שגרירת ארה"ב באו"ם: תוכנית טראמפ נתונה לשינויים

עבאס אמר בכינוס מועצת הביטחון כי התוכנית נועדה לחסל את הלאומיות הפלסטינית וכי לא יקבל אותה. מזכ"ל האו"ם הבהיר שהארגון נותר מחויב לפתרון שתי המדינות. דנון: לא תהיה כל התקדמות לשלום עד שעבאס יפרוש

נעה לנדאו
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבאס בכינוס מועצת הביטחון, היום
עבאס בכינוס מועצת הביטחון, היוםצילום: Seth Wenig/אי־פי
נעה לנדאו
ג'קי חורי

תוכנית טראמפ היא בסיס למשא ומתן ונתונה לשינויים - כך אמרה היום (שלישי) שגרירת ארה"ב באו"ם, קלי קראפט. קראפט נאמה בכינוס מועצת הביטחון של האו"ם, שעסק בתוכנית השלום האמריקאית. לאחר הכינוס אמר בכיר בממשל האמריקאי כי התוכנית נועדה לשמש בסיס לחידוש המשא ומתן על פתרון שתי המדינות, והדגיש כי "התוכנית היא התחלת התהליך ולא סופו".

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, אמר בכינוס כי הוא סבור ש"עסקת המאה" נועדה לחסל את הלאומיות הפלסטינית, ולא תביא לשלום או ליציבות. על כן, הצהיר, הרשות לא תקבל אותה ותתנגד ליישומה. עבאס הוסיף כי הפלסטינים מוכנים לשוב מיד למשא ומתן "לפי החלטות הקהילה הבינלאומית". הוא הדגיש כי בכל מקרה ייאבק בטרור ולא יפנה למאבק אלים. "אל תגרמו לנו לאבד את התקווה", קרא.

בפתח הדיון הבהיר מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, כי הארגון נותר מחויב לפתרון שתי המדינות על בסיס קווי 1967 בהתאם להחלטות האו"ם והחוק הבינלאומי. שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, הזהיר מפני סיפוח חד-צדדי והסלמה באלימות. פורום המדינות האירופיות במועצת הביטחון, הכולל את צרפת, גרמניה, בלגיה, פולין ואסטוניה, הודיע לפני הדיון כי התוכנית מפרה את המוסכמות הבינלאומיות וכי הן עדיין מחויבות לפתרון שתי המדינות על בסיס קווי 1967. הבכיר האמריקאי אמר לאחר הדיון כי ארה"ב אופטימית ביחס לתוכנית, שכן ההצעה לגנות אותה לא הובאה להצבעה וישנן מדינות שמוכנות לדון בה "בראש פתוח".

שגרירת ארה"ב קלי קראפט בכינוס מועצת הביטחון, היוםצילום: Seth Wenig/אי־פי

הנשיא הפלסטיני הגדיר את התוכנית כישראלית-אמריקאית, ולדבריו קבלתה תעמיק את משטר האפרטהייד בשטחים הפלסטיניים ותהיה בבחינת מתן פרס לכיבוש הישראלי, במקום למצות עמו את הדין על פשעיו. "אם החלטות המוסד המכובד הזה אינן מכובדות, למי אפנה?" תהה. הוא הוסיף כי לפי התוכנית, המדינה הפלסטינית נראית "כמו גבינה שוויצרית", ושאל את הנוכחים: "מי מכם היה מסכים למדינה בתנאים דומים?" עבאס הבהיר כי הפלסטינים לא יסכימו שארה"ב תישאר מתווכת בלעדית לשלום, אלא רק כחלק מהקוורטט (לצד האיחוד האירופי, האו"ם ורוסיה).

עוד ציין עבאס כי מדינות וגופים בינלאומיים רבים הביעו התנגדות לתוכנית, והזכיר כי היא עוררה הסתייגות גם בישראל ובארה"ב. הוא הציג חתימות של חברי קונגרס אמריקאים המתנגדים לה ומכתב בחתימת 300 ישראלים. "אני מברך את מי שיצאו נגד התוכנית בתל אביב", אמר.

דני דנון בכינוס מועצת הביטחון, היוםצילום: Seth Wenig/אי־פי

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, תקף בנאומו את עבאס. "אם היה באמת רוצה במשא ומתן, הוא לא היה עכשיו בניו יורק אלא בירושלים", אמר. "לא תהיה כל התקדמות בתהליך השלום כל עוד אבו מאזן מכהן בתפקידו. רק כשעבאס יֵרד מהבמה, ישראל והפלסטינים יוכלו לצעוד קדימה. מנהיג שבוחר בסרבנות, בהסתה ובהאדרת טרור לעולם לא יכול להיות שותף לשלום".

לקראת נאומו של עבאס הפגינו היום כעשרת אלפים בני אדם בכיכר מנארה ברמאללה, בעידוד ראשי הפלגים הפלסטינים, ובהם הפתח. בתוך כך, הסהר האדום דיווח כי 12 פלסטינים נפגעו בעימותים עם כוחות צה"ל בסמוך למחסום בית אל, בכניסה לאל-בירה. לפי הדיווח, שניים מהם נפצעו מכדורי גומי, והיתר שאפו גז או נחבלו.

הפגנה ברמאללה נגד תוכנית טראמפ, היוםצילום: Majdi Mohammed/אי־פי

בימים האחרונים ביקשה הרשות הפלסטינית לקדם גינוי של תוכנית טראמפ במועצת הביטחון. אתמול דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי הרשות משכה את הצעתה. זאת, לאחר שלא הצליחו לגייס את תמיכת חברות המועצה ולאחר שארה"ב הגישה למועצה במפתיע תיקונים לתוכנית. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, הכחיש את הדיווח. לדבריו, ההצעה טרם הוגשה והפלסטינים יגישו אותה כשיהיו בטוחים בניסוחה. פקיד בכיר במשלחת הפלסטינית לאו"ם אמר ל"הארץ" בהקשר להצעת ההחלטה: "ארה"ב מפעילה לחץ כבד מאוד על החברות, כולל מדינות המזוהות עם העמדה הפלסטינית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ