נעה לנדאו
ג'קי חורי

האו"ם פרסם היום (רביעי) דו"ח ובו שמות של חברות הקשורות להתנחלויות בגדה המערבית, בהתאם להצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות שעברה במועצת הביטחון של האו"ם ב-2016. לפי האו"ם, במסמך מופיעים 112 עסקים שיש יסוד סביר להניח כי מקיימים קשרים להתנחלויות - 94 מהם בישראל ו-18 בשש מדינות אחרות.

הצעת ההחלטה המלאה נגד ההתנחלויות

רשימת העסקים המלאה המופיעה בדו"ח האו"ם

המסמך, שפורסם אחרי דיונים ועיכובים, אינו מטיל חרם או סנקציות על בתי העסק המצוינים בו. המסמך הוא מאגר מידע שקוף לציבור, שפורסם בהתאם לדין הבינלאומי והחלטות האו"ם שקבעו כי ההתנחלויות הן בלתי חוקיות, וכן בהמשך להחלטת מועצת הביטחון מ-2016 הקוראת לכל המדינות החברות באו"ם "ליצור הבחנה בין שטח מדינת ישראל לבין שטחים שנכבשו ב-1967" בכל הפעולות שהן מבצעות. מועצת זכויות האדם יצקה תוכן לקריאה זו באותה השנה, באמצעות החלטה שלפיה המועצה תגבש רשימה של חברות ישראליות ובינלאומיות הפעילות בהתנחלויות, במזרח ירושלים וברמת הגולן. היום, שלוש שנים מאוחר יותר וחרף לחץ כבד מצד ממשל טראמפ למנוע את המהלך, פורסמה רשימה חלקית, שצפויה להתעדכן‎ בהמשך.

בין החברות המופיעות ברשימה נמנות Airbnb (שהודיעה כי תפסיק לפרסם מודעות להשכרה בהתנחלויות וחזרה בה), בנק הפועלים, בנק לאומי, Booking.com, בזק, סלקום, דור אלון, קבוצת דלק, בנק ירושלים, קפה קפה, דלתא, אגד, הוט מובייל, בנק דיסקונט, קווים, חברת מקורות, נעמן, פז, פלאפון, רמי לוי, שופרסל, סונול, טריפאדוויזור, יס, בזק בינלאומי, קוקה קולה, אפריקה ישראל, טבע, אהבה, אמישראגז, מאפיות אנג'ל, אריסון השקעות, אשדר, דניה סיבוס, אלקטרה, התעשייה האווירית, מטריקס מערכות, מוטורולה, נשר, פרטנר ושיכון בינוי.

ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם, ב-2016. לא צפוי נזק מיידי לעסקים המוזכרים ברשימהצילום: Manuel Elias/אי־פי/ מנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לאחר פרסום הרשימה כי, "מי שיחרים אותנו - יוחרם בעצמו. מועצת זכויות האדם של האו"ם הוא גוף מוטה וחסר השפעה. לא בכדי כבר הוריתי לנתק כל קשר עם הגוף הזה, ולא בכדי הממשל האמריקאי עשה צעד זה יחד איתנו". עוד מסר נתניהו כי "בשנים האחרונות קידמנו חוקים ברוב המדינות בארה"ב, הקובעים שיש לפעול בתקיפות נגד מי שינסה להחרים את ישראל. לכן, הגוף הזה חסר חשיבות. במקום שהארגון יטפל בזכויות אדם הוא רק מנסה להכפיש את ישראל. אנו דוחים ניסיון זה בכל תוקף ובשאט נפש".

ישראל וארה"ב ניסו לבלום את פרסום הרשימה

ישראל וארה"ב ניהלו מגעים דיפלומטיים אינטנסיביים בניסיון לבלום את הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות שעברה ב-2016 במועצת הביטחון של האו"ם. לפי ההצעה, הארגון חויב לגבש רשימה של כל החברות הישראליות והבינלאומיות שפועלות ישירות או בעקיפין בהתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן, ולעדכנו פעם בשנה. לפי סעיף 17 בהצעת ההחלטה, המועצה לזכויות אדם של האו"ם מבקשת מנציב האו"ם לזכויות אדם לגבש "מאגר נתונים של כל החברות העסקיות (הישראליות והבינלאומיות) שמעורבות בפעילות בהתנחלויות".

את ההצעה העלו להצבעה ב-2016 ארבע מדינות - ניו זילנד, מלזיה, ונצואלה וסנגל - וארה"ב לא הטילה עליה וטו אלא נמנעה. ההחלטה כללה גינוי להתנחלויות, קביעה שהן בלתי חוקיות לפי הדין הבינלאומי וקריאה למדינות העולם להימנע מהענקת סיוע מכל סוג להתנחלויות ולהזהיר חברות ואנשי עסקים ממעורבות בעסקאות כלכליות בהתנחלויות. הצעת ההחלטה כללה גם קריאה לחברות עסקיות בינלאומיות להימנע מעסקים ישירים או עקיפים עם ההתנחלויות.

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הרשימה, ואמר כי "החרמת חברות ישראליות אינה תורמת לשלום ולבניית אמון בין הצדדים". הוא קרא למדינות העולם "לצאת נגד יוזמה מבישה זו, המזכירה לנו תקופות אפלות".

שר החוץ ישראל כץ מסר כי פרסום הרשימה הוא בגדר "כניעה מבישה ללחצי מדינות וארגונים המעוניינים לפגוע בישראל, וזאת על אף שרוב מדינות העולם סירבו להצטרף למסע הלחצים הפוליטי הזה". הוא הוסיף כי "ההחלטה של הנציבה להמשיך בקו האנטי-ישראלי של המועצה לזכויות אדם, היא כתם על משרד נציבות האו"ם לזכויות אדם". מועצת יש"ע מסרה כי "האו"ם שוב הוכיח כי הוא גוף מוטה, לא נייטרלי ופועל נגד מדינת ישראל. אנו מגנים בכל תוקף את פרסום הרשימה אשר יש בה סממנים אנטישמיים מובהקים".

רה"מ הפלסטיני: נרדוף את החברות המופיעות ברשימה

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה מסר בתגובה לפרסום הרשימה כי הרשות תתבע פיצויים מהחברות המופיעות בה, בגין ניצול שטחים פלסטינים לרווחים כלכליים מבלי שיהיו כפופות לחוקיה. לדבריו, "נרדוף את החברות שהוזכרו בדו"ח נציבות זכויות האדם של האו"ם באמצעות הארגונים הבינלאומיים ובבתי הדין של מדינות האם של אותם חברות בשל היותם שותפים להפרות זכויות האדם". שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי כינה את פרסום הרשימה, "ניצחון לחוק הבינלאומי ולמאמץ הדיפלומטי הפלסטיני במטרה לייבש את מקורות הקולוניאליזם המתבטא במפעל ההתנחלויות הלא לגיטימי בשטחים הפלסטינים הכבושים".

התובעת בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה, קבעה בדצמבר כי ישנו בסיס לחקירה נגד ישראל בעקבות פעולותיה בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים. לפי התובעת, פאטו בנסודה, ישנו יסוד להאמין כי ישראל ביצעה פשעי מלחמה נגד הפלסטינים. התובעת מבקשת לחקור גם חשד לפשעי מלחמה של חמאס ופלגים פלסטינים אחרים. בנסודה ביקשה תחילה מבית הדין להכריע בשאלת הסמכות השיפוטית של בית הדין בגדה וברצועה. משרד התובעת בבית הדין הפלילי הבינלאומי מנהל זה כמה שנים בדיקה מקדמית בשאלה אם לפתוח בחקירה נגד ישראל, בעקבות פניות של פלסטינים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ