חיים לוינסון
חיים לוינסון

הליכוד ביקש לעגן את אופן בחירת שופטים בהסכמים הקואליציוניים במטרה למנוע מינוי אפשרי של פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן לבית המשפט העליון. דרך הבחירה, שטרם הוסכמה במגעים בין הליכוד לכחול לבן, צפויה להיות חלק ממערך השפעה משותף על המינויים שבסמכותו של שר המשפטים, ובהם פרקליט המדינה ומנכ"ל המשרד. תיק המשפטים צפוי להימסר לח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן.

האופן שבו תובטח ההסכמה על המינויים טרם גובש, והצדדים דנים בכמה מתווים לקיומו. החוק קובע כיום מפורשות כי על חברי ועדה יש להצביע לפי החלטתם, ולא לפי הגוף שאותו הם מייצגים. בוועדה לבחירת שופטים תשעה חברים, שדרושה הסכמה של שבעה מהם כדי לבחור מועמד לשיפוט: שר המשפטים, שר נוסף לבחירת הממשלה, ח"כ מהקואליציה, ח"כ מהאופוזיציה, שני חברי לשכת עורכי הדין, נשיאת העליון ושני שופטי עליון. גם אם בפועל נציגים בוועדה לבחירת שופטים מצביעים בתיאום, הדבר לא מעוגן במנגנון או בהסכמים. כיום שמורה הזכות הווטו ליו"ר הוועדה, שיכול למנוע דיון בעניין מועמדים לשיפוט שאינם מקובלים עליו.

שופטי העליון, בפברואר. ניצן נחשב סדין אדום בליכודצילום: אוהד צויגנברג

מקורות במפלגות "בלוק הימין" אמרו ל"הארץ" כי בליכוד שמו למטרה לחסום את המינוי הפוטנציאלי של ניצן לעליון. ניצן נתפס כסדין אדום בליכוד בגלל הקו האגרסיבי שנקט בנושא טוהר המידות. הוא הוביל את חקירות נתניהו, שהסתיימו בהגשת כתב אישום נגדו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. פרקליט המדינה לשעבר סיים את כהונתו בדצמבר האחרון, וצפויים לו בסך הכל 18 חודשי צינון. באפריל 2021 יפרוש המשנה לנשיאה חנן מלצר, באפריל 2022 יפרוש ניל הנדל ובמאי 2022 יפרוש ג'ורג' קרא.

בליכוד מעריכים שניצן יהיה המועמד של נציגי בית המשפט העליון בוועדה. בעקבות פרשת אפי נוה נערכו שינויים בהרכב הנציגים של לשכת עורכי הדין ואלה עשויים לתמוך במינוי, וביחד עם נציג אופויזציה וניסנקורן כשר, יוכל ניצן לגבש את הרוב הדרוש למינויו.

מהליכוד לא נמסרה תגובה. גורם בכחול לבן מסר כי "הוועדה לבחירת שופטים תפעל כחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ