ריבלין דן עם ראש ממשלת אוסטרליה על הסגרת לייפר: "לא נאפשר לאיש להימלט מהחוק"

הנשיא נפגש עם סקוט מוריסון בקנברה ועדכן אותו בהליך הסגרתה של מלכה לייפר. אוסטרליה דורשת זה שנים מישראל להסגיר לידיה את לייפר, שפסיכיאטרים קבעו כי היא כשירה לעמוד לדין

יהונתן ליס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריבלין ומוריסון בפרלמנט בקנברה, הלילה
ריבלין ומוריסון בפרלמנט בקנברה, הלילהצילום: AFP
יהונתן ליס
אי-פי

נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון נפגשו הלילה (רביעי) בפרלמנט בקנברה, ודנו בסוגיית הסגרתה של מלכה לייפר, אזרחית ישראל הנאשמת באונס שלוש אחיות בבית ספר במלבורן. ערב נסיעתו, שיגר מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי מכתב בנושא לשגריר ישראל באוסטרליה מארק סופר ובו עדכן כי "ההליכים המשפטיים הנוגעים לגירושה מתקדמים כמתוכנן".

ריבלין מסר למוריסון דו"ח של הרשויות בישראל המתאר היכן עומד הליך הסגרתה של לייפר. הוא הדגיש כי ישראל היא מדינת חוק וציין כי ימשיך לעקוב אחר הנושא מול הגורמים העוסקים בו בארץ. "אנו נושאים באחריות לטיפול יעיל ומסודר בנושא אדוני ראש הממשלה", אמר למוריסון. "מדינת ישראל לא תאפשר לאיש להשתמש במוסדותיה על מנת להימלט מהחוק".

מלכה לייפר בבית משפט בירושלים, ב-2018צילום: Mahmoud Illean/אי־פי

בהצהרותיהם לתקשורת, מסרו ריבלין ומוריסון כי דנו ב"מחויבותם החזקה לצדק". מוריסון הביע בדבריו את "שביעות רצונו ממערכת המשפט" בישראל, וריבלין מצדו שיבח את אוסטרליה על התנגדותה לחקירה בינלאומית נגד ישראל בגין פשעי מלחמה נגד פלסטינים והגדיר אותה "מגדלור" שסייע לעולם להבין את העמדה הישראלית. לפני הפגישה מחו מחוץ לפרלמנט עשרות מפגינים פרו-פלסטיניים וקראו: "ישראל אינה מעל החוק".

בבית הנשיא מכחישים את הדיווח שפורסם בין השאר בסוכנות הידיעות אי-פי, שלפיו ריבלין סירב להיפגש עם המתלוננות נגד לייפר במהלך ביקורו. לדבריו, הן העבירו לו את טענותיהן אך כלל לא ביקשו להיפגש עמו.

מפגינים פרו-פלסטיניים מחוץ לבניין הפרלמנט, לפני הפגישהצילום: Rod McGuirk/אי־פי

במכתב שהעבירה לריבלין באמצעות השגרירות, כתבה דסי ארליך, אחת האחיות שלייפר הואשמה בתקיפתן: "לא התכוונו לבקש ממך להתערב בהליך השיפוטי, אלא רק להפעיל את סמכותך כדי לוודא שהוא מסתיים בזמן". היא אמרה לאחר מכן כי הנשיא "המעיט בערך הנושא לקהילה היהודית באוסטרליה ולעידוד שמפגש כזה יכול היה לספק עבורה". מני ווקס, מנכ"ל ארגון יהודי נגד ניצול מיני של ילדים באוסטרליה, אמר כי הוא מביע צער על כך שהנשיא לא מצא זמן לפגוש את האחיות. "נראה כי לריבלין יש את סדר העדיפויות שלו", אמר.

לייפר נמצאת בהליכי הסגרה מישראל לאוסטרליה זה כשש שנים, והסוגיה מעוררת מתיחות דיפלומטית בין המדינות. כפי שפורסם ב"הארץ", קנברה סירבה לשתף פעולה עם המשלחת הישראלית לז'נבה באירוע נגד ניצול מיני של ילדים. כמו כן, בפרלמנט האוסטרלי עומדת הצעת הצהרה הקוראת להסגיר את לייפר באופן מיידי מישראל.

לייפר, שניהלה בית ספר חרדי לבנות במלבורן, נמלטה לישראל בעקבות פרסום ההאשמות נגדה, ואוסטרליה דורשת זה תקופה ארוכה את הסגרתה. סנגוריה טוענים כי היא אינה כשירה מבחינה נפשית להסגרה, אך בשנה שעברה קבעו פסיכיאטרים כי היא מתחזה וכשירה לעמוד לדין. מאז היא מוחזקת במעצר בכלא נווה תרצה בעת שמתנהל ערעורה. בתוך כך נחשף כי סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, חשוד שהפעיל לחץ על הפסיכיאטר המחוזי של ירושלים, יעקב צ'רנס, לשנות את חוות דעתו ולקבוע שלייפר אינה כשירה לעמוד לדין וכך למנוע את הסגרתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ