה, ושייך למשפחתו של אחמד קונבע, המחבל שרצח את הרב רזיאל שבח במאחז חוות גלעד בינואר 2018. בזמן הריסת הבית נפתחה אש לעבר חיילי צה"ל שאבטחו את הפעולות ההנדסיות מחוליית צלפים פלסטינית. החיילים השיבו אש ולא נמסר אם היו נפגעים.

חיילים בג'נין, הלילהצילום: דובר צה"ל

בהמשך היום נפצע שוטר באורח קל בפיגוע ירי בעיר העתיקה. היורה נהרג.

צה"ל הוציא לפועל את הריסת הבית חרף המתיחות הגבוהה בעת הזו בגדה המערבית בעקבות פרסום תוכנית טראמפ. בשבועות האחרונים הופעל לחץ כבד מצד ארגוני ימין על צה"ל ועל שר הביטחון נפתלי בנט להוציא לפועל את ההריסה של בית המשפחה. מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, דחה לפני כשבועיים את השגות המשפחה על ההחלטה להרוס את ביתה בפעם השנייה, וזו הגישה עתירה לבג"ץ. ביום ראשון דחה בית המשפט את העתירה ובכך נתן אור ירוק להריסת הבית.

יאזן מונדר אבו טביח, שנהרג הלילה בג'נין

השופט נעם סולברג אמר בפסק הדין כי "דין העתירה להידחות. על הפרק – אכיפת החוק, פשוטו כמשמעו". בהחלטה נכתב: "משניתן צו החרמה והריסה, נשללות זכויות בעליו הקודמים ברכוש שהוחרם". סולברג הציע לצה"ל להדגיש בצו ההריסה את האיסור לבנות את הבית מחדש בשטח ההריסה.

שבח, אב לשישה בן 35, נורה למוות בחוות גלעד מרכב חולף בינואר 2018, כשנהג סמוך למאחז שממערב לשכם. הוא נפצע תחילה באורח קשה ומאוחר יותר נקבע מותו בבית החולים. היורים נמלטו מהמקום. חודש לאחר מכן, נהרג ראש החוליה שעמדה מאחורי הרצח, אחמד נסר ג'ראר, מאש כוחות הביטחון במהלך ניסיון לעצור אותו בכפר יאמון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ