צה"ל חסם כניסות לכפרים פלסטיניים בשל תלונות מתנחלים על יידוי אבנים

הבוקר נחסמו הכניסות של ארבעה כפרים באמצעות מחסומי בידוק ושערי ברזל. התושבים התלוננו על כך שהחסימות מאריכות משמעותית את דרכם. מגורם צבאי נמסר כי ההחלטה התקבלה בשל "ריבוי אירועי טירור"

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיילים ליד מחסום רנתיס שבכביש 465 ב-2018
חיילים ליד מחסום רנתיס שבכביש 465 ב-2018צילום: מוטי מילרוד
הגר שיזף
הגר שיזף

צה״ל סגר היום (שני) למכוניות את הכניסות הראשיות לכפרים הפלסטינים לאורך כביש 465, המכונה "חוצה בנימין". בחלק מהכפרים נחסמו הכניסות כליל באמצעות שערי ברזל, ובאחרים הוצב מחסום עם בידוק של חיילים. הכפרים שכניסתם נחסמה הם דיר ניזאם, דיר אבו משעל, נבי סלאח ועבוד. ההחלטה התקבלה בעקבות תלונות של מתנחלים על יידוי אבנים.

לפי גורם צבאי, הכניסות נחסמו בשל ״ריבוי אירועי טרור אלימים של זריקות אבנים, בקבוקי תבערה ובקבוקי צבע״. הגורם הדגיש כי לכל הכפרים יש יציאות חלופיות ותנועת רכבים פלסטינים מתאפשרת על הכביש. אף שלכפרים כניסות נוספות, מדובר בכניסות משניות. כביש 465 הוא הכביש הראשי שמחבר בין הכפרים, בין ביר זית ורמאללה וכן בין הכפרים למחסום רנתיס, דרכו עוברים תושבי הכפרים הפלסטינים שעובדים בישראל.

יוסף (שם בדוי), תושב דיר אבו משעל, בן 48, אמר ל"הארץ" כי לכפר אומנם יש כניסה נוספת, אך השימוש בה מקשה מאוד על התושבים. ״הדרך השנייה תלולה. כשיורד גשם, כמו בימים האחרונים, לא כל מכונית יכולה לנסוע שם והדרך ארוכה בהרבה מאשר בכביש הראשי״. בדיר אבו משעל חיים כ-5,000 תושבים ויוסף מוסיף כי בעיירה אין בית חולים, מה שהופך את חסימת הכניסה הראשית לכפר לבעיתיית אף יותר. ״כבר אתמול היו בכניסה לכפר חיילים שבדקו אותנו והנסיעה לרמאללה לקחה לי שעתיים בגלל כל העיכובים. הבוקר, כשגיליתי שחסמו את הכניסה הראשית לחלוטין, פשוט החלטתי לא לצאת מהכפר. אני יודע שתושבים רבים עשו כמוני״.

גדר ההפרדה ליד מחסום רנתיס ב-2009צילום: אלון רון

צה״ל הציב לאורך השנים שערי ברזל בכניסות רבות לכפרים בגדה המערבית, מה שמאפשר לו לסגור את הכניסות במהירות. בכפרים אחרים, הוצבו לאורך השנים קוביות בטון גדולות המהוות גם הן מחסום במידת הצורך. על פי ארגון יש דין, הכניסה לכפר דיר ניזאם הייתה חסומה עם שער ברזל באופן קבוע בין החודשים פברואר-יולי 2019. לדברי הארגון, הסיבה לסגירת השער לדברי המת״ק (ראש מנהלת תיאום וקישור) הפלסטיני הייתה זריקת אבנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ