המדינה אפשרה לאזרחי ישראל שחיים בעזה לחזור לביתם לראשונה מתחילת המשבר

ארבעה אזרחים ישראל שגרים ברצועה עם ילדיהם ומשפחותיהם קיבלו היתר לשוב לשטחה בעקבות עתירה של ארגון "גישה". בסוף החודש שעבר הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים כי במסגרת המאבק בנגיף לא תתאפשר כניסת ישראלים לעזה

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוכלים וקונים בשוק בעיר עזה, היום
רוכלים וקונים בשוק בעיר עזה, היוםצילום: Khalil Hamra/אי־פי
הגר שיזף
הגר שיזף

המדינה אישרה לערבים אזרחי ישראל שמתגוררים בעזה לשוב מתחומי הקו הירוק אל הרצועה, לראשונה מתחילת משבר נגיף הקורונה. תשובת המדינה ניתנה במסגרת עתירה שהגיש ארגון "גישה" בשמם של ארבעה אזרחי ישראל שגרים בעזה עם ילדיהם ומשפחותיהם. הארבעה הם חלק ממה שנקרא ״משפחות חצויות״ - כלומר, משפחות המורכבות מתושב עזה ותושב ישראל.

על פי חוק, אזרחי ישראל עם משפחה מדרגה ראשונה בעזה יכולים לקבל היתר כניסה לשטחה מהמינהל האזרחי. לפיכך אזרחים ישראלים החיים בעזה יכולים לעבור בין שני המקומות, כפוף לקבלת היתר מיחידת מתאם הפעולות בשטחים, אך משבר הקורונה שינה זאת. בסוף מארס הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים כי כחלק מהמאבק בקורונה, לא תתאפשר כניסת ישראלים לעזה ולא ייבחנו בקשות להיתרים עד להודעה חדשה.

ארבעת העותרים נכנסו לישראל כדי לבקר את משפחותיהם טרם פרוץ משבר הקורונה ושהו פה תקופה שנעה בין חודשיים לארבעה חודשים. לאחר תחילת המשבר הם ביקשו לשוב לביתם ולילדיהם שברצועה. זמן ההמתנה לכל אחד מהם עד ששב לביתו נמשך חודש בממוצע. אחת מהם, אם לשבעה ילדים, נעדרה מביתה חודשיים - ובמשך חודש חיכתה לאישור לשוב לעזה. בשיחה עם "הארץ" סיפר בעלה שברצועה כי לילדיהם היה קשה להתמודד עם המצב - ״קשה לילדים להסתדר בלי אמא שלהם ובלי לדעת מתי יאפשרו לה לחזור״, אמר. לאחר שהצליחו לחזור לרצועה, הם נכנסו לבידוד.

אמנים מציירים על קיר בעיר עזה, השבועצילום: SUHAIB SALEM/רויטרס

השבוע הודיעה המדינה כי תאפשר לארבעה לשוב לעזה במסגרת מתווה מיוחד שנוסח עבורם - ואינו נחשב שינוי כללי במדיניות שלא לבחון בקשות דומות. על פי המתווה, לעותרים תתאפשר חזרה לרצועת עזה ואם ירצו לשוב לאחר מכן לישראל - הם יחויבו להיכנס לבידוד במשך 14 יום ולא לשוב לעזה לאחר מכן עד סוף משבר הקורונה. הארבעה קיבלו את המתווה ושבו אמש לרצועה. בתגובה מסרה המדינה כי במקביל נבחנת מדיניות לטיפול בבקשות דומות. צו הבידוד הביתי, המחייב 14 ימים בבידוד, מחריג כיום את השבים מרצועת עזה ומהגדה המערבית - ולמעשה לא מחייבם בבידוד.

על פי נתונים שסיפק המתפ״ש בעקבות בקשת חופש מידע, ב-2015 היו 180 משפחות שהוכרו על ידי ישראל כ״משפחות חצויות״. ארגון "גישה" מסר כי ידוע לו על עוד שתי משפחות חצויות המנסות להסדיר את שובו של אחד מבני הזוג לעזה, והוסיף כי העתירה תמשיך להתנהל כל עוד לא תגובש מדיניות כוללת לטיפול בבקשות דומות בזמן משבר הקורונה. המתפ״ש סירב להעביר לעיתון "הארץ" נתונים על מספר המשפחות החצויות כיום וכן את מספרן הכולל של בקשות של אזרחים ישראלים לשוב אל משפחותיהם בעזה בזמן זה.

מטעם המתפ״ש נמסר: ״היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים פועלת ללא לאות כדי לספק מענה מפורט ומקצועי לכלל הפניות המתקבלות מצד המשפחות החצויות. כל פנייה המתקבלת ביחידה נבחנת באופן יסודי ופרטני לגופו של עניין על ידי גורמי המקצוע - זאת על פי הקריטריונים ובהתאם לנסיבות״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ