צה"ל מנע מ-200 פעילי שמאל לנטוע עצים עם פלסטינים כדי "למנוע הפרות סדר"

הנטיעות, לרגל ט"ו בשבט, תואמו מראש עם המשטרה. צה"ל בירר אתמול מהו מיקום האירוע המדויק, והוציא צו שקובע כי האזור הוא שטח צבאי סגור

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העצים שנועדו לנטיעה בכפר יאסוף, היום
העצים שנועדו לנטיעה בכפר יאסוף, היוםצילום: יהודה שוורץ, רבנים לזכויות אדם
הגר שיזף
הגר שיזף

צה"ל מנע מכ-200 פעילי שמאל לנטוע עצים היום (שישי) עם חקלאים פלסטינים לרגל ט"ו בשבט, שחל בתחילת השבוע. האירוע הוא יוזמה של הארגונים רבנים לזכויות אדם ו"זזים - קהילה פועלת", ואמור היה להיערך בחלקות של חקלאים מכפר יאסוף, בהשתתפות פעילי הארגונים עומדים ביחד ולוחמים לשלום. בתקופת המסיק תועדו כמה השחתות של עצי זית בחלקות אלו, הסמוכות להתנחלות כפר תפוח. הפעילים החליטו לשוב על עקבותיהם, ואילו הפלסטינים מהכפר נשארו לנטוע את העצים.

לדברי הפעילים, חיילים הודיעו להם שאסור להם לעבור כשהיו בדרך לכפר יאסוף, אולם לא היה בידיהם צו. לואיס פרנקנטלר, שהיה על האוטובוס האחרון שהגיע למקום יחד עם פעילים מירושלים, סיפר כי החיילים עצרו את הפעילים בין כפר תפוח לכסף יאסוף, ונתנו להם צו שלפיו מדובר בשטח צבאי סגור. לפי הצו, הפעילים ייעצרו אם ייכנסו לאזור. כששאלו מדוע ניתן הצו, נאמר להם כי הם "באים להפר את הסדר".

הפעילים לאחר שקיבלו את הצווים, היוםצילום: זזים קהילה פועלת

לדברי אבי דבוש, מנכ"ל רבנים לזכויות אדם, הארגון יידע את המשטרה על קיום האירוע לפני שבוע. אמש, סיפר, יצרו עמו קשר מצה"ל וביקשו ממנו פרטים על האירוע, והוא שלח להם את המיקום שבו הוא תוכנן להתקיים. הבוקר גילה שבמיקומים אלה נקבע הצו. הצו הוצא ליום שישי 12 בפברואר - תאריך שגוי.

מדובר צה"ל נמסר כי השטח נסגר על מנת למנוע חיכוך והפרות סדר. עוד הוסיפו כי בצו המקורי אכן היתה טעות בתאריך, ולאחר מכן הוצא צו מתוקן וחתום על ידי מפקד החטיבה.

על פי נתוני האו"ם, במהלך המסיק האחרון אירעו 47 תקריות שהוגדרו חריגות: תשע תקריות אלימות נגד פלסטינים, 27 תקריות של גניבת זיתים או ציוד ו-11 תקריות של השחתת עצים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ