צעיר יהודי נשלח למעצר מינהלי - מיד לאחר שבית המשפט שחרר אותו

הצו הוצא נגד אליה בן דוד, פעיל ימין בן 19 החשוד שיידה אבן על פלסטיני ופצע אותו באורח בינוני - ולפי שב"כ נשקף ממנו סיכון ביטחוני. מדובר ביהודי היחיד שנמצא במעצר מינהלי כיום, לעומת 461 פלסטינים

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פעילי ימין במיצג נגד חקירות שב"כ, 2015
פעילי ימין במיצג נגד חקירות שב"כ, 2015צילום: מוטי מילרוד
הגר שיזף
הגר שיזף

בית המשפט המחוזי מרכז שחרר ממעצר הבוקר (שני) צעיר יהודי בן 19 מצפון הארץ - ומיד עם שחרורו הוצא נגדו צו מעצר מינהלי. היחידה המרכזית ש"י במשטרה עצרה לפני שבוע את אליה בן דוד, פעיל ימין החשוד שיידה אבן על נהג מונית פלסטיני בנובמבר, סמוך להתנחלות כוכב השחר, ופצע אותו בינוני. לפי השב"כ, לאחר חקירתו הוחלט להוציא נגדו צו מעצר מינהלי בשל סיכון ביטחוני שנשקף ממנו. הצו המינהלי, שעליו חתם שר הביטחון נפתלי בנט, תקף לחודש.

במהלך מעצרו של בן דוד נמנע ממנו מפגש עם עורך דין. בן דוד, תושב נוף הגליל, הוא בנו של הרב גולן בן דוד המנהל תלמוד תורה בעיר. במהלך הדיון הבוקר בביהמ"ש דחה השופט עידו דרויאן גמליאל את ערעור המדינה על החלטה קודמת לשחררו ואף הקל את תנאי השחרור.

גורם ביטחוני מסר להארץ כי בן דוד הוא "דמות אלימה וקיצונית" וכי הוא נחשד במעורבות בפעילות אלימה נגד פלסטינים בתקופה האחרונה. לדברי הגורם, המעצר המנהלי הוא כלי מניעתי ולא ענישתי, שנעשה בו שימוש רק במקרים שבהם אי אפשר למנוע את מסוכנותו בכלים אחרים. "המצב בשטחי איו״ש מתוח מבחינה ביטחונית, ומערכת הביטחון פועלת על מנת למנוע פעילות טרור שעלולה להבעיר את השטח ולגרום לפגיעה בחיי אדם", הוסיף.

משב"כ נמסר כי "עם סיום החקירה, לאור הסיכון הביטחוני המשמעותי הנשקף מבן דוד, ובהמשך להמלצת שב״כ, נחתם נגדו צו מעצר מינהלי". הצעיר הוא היהודי היחיד שנמצא במעצר מינהלי כיום. צעיר יהודי נוסף נעצר לפני כשבוע, נחקר בשב״כ ועדיין במעצר שאינו מינהלי. לפי ארגון "אדאמיר" יש כיום 461 פלסטינים במעצר מינהלי.

השימוש בצו מעצר מינהלי, שעליו נדרש לחתום שר הביטחון, מאפשר לעצור את החשוד ללא אישור שופט או הצגת מודיעין בפניו. ב-2017 התרחש מקרה דומה, שבו שב"כ הוציא צו מעצר מינהלי נגד צעיר יהודי, יום לאחר שבית המשפט הורה לשחררו ממעצר רגיל. מקרה זה נחשב בזמנו חריג, מכיוון שצו מעצר מינהלי מוצא כדי לעצור חשודים מיידיים בפיגועים, ולא כדי לעקוף את החלטות בית המשפט.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו, אשר מייצג את בן דוד, אמר: "מערכת אכיפת החוק הגיעה לשיא השפל. היום בית המשפט המחוזי הורה לשחרר חשוד, תוך ביקורת שהוא מעביר על המשטרה והשב"כ. לאחר מכן המשטרה והשב"כ הולכים במחשכים, בחדרי חדרים, וחוטפים אותו פשוטו כמשמעו בצו מעצר מינהלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ