מתיחות בדרום |

מקורות בג'יהאד האיסלאמי: הפסקת אש נכנסה לתוקף; הלילה נשמר השקט

תקיפה ברצועת עזה, הלילה
תקיפה ברצועת עזה, הלילהצילום: AFP
עדכונים

מועצת אשכול: ההנחיה להישאר ליד מרחבים מונגנים מבוטלת

המועצה האזורית אשכול הודיעה כי ההנחיה להישאר בסמוך למרחבים מוגנים מבוטלת. עם זאת, לפי המועצה אין עדיין אישור להתכנסויות בשטח פתוח, ועבודות חקלאיות מאושרות במרחק שלושה קילומטרים מהגבול ומעלה.

(אלמוג בן זכרי)

השקט בדרום נשמר; בעוטף עזה לא יתקיימו לימודים

אחרי מאמצי התיווך של מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב והצהרות הג'יהאד האיסלאמי על הפסקת אש, הלילה נשמר השקט בדרום. עם זאת, בהתאם להנחיות פיקוד העורף לא יתקיימו היום לימודים במוסדות החינוך ובמכללות בעוטף עזה, אשקלון, שדרות ונתיבות.

מאמצי תיווך להשגת הפסקת אש

בשעות האחרונות מתקיימים מגעים להפסקת אש בתיווך מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב. בערוץ אל-אקצא של חמאס פורסמה הכחשה לדיווחים על הסכמות להפסקת אש כבר מהערב וכך גם בערוץ המזוהה עם הג'יהאד האיסלאמי. הערוץ ציטט מקור בכיר בג'יהאד שאמר כי לא נקבע מועד להפסקת האש וכי "הנושא תלוי בהפסקת התוקפנות מצד ישראל".

מוקדם יותר אמר דובר הג'יהאד האיסלאמי מוסעב אלברים כי המגעים מול המתווכים לא הופסקו. הזרוע הצבאית של הג'יהאד הודיעה בערב כי "השלימה" את התגובה שלה על הרג אנשיה ברצועה ובדמשק, וציינה כי המשך הירי לעבר הדרום נעשה בעקבות התוקפנות מצד ישראל‎.

(ג'קי חורי)

תקיפה ברצועת עזה, הערבצילום: AFP

ישראל הודיעה על סגירת מרחב הדיג וכלל מעברי הגבול עם עזה

בתום התייעצויות ביטחוניות, צה"ל הודיע הערב על סגירת כלל מעברי הגבול של ישראל עם רצועת עזה, החל מהלילה ועד להודעה חדשה. מעבר כרם שלום ייסגר למעט כניסת ציוד הומניטארי וחיוני, ומעבר ארז ייסגר למעט מקרים הומניטאריים חריגים. בנוסף, מרחב הדיג ברצועת עזה ייסגר לחלוטין.

מצה"ל נמסר כי צעדים אלו התקבלו בתגובה להמשך שיגור הרקטות והפעולות ההתקפיות של ארגון הג'יהאד האילסאמי הפלסטיני כנגד מדינת ישראל.

(יניב קובוביץ)

מעבר סחורות בכרם שלום, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

הרמטכ"ל כוכבי: לא יודע להגיד האם האירוע בסיומו או בעיצומו

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר הערב בכנס בחולון כי הוא "לא יודע להגיד האם האירוע בסיומו או בעיצומו, האם הוא הולך להסלמה או לדעיכה וסיום". ‎

כוכבי הוסיף כי המצב כעת שברירי וכי ישראל יכולה למצוא את עצמה במהירות בתוך מבצע שיצריך גיוס מילואים. עם זאת, הרמטכ"ל ציין כי הוא לא "צופה שלשם אנחנו הולכים ב-24 שעות הקרובות או יותר מזה".

במקביל, בצל דיווחים על הפסקת אש המתוכננת להיכנס לתוקף בשעה 22:00, ערוץ המזוהה עם הג'יהאד האיסלאמי ציטט מקור בכיר בארגון שהכחיש את הדברים. לדבריו, "הנושא תלוי בהפסקת התוקפנות מצד ישראל".

(יניב קובוביץ)

כוכבי בערב הוקרה למערך המילואים בחולון, אמשצילום: עופר וקנין

גורם ביטחוני: קיבלנו מסרים שהג'יהאד מעוניין בהפסקת אש

גורם ביטחוני ישראלי אמר הערב כי ישראל קיבלה מסרים מדרגים שונים של ארגון הג'יהאד האיסלאמי בדבר רצון להפסקת אש מיידית. הגורם אמר כי "אנו סקפטיים. צה"ל ימשיך לפעול עד להשבת השקט בדרום, בתכנון מדרגה נוספת וחזקה הרבה יותר. רק המעשים בשטח הם שיקבעו".

(יניב קובוביץ)

תקיפה ברצועת עזה, היוםצילום: Khalil Hamra/אי־פי

צה"ל תוקף יעדים של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה

לאחר הודעת הג'יהאד האיסלאמי על הפסקת התקיפות, דובר צה"ל מסר כי הצבא תוקף בשעה זו יעדים של הג'יהאד האיסלאמי בעזה.

התקפה ברצועת עזה, היוםצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

הג'יהאד האיסלאמי: הסתיימה התגובה הצבאית לפעולות ישראל בעזה ובדמשק

גדודי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי הודיעו כי הארגון סיים את התגובה הצבאית על מה שהגדירו כ"פשעי ישראל וההתנקשות בחברי הארגון ברצועת עזה ובדמשק". הארגון ציין כי הוא יישאר בכוננות ויגיב על כל פעילות מצד ישראל.

(ג'קי חורי)

הלוויית פעיל הג'יהאד האיסלאמי שנהרג בתקיפת ישראל בסוריהצילום: AFP

צה"ל: טנקים וכלי טיס תקפו עמדות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה

מדובר צה"ל נמסר כי כלי טיס וטנקים של צה"ל תקפו לפני זמן קצר שבע עמדות צבאיות של הג'יהאד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בחשבון הטוויטר שלו כי "אתמול תקפנו בסוריה ובעזה, ואנחנו מוסיפים להכות עכשיו, עם מטוסים טנקים ומסוקים. אנחנו נמשיך להכות עד שיושב השקט", אמר. עוד הוסיף נתניהו כי "יש לי גם מסר לראשי ארגוני הטרור: אם לא יושב השקט, אתם הבאים בתור".

טנקים ישראליים בגבול רצועת עזה, השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

ישראל הודיעה על סגירת מעבר ארז ועל צמצום מרחב הדיג בעזה

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע הערב (שני) על סגירת מעבר ארז עד להודעה חדשה, ועל הפסקה כוללת של כניסת סוחרים מרצועת עזה לישראל. עוד נמסר כי מקרים הומניטאריים חריגים ייבחנו בהתאם. בנוסף, יצומצם מרחב הדיג ברצועת עזה ל-6 מיילים ימיים.

(הגר שיזף)

דייגים בעזה, החודשצילום: AFP

צה"ל אישר כי תקף עמדת ירי של הג'יהאד האיסלאמי

צה"ל אישר כי תקפה עמדה של הג'יהאד האיסלאמי בצפון רצועת עזה, שממנה נורו רקטות לעבר ישראל זמן קצר קודם לכן.

(יניב קובוביץ)

עמדת הג'יהאד האיסלאמי בחאן יונס שבעזה שהותקפה היוםצילום: Khalil Hamra/אי־פי

אזעקות הופעלו במועצה האזורית אשכול

אזעקות הופעלו במועצה האזורית אשכול. מהמועצה נמסר כי "נוכח המטחים האחרונים ומניסיון העבר, יש לשהות מעתה בסמוך למרחבים מוגנים".

(בר פלג)

שיגור מרצועת עזה לעבר ישראל, היוםצילום: AFP

הג'יהאד האיסלאמי: הרגיעה תלויה בהפסקת התוקפנות נגד הפלסטינים

מוסעב אלברים, דובר הג'יהאד האסלאמי, אמר כי "המגעים לרגיעה לא הופסקו, אבל הצלחתם תלויה בהפסקת התוקפנות נגד העם הפלסטיני". עוד אמר כי "כל פעולת התנגדות לכיבוש היא פעולה לגיטימית וזוכה לתמיכה עממית".

(ג'קי חורי)

אתר של הג'יהאד האיסלאמי שהותקף בידי צה"ל, היוםצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

אזעקות הופעלו במועצה אזורית אשכול

מדוברות המועצה האזורית אשכול נמסר כי נשמעו הדי פיצוצים באיזור, נוסף לאזעקות שהופעלו במספר ישובים במועצה. מהמועצה נמסר כי היו מספר נפילות בשטחים פתוחים אך לא בתוך ישובים. עוד נמסר כי אין נפגעים בגוף וכי לא ידוע על נזק.

(בר פלג)

שיגורים מרצועת עזה, היוםצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

נתניהו: אם הג'יהאד לא יפסיק את האש נאלץ לצאת למערכה רחבה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למתיחות בדרום במהלך סיור באריאל. "בג'יהאד האיסלאמי צריכים להבין - זה לא ימשיך ככה. אם הם לא יפסיקו את האש לחלוטין נאלץ להפעיל את תוכנית המערכה הרחבה שהכנו", אמר נתניהו, "אלה לא מילים בעלמא, יש בתוכנית דברים חדשים שלא היו לא במבצעים קודמים". עוד אמר נתניהו כי "מלחמה היא מוצא אחרון. איני ממהר ללכת לשם, אני יודע את המחיר שמשלמים חיילינו ומשפחות הנופלים". הוא הוסיף כי "אם אין ברירה - ואבוי לחמאס ולג'יהאד האסלאמי שיגיעו ליום הזה - אנחנו נעשה מה שצריך כדי להחזיר את הביטחון המוחלט לתושבי הדרום".

נתניהו יחד עם השגריר האמריקאי פרידמן באריאל, היוםצילום: AFP

צה"ל תקף יעדים של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה

דובר צה"ל מסר כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו יעדים של הג'יהאד האסלאמי ברחבי רצועת עזה בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל. לפי הצבא, הותקפו בין השאר מתחם צבאי בחאן יונס המשמש לאימונים ולאחסון אמצעי לחימה וכן תשתית תת-קרקעית באל בוריג'.

חאן יונס שבעזה לאחר תקיפת צה"ל, היוםצילום: AFP

תושבת שדרות שביתה נפגע מרסיסים: "הנכד אמר שכל הבית סדקים"

תושבים בשדרות סיפרו ל"הארץ" על הנפילה בגן המשחקים בעיר. קלרה בן עזרא, תושבת העיר, סיפרה כי ביתה נפגע מרסיסי רקטה. "אני חולה בסרטן ועכשיו קיבלתי דובדבן על הקצפת – רקטה", אמרה. "שמעתי פיצוץ חזק, לא קלטתי שזה אצלי. נפתחה הדלת ונכנסו שלושה בחורים מהישיבה ליד. יצאתי לסגור את השער וראיתי שנגרם לי נזק לשער ולתריסים. הנכד שלי הגיע אליי ואמר לי שכל הבית שלי סדקים. פעם גרתי ברחוב אחר בעיר וגם שם נפל לידי. היום היתה לי הרגשה שאני אקבל, לא יודעת למה, ככה הרגשתי".

ינון אזוגי, תלמיד ישיבה, סיפר: "היינו באמצע שיעור בישיבה ופתאום שמענו אזעקה. התרגלנו כבר ליירוטים אבל פתאום היה פיצוץ פחות רגיל ונפלו תריסים. אני ועוד כמה חברים יצאנו לבתים של אנשים באזור לבדוק אם הכל בסדר וראינו שהנזק הוא רק לרכוש. זה נס שלא היו אנשים בגן. אם היתה הפסקה בלימודים בישיבה או יום רגיל, אי אפשר לשער איזה נזק היה פה".

בית ספר סגור בשדרות בשל המצב הביטחוני, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

צה"ל: זוהו 14 שיגורים מהרצועה, 12 מתוכם יורטו

תושבים במקלט בשדרות בעת אזעקה, היוםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

מדובר צה"ל נמסר כי לאחר תחקור זוהו בסך הכל 14 שיגורים לעבר שטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו 12 שיגורים.

אזעקות בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב, נפילות בחצר בית ובגן משחקים בעיר

גן משחקים בשדרות בו אירעה נפילה, היוםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

אזעקות הופעלו בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. מעיריית שדרות נמסר כי שתי רקטות נפלו בחצר בית ובגן משחקים בעיר. לא היו נפגעים אך נזק נגרם לגן ולכמה כלי רכב שחנו בקרבת מקום.

אזעקות הופעלו בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב

אזעקות הופעלו בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. ממד"א נמסר כי לא התקבלו דיווחים על נפגעים. מהמועצה האזורית שער הנגב נמסר כי אותרה נפילה בשטחים פתוחים של קיבוץ ניר עם וכי רסיסים של יירוטים נחתו ברחבי הקיבוץ. לא היו נפגעים אך נגרם נזק לרכוש. מעיריית שדרות נמסר כי לא היו נפילות ברחבי העיר אך כי במספר מוקדים נחתו רסיסי מיירטים.

מכונית שניזוקה בניר עם, היוםצילום: ביטחון ניר עם

בנט: חיסלנו לפחות שישה מחבלים, התקדמנו לפגיעה במקור הבעיה

נתניהו, בנט והרמטכ"ל עם בכירי מערכת הביטחון, אתמול בהערכת מצב בקריהצילום: אריאל חרמוני / משר

שר הביטחון נפתלי בנט התייחס הבוקר למתיחות הביטחונית בכנס ירושלים של קבוצת "בשבע", ואמר: "חיסלנו ביממה האחרונה לפחות שישה מחבלים, אבל לא רק בעזה, אלא התקדמנו גם לפגיעה במקור הבעיה". הוא הוסיף: "אנחנו מכינים תוכנית לשינוי יסודי של המצב ברצועת עזה... הרתעה לא נבנית ברגע".

נתניהו: לא דוהר למערכה בעזה, נמצה את האפשרויות האחרות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בראיון ברדיו ירושלים: "ייתכן שאין ברירה ונעשה מה שצריך כדאי להביא שקט בדרום... ייתכן שניקח את עם ישראל למערכה שתנקה את עזה... אבל אני לא דוהר לשם. אבל אני אעשה את זה רק שאדע שמיציתי את כל האופציות האחרות".

דיווח בסוריה: ארבעה בני אדם נהרגו בנוסף לשני פעילי הג'יהאד בתקיפה הישראלית

ארבעה בני אדם נהרגו בתקיפת חיל האוויר הלילה בסוריה, בנוסף לשני פעילי הג'יהאד האיסלאמי - כך דיווח המוקד הסורי לזכויות אדם. מנהל המוקד, ראמי עבד א-רחמן, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הארבעה היו כנראה חברי מיליציות פרו-איראניות, וכי זהותו של אחד מהם בלבד אומתה.

בוטלו הלימודים באשקלון, שדרות, נתיבות וביישובי העוטף

משרד החינוך הודיע כי בשל המצב הביטחוני, לא יתקיימו לימודים בערים אשקלון, נתיבות ושדרות, וכן במועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול, שדות נגב ושער הנגב. הוראות משרד החינוך נוגעות לכ-65 אלף תלמידים. הלימודים לא יתקיימו גם במכללות ספיר בשדרות, חמדת הדרום במועצה אזורית שדות נגב, ובמכללה האקדמית אשקלון.

תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות נעצרה; כבישים בעוטף נחסמו

מחסומים על כביש שדרות-יד מרדכי, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

דובר צה"ל מסר כי כבישים ואזורים הסמוכים לגדר המערכת ברצועת עזה ייחסמו בשל המצב הביטחוני באזור, וכן נעצרה תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות.

הכבישים שייחסמו: כל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232, כביש 4 מצומת זיקים ועד צומת הכניסה לנתיב העשרה, כביש 34 מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לניר עם, וכביש 232 מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה.

בנוסף הודיע צה"ל כי תיאסר כניסה לגבעת ״קובי״ בשדרות, אנדרטת ״החץ השחור״, גבעת הפעמונים על שם אסף סיבוני ז״ל, גבעת נזמית וגבעת ״הפרש הבודד״. חוף זיקים ייסגר גם הוא לכניסת מבקרים.

שני פעילי ג'יהאד איסלאמי נהרגו בתקיפות צה"ל בסוריה

שמי דמשק, הלילהצילום: SANA/רויטרס

הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי שניים מאנשיו נהרגו בתקיפות צה"ל בסוריה. הארגון איים כי "הנקמה על מותם של השניים תבוא", וכי "התקיפה בדמשק היא הוכחה לכישלון הישראלי ביכולת להתמודד עם לוחמי הארגון בשדה הקרב".

צה"ל: תקפנו יעדים של הג'יהאד האיסלאמי בסוריה

צה"ל הודיע כי תקף הלילה יעדים של הג'יהאד האיסלאמי בסוריה. לפי ההודעה, תקף חיל האוויר אתר בפאתי דמשק שמשמש את הארגון לפיתוח אמצעי לחימה, לייצור דלק לרקטות ולהכשרת לוחמים. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי מערכות ההגנה האווירית של צבא סוריה זיהו "מטרות עוינות" בשמי דמשק.

דובר צה"ל הוסיף כי חיל האוויר תקף עשרות יעדים של הג'יהאד האיסלאמי ברצועה, בהם תשתיות תת-קרקעיות ואתרים לאחסון חומרים המשמשים לייצור רקטות. עוד נמסר כי התקיפות הן תגובה "לניסיון הפיגוע הבוקר על גדר המערכת ולשיגור הרקטות".

לא יתקיימו לימודים ביישובי הדרום

פיקוד העורף הודיע כי לא יתקיימו לימודים באשקלון, בנתיבות ובשדרות, וכן במועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול, שדות נגב ושער הנגב.

צה"ל: תקפנו חוליה שנערכה לירי רקטות; בעזה מדווחים על פצועים

תקיפת ישראל בדרום רצועת עזה, הלילהצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

צה"ל הודיע כי כלי טיס של חיל האוויר תקף חוליה של הג'יהאד האיסלאמי בעת שהתכוננה לירי רקטות בצפון רצועת עזה. משרד הבריאות בעזה דיווח על ארבעה פצועים בתקיפה, מבלי לפרט מה מצבם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ